Kot azjatycki półdługowłosy(Tiffany)— opis rasy.

Azjatycki kot jest stosunkowo rzadką rasą, którego ojczyzną jest Wielka Brytania. Charakteryzuje się on półdługą, gęstą szatą i długim ogonem. Ma w sobie dużą dawkę spokoju, dzięki czemu lubi towarzystwo człowieka – zwłaszcza jego pieszczoty. Ten średniej wielkości kot potrafi dostosować się niemalże do każdego otoczenia, jak również do towarzystwa, z którym ma dzielić cztery ściany.

RYS HISTORYCZNY RASY:

Na terenie Wielkiej Brytanii, baronowa Miranda von Kirchberg połączyła swoją parę kotów w celu uzyskania miotu. Potomstwo uzyskane z krzyżówki kotki burmskiej typu europejskiego oraz persa szynszylowego przyszło na świat w 1981 roku. Powstałe kocięta odziedziczyły po swej matce wygląd i kształt pyszczków. Z kolei, po persie piękną i spektakularną okrywę włosową. Dlatego też baronowa postanowiła stworzyć nową rasę – burmillę. Kolejnym krokiem było opracowanie systemu hodowlanego. Natomiast angielscy miłośnicy wdrożyli w ich hodowlę kocięta o szacie umaszczonej w inny sposób niż srebrzysta. Zaczęto mieszać je z osobnikami czekoladowymi, niebieskimi bądź tabby, jak również z długowłosymi kotami. Rezultatem takich działań było powstanie nowych ras, czyli azjatyckich kotów krótkowłosych oraz kotów długowłosych tiffanie.

Kotów rasy tiffanie nie można mylić z innego rodzaju czworonogami, mianowicie z chantilly. Zwierzęta te bowiem są wciąż w fazie eksperymentalnej, które w latach 80 nazywano tiffany. Dopiero po upłynięciu dodatkowej dekadzie określono je jako „chantilly – tiffany”.

TIFFANIE KOT AZJATYCKI WYGLĄD:

Koty azjatyckie rasy tiffanie są średniej wielkości zwierzętami, których budowa ciała cechuje się dużą siłą oraz doskonałym umięśnieniem. Najbardziej charakterystyczna cecha tych czworonogów to ich długi ogon. Sylwetka tego kota jest dość ciężka, o mocnym kośćcu. Tiffanie ma głowę klinowatego kształtu, z silnie uwidocznionymi kośćmi policzkowymi oraz mocną brodę i żuchwę. Jego zaokrąglona kufa jest stosunkowo szeroko zakończona. Natomiast sam profil kota ma wyraźne zakrzywienia. Jego duże uszy, są szeroko rozstawione i skierowane lekko do przodu. Mają szeroką podstawę, ale ich końce są lekko zaokrąglone na czubkach. Wnętrze uszów kota rasy tiffanie mogą być pokryte niewielkim owłosieniem, to samo dotyczy ich górnej części. Z kolei jego oczy są dużej wielkości o szerokim rozstawieniu. Ich górna linia ma orientalne skośne zakończenie, natomiast od strony dolnej są one delikatnie zaokrąglone. Dopuszczalne i akceptowane kolory gałek ocznych to odcienie od żółtego do bursztynowego. Kot rasy tiffanie ma zaokrągloną klatkę piersiową, natomiast grzbiet jest dość prosty. Kończyny tego czworonoga charakteryzują się proporcjonalną budową, zakończone delikatnie owalnymi łapami. Dość wyraźnie zaznaczony i prosty ogon jest wizytówką zwierzęcia tej rasy. Dodatkowo wyróżnia się on lekkim zaokrągleniem na samym jego czubku.

Kot rasy tiffanie pokryty jest okrywą włosową zbudowaną tylko z jednej warstwy. Zwierzęta te nie posiadają wełnistego podszycia. Włos tworzący futro tego czworonoga jest średniej długości lub po prostu długi. W swej strukturze przypomina jedwab, co oznacza, że jest bardzo delikatne w dotyku. Szata kota tiffanie jest gęsta, lecz leży płasko wzdłuż jego kręgosłupa, a na ogonie tworzy ona pióropusz. Z kolei u dorosłych osobników można wyróżnić kryzę w okolicy szyi czworonoga, jak również portki na jego nogach. Umaszczenie czworonoga zwykle jest koloru cynamonowego, płowego, a nawet karmelowego. Zwierzę to w głównej mierze jest jednolicie zabarwione.

Reklama

Dorosły kot rasy tiffanie osiąga wielkość od 28 do 35 cm, z kolei kotki są mniejsze i ich wartości to 26 – 30 cm.

Masa ciała tych zwierząt oscyluje w granicach 6 – 12 kg u samców, a u samic – 6 do 8 kg.

Reklama

Ten długowłosy azjatycki kot pełną dojrzałość osiąga w wieku od 9 do 12 miesięcy. Natomiast średnia długość życia osobnika wynosi 12 – 15 lat.

Kocięta należące do tej rasy kosztują przeciętnie 3 200 – 4 800 zł. Cena ta uzależniona jest od renomy hodowli, tytułów rodziców danego osobnika, wieku zwierzęcia oraz jego płci. W Polsce nie istnieją jeszcze hodowle tej odmiany kotów. Jednak wiadomo już, że miesięczny koszt utrzymania czworonoga wynoszą 120 do 150 zł.

TIFFANIE KOT AZJATYCKI PIELĘGNACJA I ZDROWIE:

Kot rasy tiffanie nie jest zwierzęciem szczególnie wymagającym w zakresie pielęgnacji swego futra. Jego półdługa sierść nie jest kłopotliwa, więc opiekun musi ją jedynie szczotkować raz w tygodniu. Wynika to z budowy jego futra, ponieważ nie posiada on wełnistej warstwy podszerstka. Tiffanie to czworonóg, który jedynie w trakcie trwania okresu intensywnej utraty sierści, gubi dużą ilość włosów.

Zwierzę to nie jest odporne na działanie niskich temperatur. Dzięki budowie okrywy włosowej lepiej czuje się podczas trwania umiarkowanego ciepła. Kot należący do tej rasy jest odpornym czworonogiem, lecz zaobserwowano u niego wielotorbielowatość nerek. To schorzenie pochodzi od perskiego przodka tego zwierzęcia. Cysty pojawiające się na tych narządach są wypełnione cieczą, tym samym niemalże całkowicie je uszkadzając. U tiffanie występują także dolegliwości typowe dla kotów takie jak choroby jamy ustnej czy przyzębia.

Reklama

Właściciel takiego czworonoga musi pamiętać o jego prawidłowym żywieniu. Dlatego powinien karmić go tylko wysokiej jakości posiłkami. Najważniejsze jest, aby zaspokajała ona dzienne zapotrzebowanie energetyczne zależne od wieku zwierzęcia. U kota tiffanie pojawia się dość spora skłonność do tycia. Dlatego też pod jego gęstą okrywą włosową często ukrywa się duża nadwaga. W związku z tym niezwykle ważna jest kontrola ilości spożywanych posiłków oraz jego częstotliwość aktywność fizycznej.

Rozmnażanie kota tiffanie jest wyjątkowo proste, ponieważ poza kojarzeniem osobników taj samej rasy można krzyżować osobniki pochodzenia azjatyckiego, czyli burmilla, a nawet dozwolone są łączenia z burmskim kotem typu europejskiego.

TIFFANIE KOT AZJATYCKI CHARAKTER I USPOSOBIENIE:

Ten długowłosy azjatycki kot ma w sobie wiele czułości i miłych uczuć do człowieka. Bardzo lubi on zaznawać czułości z rąk właściciela. Tiffanie uwielbia zabawy, choć nie jest on fanem intensywnych figli. Nie mniej jednak z chęcią pobawi się z którymś z domowników raz bądź dwa razy na dzień. Pomaga mu to rozładować energię nagromadzona w ciągu całego dnia.

Zwierzę to jest nadzwyczaj spokojne, czego zasługą są geny pochodzące prosto od persów. Mimo tej cechy jest ciekawskim kotem, który lubi co jakiś czas zaznać działanie nowych bodźców. Wielu opiekunów opisuje tego czworonoga jako przeciętnie aktywnego.

Reklama
Reklama

Kot rasy tiffanie to zwierzę słynące z potrzeby posiadania towarzystwa. Dlatego z dużą łatwością akceptuje on nowe osobniki, warunkiem musi być odpowiednie wprowadzenie obcego na jego teren.

Czworonóg ten uwielbia swojego opiekuna oraz innych domowników. Jednak mimo silnych potrzeb towarzyskich lubi przebywać też trochę w pojedynkę. Jedynym warunkiem są obowiązkowe pieszczoty okazane prosto po powrocie do domu wraz z dużą dawką uwagi.

Kot rasy tiffanie lubi „porozmawiać” ze swoim opiekunem, więc często miauczy w celu zwrócenia na siebie uwagi. W kwestii aktywności fizycznej i rozładowywania przez niego energii nie wyróżnia się niczym na tle reszty kotów. Bardzo szybko potrafi przystosować się do warunków, w których żyje. Jednak może mieć potrzebę do zapoznania okolicy znajdującej się na zewnątrz budynku.

Zwierzę tej rasy potrafi żyć w odpowiedni sposób z innymi kotami, o ile ich socjalizacja przebiegnie w prawidłowy sposób. Z kolei, osobniki żyjące od kociaka z psem, mogą stać się najlepszymi przyjaciółmi. Jednak w sytuacji, gdy będzie potrzebował niewielkiego wytchnienia od czworonożnego towarzysza, opiekun powinien zapewnić mu schronienie umieszczone stosunkowo wysoko.

Kot rasy tiffanie może żyć w zgodzie z dziećmi pod warunkiem, że będą umieć uszanować jego potrzebę zażycia spokoju i samotności. Charakter tego zwierzęcia sprawia, że doskonale się nada dla spokojnej osoby, może być ona nawet starsza. Jedynie, aby poza pieszczotami zapewniła mu odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Dzięki temu może pomóc mu utrzymać właściwą masę ciała, co zapobiega powstawaniu nadwagi u tego zwierzęcia.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Kot pixie-bob - opis rasy.

Rasa nieuznana przez FIFe. Kot rasy pixie-bob z wyglądu mocno przypomina swego dzikiego kuzyna, rysia rudego [...]

Legrys - hybryda lwa z tygrysem

Jeśli nie słyszeliście jeszcze o legrysie, koniecznie musicie przeczytać ten artykuł! O  narodzinach legrysa usłyszał [...]

Reklama

Czytaj dalej

Lykoi (Kot wilkołak) - opis rasy.

Rasa nieuznana przez FIFe (Federation Internationale Feline). Kot lykoi (kot wilkołaczy) to zwierzę o niezwykle charakterystycznym [...]

Kot abisyński - opis rasy

Kot abisyński jest w Polsce rzadko spotykany, ale trzeba przyznać, że jest jednym z najpiękniejszych [...]

Dodaj komentarz

Reklama