Hodowla roślin i zwierząt w domu – wiedza i odpowiednie akcesoria to podstawa

Zgodnie z sondażami i statystykami, Polacy mieszkający w blokach lub kamienicach decydują się w głównej mierze na zakup lub przygarnięcie kota bądź akwarium z rybkami. Choć zwierzęta te, na pierwszy rzut oka, nie wydają się być wymagającymi pupilami to posiadanie jakiegokolwiek zwierzęcia wymaga od nas odpowiedniego przygotowania mentalnego, ale także zakupu niezbędnych akcesoriów.

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • Co to znaczy być odpowiedzialnym i świadomym hodowcom zwierząt domowych
  • Jak dbać o czworonożnego pupila, czyli wszystko o najważniejszych akcesoriach dla kotów, takich jak transportery dla kotów
  • Jak wybierać odpowiednie rośliny do domowego akwarium, czyli rośliny akwariowe bez tajemnic

Bez odpowiedniego przygotowania nie jesteśmy w stanie stać się świadomym i odpowiedzialnym opiekunem i hodowcą w domowym zaciszu. Zarówno koty jak i ryby nie wymagają dużej ilości miejsca i łatwo przystosowują się do otoczenia. Opieka nad nimi nie wymaga od nas wielkiego poświęcenia i nie jest niczym trudnym. Nawet w przypadku, kiedy nie mamy na ten temat dużej wiedzy, jesteśmy w stanie szybko nadrobić zaległości.

Kot i jego potrzeby – na co zwrócić uwagę?

Koty to zwierzęta szlachetne i inteligentne. Uwielbiają chodzić własnymi drogami. Choć hodowcy kotów z pewnością powiedzą, że stopień zaangażowania towarzyskiego kota zależy od jego indywidualnego usposobienia oraz rasy. Kot z łatwością przystosowuje się do warunków mieszkaniowych, w których przychodzi mu żyć. Ponadto to bardzo czyste zwierzę. Jeśli dobrze je wyszkolimy, to będzie korzystać z kuwety i nie zabrudzi nam domu. Jednak do pełni szczęścia to piękne i mądre zwierzę potrzebuje kilku akcesoriów. Oczywiście chodzi tu o miskę na jedzenie, kuwetę, a także drapak, czyli miejsce do zabawy oraz środek do transportu. Wspomniane transportery dla kotów dzielą się na kilka rodzajów.

Wybierając transporter dla kota warto po pierwsze zwrócić uwagę na jego wielkość. To bardzo istotny parametr, ponieważ pojemnik do transportu nie może być ani za mały, ani za duży. Kot ma mieć odpowiednią ilość miejsca do poruszania się, ale na tyle małą, aby w trakcie podróży samochodem lub pociągiem nie obijał się o ściany transportera i nie ślizgał w środku. Dopasowując transporter pod naszego pupila, warto zwrócić uwagę na specyfikację produktu. Transporter dopasowujemy pod rozmiary zwierzaka, tj. pod jego wagę oraz wielkość. Warto także postawić na jakość wykonania transportera. Źle zaprojektowany i wykonany z kiepskiej jakości materiałów pojemnik do transportu, może szybko zakończyć swój czas użytkowania, ponieważ nie wytrzyma na przykład ciężaru naszego kota. Jeszcze inną kwestią jest dobre zamykanie w drzwiczkach transportera. Te gorszej jakości sprytne koty potrafią otworzyć, a to zagraża ich bezpieczeństwu podczas transportu.

Reklama

Kupując transporter dla kota zwróćmy uwagę na to, że w sklepach z akcesoriami dla zwierząt, znajdziemy transportery w trzech rozmiarach.  Bez trudu zakupimy transporter dla kotów ważących do 6 kg na krótkie podróże bądź te większe przeznaczone dla tak zwanych większych kotów. Ma jednak jedną wadę- jest nieporęczny do przenoszenia, ale sprawdza się podczas długich podróży. Bardzo duże transportery nadają się do wożenia kocich rodzin lub dwóch dorosłych kotów jednocześnie.

Rośliny w akwarium jak o nie dbać?

Każdy z nas marzy o pięknym i zadbanym akwarium. Jednak, aby osiągnąć ten cel, musimy spełnić kilka warunków. Jeszcze przed umieszczeniem rośliny w akwarium, musimy transportować ją ze sklepu według określonych zasad. Roślina powinna mieć dostęp do wody, być zabezpieczona przed uszkodzeniami oraz przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W prawidłowym posadzeniu roślin w akwarium, pomoże nam wcześniejsze rozplanowanie układu roślinnego. To bardzo ważna kwestia, ponieważ znając możliwości rozrostu roślin oraz posiadając wiedzę na temat tego, czy można je sadzić w grupach czy pojedynczo, mamy pewność, że nasze rośliny mają duże szanse na dobre życie w akwarium.

Reklama

Rośliny akwariowe to część wyposażenia naszych domowych akwariów, które należy dobierać z pełnym zaangażowaniem i konsultacją ze specjalistami, jeśli nie posiadamy na ten temat większej wiedzy. W zależności od tego jaki gatunek bądź gatunki ryb umieścimy w naszym akwarium, to inne rośliny muszą się w nim znaleźć. Nie każda roślina nadaje się dla danego rodzaju ryby żyjącej w akwarium i odwrotnie. Są rośliny potrzebujące dużo światła, a także takie, które najlepiej czują się w akwariach o większym zacienieniu. Podobnie jest z temperaturą wody.  Należy także pamiętać, że nie wszystkie gatunki roślin akwariowych można ze sobą łączyć. Bywa tak, że rośliny o ciemnych liściach źle wpływają na kondycję roślin zielonych. Te skomplikowane, ale ważne kwestie, warto zgłębić poprzez rozmowę z innym pasjonatami o większym niż nasze doświadczeniu.

Przed posadzeniem roślin w akwarium należy wykonać określone czynności, takie jak umieszczenie roślin w wodzie o podobnej temperaturze jak ta w akwarium, czy oczyszczenie ich ze zniszczonych liści.

Jeśli sadzenie roślin w akwarium, pomimo konsultacji z innymi hodowcami, wydaje nam się nadal zbyt skomplikowane, to warto poszukać dodatkowych informacji w Internecie. Podobnie z wiedzą dotycząca aktualnej pielęgnacji roślin już znajdujących się w akwarium. O wielu gatunkach roślin akwariowych znajdziemy wiele ciekawostek i praktycznych porad na forach internetowych, poświęconych właśnie tej dziedzinie.

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama