Obroża dla kota – czy może być niebezpieczna?

W niektórych sytuacjach obroża dla kota wydaje się nie tylko rozsądnym zabezpieczeniem, ale wręcz koniecznością. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy jej rodzaj będzie dla kota bezpieczny – jak to sprawdzić?

Obroża dla kota – do czego może służyć?

Obroża dla kota może pełnić bardzo różne funkcje, począwszy od najbardziej prozaicznej, jaką jest pewna forma ozdoby czy kociej biżuterii, sprawiającej przyjemność głównie łaknącym doznań estetycznych opiekunom kota. Podstawową funkcją o realnym, praktycznym znaczeniu, jest zapewnienie kotu możliwości bycia zidentyfikowanym jako zwierzę domowe i potencjalnego odnalezienia danych kontaktowych jego opiekuna.

Obroża może więc być zakładana kotu, jeśli jest on kotem wychodzącym samodzielnie lub też zabieranym na spacery pod okiem opiekuna – zawsze bowiem trzeba się liczyć z możliwością nastąpienia czegoś nieoczekiwanego i potencjalną ucieczką nawet najbardziej pilnującego się na co dzień kota. W takiej sytuacji do obroży warto przyczepić jakąś formę adresówki. 

Dostępne są różne rodzaje adresówek – takie, w której podstawowe informacje o miejscu zamieszkania czy danych kontaktowych opiekuna zwierzęcia umieszczone zostają na karteczce zamykanej następnie w specjalnej osłonce oraz takie, na których niezbędne informacje wygrawerowane zostają na specjalnym kawałku metalu. Spośród tych dwóch sposobów grawerowanie jest pewniejsze – przyczepiona adresówka może się czasami otworzyć, przez co dane zostają utracone. Niezależnie od rodzaju adresówki wskazuje ona natomiast jednoznacznie na fakt, że kot nie jest dziki i ma swojego opiekuna, tylko prawdopodobnie jest kotem wychodzącym.

Poza “tradycyjną” adresówką doskonałym rozwiązaniem jest też oczywiście zaczipowanie kota, które daje stuprocentową gwarancję, że nawet w sytuacji zagubienia czy pozbycia się obroży kot, który nie będzie w stanie wrócić samodzielnie do swojego opiekuna, zostanie przez kogoś odnaleziony i na podstawie sprawdzenia chipa w lecznicy weterynaryjnej będzie mógł zostać zidentyfikowany i zwrócony swojej rodzinie.

Reklama

Obroża zakładana na spacery nie powinna jednocześnie pełnić funkcji punktu, do którego podczepiana jest smycz – jest to dla kota niewygodne, a potencjalnie także niebezpieczne, w dodatku z obroży może się próbować wyślizgnąć. W tej sytuacji właściwym wyborem są specjalne szelki.

Dobrze jeśli obroża dla kota jest odblaskowa – pozwala to na dodatkową ochronę kota, który ma w zwyczaju spacerowanie po okolicy charakteryzującej się wzmożonym ruchem samochodowym. Podobnie jak w przypadku odblaskowej opaski na nodze rowerzysty czy specjalnego breloczka przy tornistrze ucznia odblaskowa obroża sprawi, że czworonóg będzie z daleka zauważalny dla przejeżdżających samochodów, co znacząco zwiększy jego szanse na uniknięcie tragicznego w skutkach wypadku.

Reklama

Jeszcze inną funkcją obroży może być odstraszanie różnego rodzaju pasożytów, takich jak pchły czy kleszcze, które nie zawsze będą stanowiły dla kota znaczące zagrożenie, ale z pewnością spowodują, że pupil będzie odczuwał znaczący dyskomfort. Można też powiedzieć, że taka obroża pełni pośrednio funkcję ochronną w stosunku do opiekunów czy innych zwierząt domowych, takich jak psy, dla których kontakt z kleszczem może się okazać dużo bardziej niebezpieczny.

Obroże mogą też mieć swego rodzaju funkcję terapeutyczną dla kota i przy pomocy wydzielanych specjalnych substancji, które imitują feromony wydzielane przez matkę w celu ochrony i uspokojenia swojego potomstwa, wpływać kojąco na nerwy kota i jego ewentualne problemy behawioralne.

Obroża dla kota – jakie rodzaje są dostępne na rynku?

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele różnych rodzajów obroży i z pewnością każdy opiekun będzie mieć szansę znalezienia czegoś odpowiedniego dla kota i jego potrzeb, przyjemnego wizualnie dla człowieka, ale przede wszystkim dającego gwarancję bezpieczeństwa.

Obroże dla kota można podzielić:

Reklama
  • pod kątem ich funkcji, np.identyfikacyjna, o działaniu ochronnym przed pasożytami, feromonowa, odblaksowa
  • bazując na samym wykonaniu i materiale, z jakiego są zrobione, np. obroże skórzane, w tym zamszowe (mogą to też być ekologiczne odpowiedniki tych materiałów, wykonane z tworzyw sztucznych), plecione z różnych materiałów, nylonowe
  • biorąc pod uwagę warstwę typowo wizualną – w sklepach znaleźć można obroże pełniące ewidentnie ozdobną rolę, np. z cyrkoniami i innymi elementami dekoracyjnymi.

Obroża dla kota – czy każdy rodzaj jest bezpieczny?

Niezależnie od funkcji, którą opiekun chce, aby obroża spełniała w przypadku danego kota, to czy będzie ona dla niego bezpieczna zależy przede wszystkim od odpowiedniego rodzaju zapięcia. Współcześnie produkowane obroże przystosowane są do różnych okoliczności, w jakich może znaleźć się kot wychodzący i w sytuacji awaryjnej, np. jeśli kot niechcący zaczepi o coś obrożą i na niej zawiśnie, taka obroża automatycznie rozepnie się w odpowiedzi na dużą siłę na nią działającą, uwalniając tym samym kota z niebezpiecznej pozycji.

Niestety obroże, które były produkowane jeszcze do niedawna, nie były przemyślane przez projektantów pod tym kątem i zwierzęta często ulegały śmiertelnym wypadkom, przypadkowo wieszając się na nich i nie mogąc uwolnić. Jeśli obroża, niezależnie od jej funkcji, ma zapięcie bazujące na klasycznym pasku z dziurkami, jak w zegarku lub też zatrzaskuje się na takiej samej zasadzie jak w plecakach turystycznych, stwarza ryzyko dla kota i absolutnie nie powinna być stosowana w sytuacji, kiedy wychodzi on z domu. 

Specjalne obroże służące do terapii feromonowej zaliczają się niestety często do tej kategorii, więc jeśli chce się wypuścić kota na zewnątrz, należy mu ją w takiej sytuacji najpierw zdjąć i założyć ponownie dopiero po jego powrocie do domu.

Obroża dla kota – czym kierować się przy wyborze?

Dobrym wyborem jeśli chodzi o materiał obroży będzie nylon, ponieważ jest to materiał wodoodporny, a więc zapewni kotu większy komfort noszenia w razie niesprzyjających warunków atmosferycznych. Jest to też materiał cechujący się wysoką wytrzymałością i trwałością, a jednocześnie stosunkowo dużą elastycznością.

Reklama
Reklama

Obroża dla kota – co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Poza wyborem właściwej obroży istotne będzie też jej prawidłowe założenie na szyję kota. W celu sprawdzenia, czy obroża nie przylega zbyt ciasno lub przeciwnie – czy nie jest zbyt luźna, należy spróbować wsunąć pod nią palec – jeśli to się uda, oznacza to, że obroża założona jest prawidłowo.

Kontrowersyjnym elementem jest też przyczepiany czasem do obroży dla kota dzwoneczek. W teorii ma on służyć ostrzeganiu ptaków i innych drobnych zwierząt przed zbliżającym się drapieżnikiem, czyli właśnie kotem. W praktyce jednak okazuje się, że często dzwoneczek nie zdaje tego egzaminu, ponieważ co sprytniejsze koty uczą się obchodzić jego działanie, poruszając się w taki sposób, aby nie zdradzać swojej pozycji tym sygnałem dźwiękowym.

Z kolei z kociej perspektywy dzwoneczek przy szyi może się okazać bardzo irytujący, a wręcz szkodliwy. Koty odbierają bowiem częstotliwości dźwiękowe w zupełnie odmienny sposób niż ludzie i to, co dla nas jest dźwiękiem neutralnym lub wręcz przyjemnym, dla nich jest dużo bardziej nachalne i może na dłuższą metę okazać się wręcz nie do zniesienia. Ponadto długotrwałe narażenie na dźwięk takiego dzwoneczka może prowadzić do stopniowego pogarszania się słuchu ukochanego pupila. Ostatnim potencjalnym zagrożeniem są… inne, większe zwierzęta. Dzwoneczek zdradza bowiem pozycję kota nie tylko zwierzętom, na które on sam poluje, ale także takim, które mogłyby mieć chrapkę na zaatakowanie jego.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama