Kot niemiecki rex – opis rasy, charakter

Kot niemiecki rex to niezwykle rzadka rasa – niektórzy wskazują wręcz na niebezpieczeństwo całkowitego jej zniknięcia. Warto zatem zawczasu zapoznać się z tym ciekawym, przypominającym z wyglądu owcę kotem.

Kot niemiecki rex – opis rasy

Kot niemiecki rex (inaczej nazywany german rex) jest wyjątkowo rzadko występującą i stosunkowo młodą rasą (chociaż starą jak na kota o kręconej sierści). Jego pierwsze pojawienie się jako odrębnej rasy wiązane jest z hodowlą doktor Scheuer – Karpin, a datą, którą uznaje się za najbardziej prawdopodobną jest rok 1946.

Ze względu na różne wątpliwości co do prawdziwości tych założeń, bezpieczną datą, która traktowana jest jako pewna i oficjalna przez szersze grono specjalistów jest 1951 rok. Osobą, która miałaby być odpowiedzialna za powstanie kota niemieckiego rex jest właśnie wspomniana wcześniej doktor Rose Scheur-Karpin. Lekarka postanowiła przyjąć pod swój dach małego kociaka, którego znalazła w ogrodzie szpitala Hufeland w Berlinie. Wyjątkowy wygląd jego futerka nasunął jej skojarzenie z owcą, w związku z czym postanowiła nazwać malucha kocim “jagniątkiem” (Lämmchen).

Zważywszy na fakt, że kocię okazało się być płci żeńskiej, kiedy mała podrosła, zaczęła sama powoływać na świat kolejne mioty – według notatek doktor Rose Scheur-Karpin mogło ich być łącznie około 60. Lekarka podejmowała próby wywiezienia kotów do innych państw, ale nie miały one szczęścia – te, które trafiły do Wielkiej Brytanii zmarły niedługo po przybyciu, z kolei podróżujące do Paryża natrafiły na komplikacje w czasie przelotu i zginęły tragicznie, zamarzając w luku bagażowym. Na szczęście podobny los nie spotkał kota Christophera Columbusa, który po przybyciu do Stanów Zjednoczonych wzbudził powszechną sensację.

Na przestrzeni lat podejmowano różne próby utrzymania rasy kota niemieckiego reksa, przy których posiłkowano się m.in. przedstawicielami cornish reksa i devon reksa. Niestety okazało się, że opracowanie standardu rasy będzie nie lada wyzwaniem. Rasa kot niemiecki rex została ostatecznie zaakceptowana przez Międzynarodową Federację Felinologiczną (FIFe) oraz francuską organizację Livre Officiel des Origines Félines (LOOF). Inne organizacje uznają ją za tożsamą z cornish reksem i devon reksem.

Reklama

Kot niemiecki rex – wygląd

Kot niemiecki rex to rasa średnich rozmiarów – zarówno samce, jak i samice osiągają wielkość pomiędzy 30 i 35 cm i dorastają do niej w czasie od 9 miesięcy do roku. Waga kota niemieckiego rex to mniej więcej 3 – 6 kg, przy czym samce mogą przekraczać tę górną granicę o ok. kilogram.

Są to koty mocno zbudowane, o silnej, harmonijnie wyglądającej sylwetce i dobrze rozwiniętej muskulaturze. Nie sprawiają jednocześnie wrażenia ociężałych, a w trakcie poruszania się wyglądają niezwykle elegancko. Tułów kota niemieckiego reksa jest średniej długości, podobnie jak niezbyt grube, proporcjonalne kończyny. Ogon jest mocno owłosiony, gruby u nasady i zaokrąglony na końcu, klatka piersiowa uwypuklona, a linia grzbietu prosta.

Reklama

Kot niemiecki rex ma duże, mocno owłosione i szeroko rozstawione uszy, które na końcach mają delikatnie zaokrąglony kształt. Szeroko rozstawione są również oczy – ich kolor jest zielony, złoty (żółty) lub pomarańczowy. Pomiędzy oczami znajduje się nos z niewielkim zagłębieniem u nasady.

Najbardziej charakterystycznym elementem wyglądu kota niemieckiego reksa jest jego sierść, która na pierwszy rzut oka nasuwa skojarzenie z owcą. Jest ona krótka i bardzo puszysta, a “wełniane” wrażenie potęgują tworzące się na niej loczki. Również w dotyku jest ona niezwykle delikatna, przyjemna i miękka – wynika to z faktu, że jest ona w rzeczywistości samym podszerstkiem. Brak twardych włosów okrywowych to kolejna obok loków tajemnica urzekającej sierści kota niemieckiego reksa.

Jeśli chodzi o umaszczenie, dopuszczalne są wszystkie typy (np. jednolite, tabby pręgowane, colorpoint, bikolor, trikolor) oraz prawie wszystkie kolory (wyjątkiem są bursztynowy, płowy, cynamonowy, liliowy i czekoladowy).

Kot niemiecki rex – charakter

Kot niemiecki rex to wspaniały towarzysz, którego usposobienie z pewnością doceni każdy miłośnik bliskich i pełnych czułości relacji z domowymi pupilami. Jest to bowiem kot, który wprost kocha towarzystwo człowieka – potrafi godzinami spędzać czas wtulony w swojego opiekuna. Ludzkie kolana i ręce są dla kota niemieckiego reksa najlepszym miejscem do przebywania, a pieszczoty, drapanie i mizianie – najlepszą nagrodą i sposobem na zbudowanie silnej, międzygatunkowej przyjaźni.

Reklama

Potrafi co prawda zająć się także swoimi kocimi sprawami, ale kiedy tylko ma taką możliwość, zawsze wybierze spędzanie czasu z ukochanym człowiekiem. Bardzo lubi wszelkie harce i zabawy, więc potrafi czasem z nudów samodzielnie zainteresować się zabawkami i próbować się w ten sposób rozerwać – sprzyja temu jego inna cecha charakteru, mianowicie inteligencja, zaradność i wrodzona ciekawość otaczającego go świata. W żaden sposób nie będzie to jednak nawet w zbliżonym stopniu tak ekscytujące i satysfakcjonujące, jak wspólna zabawa wędką czy piórkiem z opiekunem.

Jest też z natury raczej bezproblemowy, jeśli chodzi o kontakt z nieznajomymi – jeśli tylko nowo poznani ludzie będą się zachowywali spokojnie i w sposób opanowany, co do zasady będzie się raczej wykazywał w stosunku do nich zaufaniem i otwartością i górę wezmą jego cechy takie jak przyjacielskość i ciekawość. 

Kot niemiecki rex potrzebuje dosyć dużo ruchu i aktywności – nie jest to co prawda rasa znajdująca się pod tym względem w czołówce, jednak nie można też powiedzieć, żeby był to klasyczny kanapowy leniuch. Potrafi znaleźć we wszystkim dobrą równowagę – po intensywnej zabawie chętnie uda się na odpoczynek i wyciszy, ale kiedy tylko chwilę odetchnie i się zregeneruje, jest w pełni gotowy do dalszych wyzwań.

Kot niemiecki rex – hodowla

Kot niemiecki rex potrzebuje dosyć dużo ruchu i aktywności, może się więc okazać, że nie jest najlepszym wyborem dla osób starszych lub po prostu takich, które preferują zupełnie spokojny tryb życia. Poza tym sprawdzi się doskonale jako członek rodziny w wielu różnych domach i konfiguracjach międzygatunkowych.

Reklama
Reklama

Nie będzie stwarzał problemów, jeśli w domu znajduje się poza nim jakiś inny kot, a wręcz przeciwnie – jeśli tylko zostaną ze sobą prawidłowo zapoznane, będą dla siebie wspaniałymi towarzyszami i powiernikami swoich “kocich” spraw.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku obecności w domu psa – powiedzenie “jak pies z kotem” jest w tym przypadku absolutnie mylące. Kot niemiecki rex z powodzeniem dogada się także z czworonogiem innego gatunku, przy czym istotne jest odpowiednie wprowadzenie kota lub psa do domu, a także zapewnienie kotu możliwości wskoczenia na jakieś wyżej położone miejsce, z którego będzie mógł w poczuciu bezpieczeństwa obserwować swojego psiego kompana.

Kot niemiecki rex – cena

Jest to niezwykle rzadka rasa – szacuje się, że na świecie jest tylko około kilkunastu przedstawicieli kota niemieckiego reksa. Z tego względu nie ma niestety możliwości zdobycia w łatwy sposób upragnionego kotka tej rasy, a w wielu przypadkach może wręcz się to okazać po prostu niemożliwe. Pozostaje liczyć, że pasjonatom felinologii uda się mimo wszystko zapobiec całkowitemu zniknięciu kotów niemieckich rex.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Kot syberyjski - opis rasy kota

Kot syberyjski przez wiele lat nie miał możliwości pozyskania uwagi międzynarodowej społeczności, a pierwsza oficjalna [...]

Kot himalajski - opis rasy

Nazwa „kot himalajski” wywodzi się od rasy królika domowego o dokładnie takiej samej  szacie. Jest [...]

Dodaj komentarz

Reklama