Co zrobić kiedy pies nie chce jeść?

Pies nie chce jeść – dlaczego?

Pies nie chce jeść – co można zrobić w takiej sytuacji? Brak apetytu u psiaka powinno praktycznie zawsze stanowić powód do niepokoju. Co prawda krótkotrwała utrata chęci do jedzenia nie jest raczej groźna (o ile nie towarzyszą jej inne objawy), niemniej jednak warto mieć się na baczności, ponieważ brak apetytu może być znakiem, że z organizmem psiaka dzieje się coś złego – może to być pierwszy zwiastun choroby. Dlatego zawsze warto obserwować swojego psiaka! Co jednak zrobić kiedy pies nie je? Co może być tego przyczyną? 

Pies nie chce jeść – przyczyny 

Tak jak już wspomniałam wcześniej, brak apetytu u psiaka może być spowodowany wieloma przyczynami i o ile jest to krótkotrwałe i nie łączy się z innymi objawami, raczej nie ma powodów do zmartwień. Ile trwa krótkotrwała utrata apetytu? Zazwyczaj nie więcej, niż jeden dzień. 

Generalnie uznaje się, że brak apetytu można podzielić aż na 3 grupy: 

Pierwotny brak apetytu 

Ten rodzaj braku apetytu może wynikać z: 

zaburzenie psychogenny i zaburzeń neurologicznych. Do zaburzeń neurologicznych zaliczamy zaburzenia w obrębie mózgu, a w szczególności choroby podwzgórza i podwyższone ciśnienie wewnątrz-czaszkowe. Z kolei do zaburzeń psychogennych zaliczamy stres, strach, wybredność w jedzeniu, brak uwagi, utratę węchu. 

Reklama

Wtórny brak apetytu 

Do wtórnych powodów braku apetytu zaliczamy choroby wewnętrzne, ból, zaburzenia endokrynologiczne i inne przyczyny, o których za chwilę opowiem więcej. Do zaburzeń endokrynologicznych zaliczamy oczywiście niedoczynność kory nadnerczy, a także hipo i hiperkalcemię. Do innych przyczyn braku apetytu należą kwestie pogodowe, czyli wysoka temperatura na zewnątrz, niektóre psiaki (szczególnie te z grubą sierścią), naprawdę źle znoszą upały. Kolejnym powodem może być choroba lokomocyjna, która objawia się złym samopoczuciem, osowiałością i wymiotami podczas jazdy samochodem, czy autobusem. 

Następnym powodem braku apetytu może być też przebyte niedawno znieczulenie. Jeśli Twój pies miał wykonywany jakiś zabieg weterynaryjny, prawdopodobnie nie chce jeść, bo nie odczuwa jeszcze po prostu głodu. W tym przypadku brak apetytu powinien minąć w ciągu dobry, może maksymalnie dwóch. 

Reklama

Niechęć do jedzenia może być również spowodowana zatruciem. Pamiętaj, że pies nie może jeść określonych produktów, np. czekolady, awokado, cebuli, niektórych orzechów. Dlatego jeśli podejrzewasz, że Twój pies mógł zjeść któreś z wymienionych produktów i do tego wykazuje któryś z poniższych objawów (wymioty, biegunka, senność, osłabienie), zabierz go od razu do weterynarza. 

Ostatnim powodem utraty apetytu mogą być choroby zakaźne, podczas których psiak ma dość wysoką gorączkę. 

Rzekomy brak apetytu 

Tutaj znajdziemy między innymi problemy stomatologiczne, porażenia nerwów, przejedzenie i jedzenie na spacerze. Jeśli Twój psiak ma problem z zębami, będzie chciał dać Ci o tym znać najpewniej przez niejedzenie. Nic dziwnego, że nie chce jeść, jeśli jedzenia sprawia mu ból. 

Jakie są konsekwencje nie przyjmowania przez psiaka pokarmu? Niejedzenie przez dzień, czy dwa nie stanowi zagrożenia ani dla zdrowia, ani dla życia psiaka. W końcu czasami przed zabiegami u weterynarza trzeba zastosować 24 godzinną głodówkę (czasami trwa ona jeszcze dłużej, bo do czasu głodówki przed operacją dolicza się głodówka po operacji). Gorzej sprawa wygląda z niepiciem wody. Odwodnienie jest bardzo groźne i nie należy do niego dopuszczać. Dlatego jeśli widzisz, że Twój pies nie je i nie pije, nie czekaj do następnego dnia, tylko udaj się z nim od razu do weterynarza, to może być kwestia jego życia. Dlatego lepsza jest sytuacja, kiedy pies nie chce jeść tylko pije

Reklama

Niemniej jednak dłuższe niejedzenie (dłużej, niż 1 – 2 dni) zaczynają być już dla psiaka groźne. Skutkami niejedzenia jest odwodnienie i niedożywienie, a to stan bezpośrednio zagrażający życiu. Jeśli chodzi o odwodnienie, to juz utrata 15 – 20 procent płynów jest bezpośrednio zagrożeniem życia. 

Jakie objawy powinny zwrócić Twoją uwagę? 

  • – męczliwość,
  • – spadek odporności,
  • – widoczność żeber,
  • – Problemy z mięśniami i stawami,
  • – Unikanie aktywności fizycznej,
  • – Zanik mięśni
  • – Matowa sierść z tendencją do wypadania. 

Czy można zrobić coś, żeby zachęcić psiaka do jedzenia? 

Przede wszystkim trzeba skonsultować się z lekarzem weterynarii i upewnić się, że z psiakiem wszystko jest w porządku. Tak jak wspomniałam, niejedzenie bardzo często jest po prostu objawem choroby, którą trzeba wyleczyć. Weterynarz zleci także wszystkie potrzebne badania, żeby sprawdzić, co psiakowi dolega, czy ma może jakieś pasożyty, etc. 

Jeśli przyczyna niejedzenia nie leży w problemach zdrowotnych, może być to kwestia behawioralna, czyli możliwe, że psiak ma problem z lękiem, może jest bardzo zestresowany, może w jego życiu zaszła ostatnio jakaś ważna zmiana, która sprawia, że pies nie może się odnaleźć. Po wykluczeniu przyczyn behawioralnych można zastosować kilka trików, które mogą pomóc odzyskać psiakowi apetyt tzn. 

Reklama
Reklama
  • – zmienić psiakowi karmę,
  • – zmienić ustawienie misek z jedzeniem,
  • – zwiększyć ilość aktywności i zabawy,
  • – urozmaicić dietę,
  • – karmić psiaka o stałych porach. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Kąpanie szczeniaka

Czy można kąpać szczeniaka? To pytanie z pewnością zadaje sobie każdy opiekun czworonoga. I trudno [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama