Ile żyją koty? – sprawdzamy!

Wszyscy słyszeliśmy zapewne o tym, że mruczki mają po dziewięć żyć. Z całą pewnością można tak sądzić, patrząc na zwinność, spryt i zaradność naszych mruczków, ale niestety choćbyśmy tego bardzo chcieli, kociaki żyją średnio cztery razy krócej od człowieka. Ile żyją koty i co ma wpływ na długość ich życia? 

Ile żyją koty? 

Obecnie najdłużej żyjącym kotem na świecie jest maine coon Rubble, który mieszka w Wielkiej Brytanii i według jego metryki urodzenia ma aż 31 lat. Nie jest jednak najdłużej żyjącym kotem w historii, ten zaszczyt przypadł bowiem kotce Creme Puff, która dożyła 38 lat i 3 dni. Niestety mruczki najczęściej nie dożywają tak sędziwego wieku, ale tak naprawdę nigdy nie wiesz, czy to właśnie Twój kot nie pobije kolejnego rekordu. 

Ile żyje kot? 

Podobnie jak długość życia człowieka, tak i długość życia kota nieustannie rośnie z uwagi na coraz bardziej zaawansowaną medycynę, diagnostykę, profilaktykę i ochronę zdrowia. Wszystko to razem wzięte sprawia, że koty coraz rzadziej zapadają na groźne choroby, są coraz lepiej leczone, a opiekunowie są coraz bardziej świadomi. Wszystko wyżej wymienione sprawia, że przeciętny kot domowy żyje nieporównywalnie dłużej od kota wolno żyjącego. 

Znany zoolog Desmond Morris, autor książki „Catwatch” uważa, że średnia długość życia kota to około 10 – 12 lat. Należy jednak wziąć pod uwagę, że jest to opinia sprzed 30 lat, a od tego czasu naprawdę wiele się zmieniło. Sama niedawno adoptowałam 10 – letniego kocurka i muszę przyznać, że jest takim okazem zdrowia, że powinien bez większych problemów przeżyć jeszcze około pięciu lat. Można stwierdzić, że obecnie średnia długość życia kota to około 14 – 16 lat, ale coraz częściej zdarzają się mruczki, które dożywają 20 lat. Należy też wziąć pod uwagę, że od około 8, 9 roku życia co pół roku należy robić kotu wszystkie niezbędne, profilaktyczne badania, czyli morfologię rozszerzoną z biochemią, usg nerek, wątroby i pęcherza, badanie moczu i oczywiście badanie fizykalne. Im kot jest starszy, tym większe jest ryzyko zachorowania na przewlekłe schorzenia, takie jak niewydolność nerek, wątroby, czy choroby tarczycy. 

Jak długo żyją dachowce? 

Jeśli chodzi o dachowce, ich długość życia jest przede wszystkim podyktowana tym, czy są wychodzące, czy nie (tak samo jak u kotów rasowych). Przeciętny kot wychodzący żyje nawet dwanaście lat krócej od domowego mruczka. 

Reklama

Ile żyją koty rasowe? 

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ale można bez problemu wymienić poszczególne rasy kotów i sprawdzić, jaka jest ich średnia życia: 

  • 1. Koty syjamskie- 15 -20 lat
  • 2. Koty balijskie – 15-10 lat
  • 3. Koty burmskie- 13-15 lat
  • 4. Tureckie angory – 15-18 lat
  • 5. Koty brytyjskie krótkowłose – 14-18 lat
  • 6. Koty japońskie – 14-16 lat
  • 7. Koty rosyjskie niebieskie – 13-20 lat
  • 8. Koty nebelungi- 15-19 lat
  • 9. Koty savannah – 13-20 lat 

Jak widać, większość ras żyje średnio około 15 lat, ale są rasy, które widocznie wyróżniają się pod kątem długowieczności. Niestety istnieją również rasy, których długość życia jest niższa z uwagi na kilka czynników, między innymi to, że maja predyspozycje do niektórych chorób. Ile lat żyją koty? 

Reklama

Do ras kotów, które przeciętnie żyją krócej należą: 

  • 1. Kot bengalski – niestety mimo swojej ponadprzeciętnej urody, kot bengalski żyje najkrócej wśród wymienionych rasowych kotów.
  • 2. Maine coon – ten uroczy olbrzym o ogromnym sercu niestety bardzo rzadko dożywa więcej, niż czternastu lat, ponieważ ma skłonność do kardiompatii przerostowej i zespołu torbielowatości nerek. Zawsze przed zakupem maine coona należy poprosić hodowcę o zaświadczenie dotyczące zdrowia rodziców mruczka i tego, że nie są obciążeni żadnymi mutacjami genetycznymi
  • 3. Manks
  • 4. Szkocki zwisłouchy 

Dodatkowo istnieją rasy, które cieszą się dobrym zdrowiem i dożywają ponad piętnastu lat, ale mają niestety skłonności genetyczne do poważnych chorób. O dodatkowe zaświadczenia zawsze zależy poprosić hodowcę tych ras: 

  • 1. Koty brytyjski krótkowłosy, perski i egzotyczny krótkowłosy – niestety te przepiękne mruczki mają często skłonność do karmirmpatii przerostowej i zespołu wielotorbielowatości nerek.
  • 2. Koty abisyński i kot somalijski – mogą mieć skłonność do zaniku siatkówki i niedoboru kinazy, która prowadzi do silnej anemii. 

Ile lat żyją koty i od czego to zależy? 

To, ile lat żyje kot jest dość złożoną kwestią. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na ogólny stan zdrowia zwierzęcia. Dobrej jakości, wysoko mięsna dieta i regularne odrobaczenia i szczepienia zwierzaków chronią mruczki przed niebezpieczeństwami i sprawiają, że szanse naszego kota na dożycie sędziwego wieku znacznie się zwiększają. Niestety nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego i sprawić, że mruczek dożyje takiej ilości lat, jakiej byśmy chcieli, ale możemy przynajmniej zrobić wszystko, żeby się tak stało. Co zatem można zrobić, żeby kot żył dłużej? 

  • 1. Wykastrować / wystrylizować
  • 2. Regularnie szczepić / odrobaczać
  • 3. Chodzić na regularne badania (koty młode raz w roku, powyżej 8 roku życia – co 6 miesięcy)
  • 4. Nie wypuszczać kota samego z domu, postawić na spacery
  • 5. Zapewnić kotu codzienną dawkę ruchu fizycznego i zabawy intelektualnej (maty węchowe) 

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama