Dlaczego kot wymiotuje?

Kot wymiotuje – Dlaczego wymiotuje i co zrobić w tej sytuacji?

Wymioty są dla opiekunów zawsze niepokojącym sygnałem i znakiem, że z mruczkiem może dziać się coś niedobrego. Szczególnie, jeśli kot wymiotuje pianą lub żółcią. Pamiętaj, żeby uważnie obserwować swojego kota i niezwłocznie wybrać się z nim do weterynarza, jeśli wymioty mają niepokojący wygląd lub się powtarzają. 

Koty wymiotuje – czy muszę się martwić? 

Wymioty są obronnym odruchem organizmu, który chce pozbyć się zawartości żołądka przez silne skurcze. Wymioty są poprzedzone najczęściej nudnościami i złym samopoczuciem. Możesz wtedy zauważyć, że Twój kot miauczy i wydaje z siebie charakterystyczne odgłosy, tak jakby kaszlał. Można też zaobserwować silne skurcze brzucha i kołysanie głową. Kot może wymiotować z różnych przyczyn, dlatego warto wiedzieć, kiedy należy się niepokoić. 

Dlaczego kot wymiotuje? 

Powodów, dla których kot wymiotuje jest naprawdę wiele. Nie zawsze muszą one oznaczać chorobę, czy coś niepokojącego, ale zawsze należy przyglądać się zachowaniu mruczka, żeby w razie potrzeby jak najszybciej zabrać go do weterynarza. Z jakich powodów koty wymiotują? 

Zakłaczenie 

Kule włosowe są jednymi z najczęstszych przyczyn wymiotów kota. Mruczki połykają swoje włosy podczas codziennej pielęgnacji i niestety zalegają ono w żołądku. Jest to problem o wiele bardziej nasilony u kotów długowłosych. Wymiotują one nawet co kilka, kilkanaście dni i w tym wypadku raczej nie ma powodu do obaw, o ile z wymiotami nie idą w parze inne widoczne dolegliwości. Zawsze warto jednak dla spokoju skonsultować sytuację z weterynarzem. Dzikie koty jedzą trawę i niektóre rośliny, by wywołać wymioty i pozbyć się zalegającej sierści. Koty domowe powinny mieć stały dostęp do świeżej trawy dla kotów wysianej w doniczce, by mogły ją regularnie podgryzać. Pamiętaj, żeby pozbyć się z zasięgu kota wszystkich roślin, które są dla niego trujące. Zatrucie roślinami może nie dawać żadnych objawów, ale toksyny będą się gromadzić w nerkach i doprowadzą do niewydolności. Polecam zaopatrzyć się w specjalne pasty odkłaczające, które ograniczają powstawanie kul włosowych i pomagają kotu się ich pozbyć. 

Przejedzenie / zbyt łapczywe jedzenie 

Niektóre mruczki jedzą niestety zbyt łapczywie, co bardzo negatywnie wpływa na ich układ pokarmowy. Możliwe, że podajesz kotu zbyt dużą ilość jedzenia albo kot je zbyt szybko. W takiej sytuacji trzeba po prostu podawać kotu mniejsze porcje częściej. 

Reklama

Wymioty mogą być też spowodowane nagłą zmianą karmy, dlatego kocie menu należy zmieniać stopniowo, powoli dodając nowej karmy do starej. 

Ciało obce 

Koty są bardzo ciekawymi świata istotami, dlatego niestety czasami może się zdarzyć, że połkną coś szkodliwego, jak sznurek, guzik lub inny niewielki przedmiot. Odruch wymiotny w takiej sytuacji będzie próbował pozbyć się ciała obcego z organizmu. Jeśli podejrzewasz, że twój kot mógł zjeść coś szkodliwego, niezwłocznie zabierz go do weterynarza! Zalegające ciało obce może prowadzić do perforacji jelita i śmierci! Jednym z objawów przebicia jelita jest to, że kot wymiotuje krwią. 

Reklama

Choroby i pasożyty 

Jeśli Twój kot wymiotuje regularnie, jest to najprawdopodobniej objaw choroby, szczególnie, jeśli poza wymiotami pojawiają się inne niepokojące objawy, takie jak apatia, brak apetytu. Na choroby układu pokarmowego najczęściej wskazuje to, że kot wymiotuje żółcią. Kiedy kot wymiotuje pianą, również należy jak najszybciej zabrać go na badania. Wymioty mogą sygnalizować bardzo poważne schorzenia, takie jak zapalenie gardła, ropomacicze, choroby dróg moczowych, niewydolność wątroby, cukrzyca i panleukopenia. 

Zatrucie 

Trzeba szczególnie uważać na zatrucie roślinami, ponieważ tak jak wcześniej wspomniałam, bardzo często przebiega bezobjawowo, a wyniszcza organizm kota. Kiedy kot wymiotuje śliną, może być to oznaczać, że zjadł trującą roślinę. Zdarza się też, że kot zjadł szczura lub mysz, która zjadła trutkę na szczury. Nawet, jeśli nie wypuszczasz kota na zewnątrz, może on zjeść owada lub pająka, który został spryskany chemicznym środkiem. Warto również uważać na wszelkie detergenty, którymi myjemy dom. Zachęcam do zakupu i używania takich, które są w pełni bezpieczne dla zwierząt. Weź pod uwagę, że wystarczy umyć podłogę chemicznym środkiem. Kot zbierze resztki substancji na łapkach, po czym je umyje i zliże truciznę. Zapewniam, że wiele kotów się w ten sposób poważnie zatruło. 

Choroba lokomocyjna 

Zaburzenia błędnika mogą się pojawić u każdego kota. Jeśli Twój mruczek cierpi na chorobę lokomocyjną, trzeba przed podróżą zaopatrzyć się w leki na chorobę. Pomocne jest też niepodawanie kotu posiłku kilka godzin przed podróżą. 

Kiedy trzeba zabrać kota do weterynarza? 

Jednorazowe wymioty nie powinny stanowić powodu do niepokoju, ale należy się zwierzakowi przyglądać i zapobiegać ich występowaniu. 

Reklama

Jeśli zwracanie pokarmu się powtarza, kot wymiotuje po jedzeniu, a dodatkowo w wymiocinach pojawia się krew lub żółć, trzeba koniecznie udać się ze zwierzakiem do weterynarza. Inne niepokojące dodatkowe objawy to: apatia, biegunka, wychudzenie, zły stan sierści, mniejsze lub większe spożycie wody, krew, pasożyty, ciała obce w wymiotach / kupie. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama