Owczarek kaukaski - opis rasy

Owczarek Kaukaski (Kaukaz) – cena, szczeniaki, opis rasy

Owczarek kaukaski, zwany w skrócie kaukazem, to rasa, która od razu budzi respekt. W pierwszej kolejności powodem ku temu jest oczywiście przypominający niedźwiedzia wygląd i idący w parze z nim rozmiar. Nie jest to jednak bynajmniej sytuacja, w której zwierzę tworzy w ten sposób mylne pozory – te pochodzące z gór molosy przez setki lat ciężko pracowały na swoją opinię niezastąpionych stróżów dobytku i terenu – biada temu, kto spróbowałby wtargnąć na posesję, której pilnuje kaukaz! 

Owczarek kaukaski – opis rasy 

Owczarek kaukaski to bardzo stara rasa należąca do grupy molosów górskich i wywodząca się od mastifów tybetańskich. Jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z obszaru Kaukazu, czyli okolic Armenii, Azerbejdżanu i Gruzji, gdzie hodowane były prawdopodobnie jeszcze w średniowieczu. Tam, na wysokich terenach gór Kaukaz pies ten wykorzystywany był do obrony stad hodowlanych przed drapieżnikami takimi jak wilki czy niedźwiedzie. Specjalnie obcinano mu nawet w tym celu uszy – chodziło o zminimalizowanie ran, jakie mogły mu zostać zadane przez intruza w bezpośredniej walce. Podobnie ochronną funckję pełniły naszpikowane kolcami obroże. 

Bardzo długo jego hodowlą zajmowali się tylko i wyłącznie lokalni pasterze – nie myśleli oni o usystematyzowaniu wzorca rasy ani o przedstawieniu swoich czworonożnych przyjaciół reszcie świata. 

Zmieniło się to dopiero po zakończeniu II Wojny Światowej – kaukaski stróż zaczął być hodowany pod nadzorem Związku Radzieckiego, a następnie wywieziony został w latach sześćdziesiątych do NRD, gdzie wcielono go do pracy w służbach mundurowych. 

Pierwszy wzorzec rasy zatwierdzony został jak na tak długą historię owczarka kaukaskiego bardzo późno, bo dopiero w 1984 roku. 

Reklama

Owczarek kaukaski – wygląd 

Pies Kaukaz przede wszystkim imponuje rozmiarami – nie jest to dziwne, zważywszy na fakt, że musiał stawiać czoła nie tylko wilkom, ale także niedźwiedziom. Do dzisiaj krąży miejska legenda, według której zakupiony przez kogoś owczarek kaukaski szczeniak okazał się w rzeczywistości być… niedźwiedziem brunatnym (według alternatywnej wersji był to owczarek podhalański). 

U owczarka kaukaskiego waga waha się od 45 kg u suk do około 50 kg u psów. Jest to pies nie tylko bardzo duży (osiąga wysokość w kłębie od 64 do 78 cm), ale także dobrze zbudowany i umięśniony. 

Reklama

Ma niezbyt długie, ale gęste i grube futro z obfitym podszerstkiem. Dopuszczalne typy umaszczenia to owczarek kaukaski biały i w odcieniach od piaskowego do rudego oraz wilczasty, pręgowany czy łaciaty. Według oficjalnego wzorca nie ma natomiast owczarka kaukaskiego czarnego czy w odcieniach brązu. 

Owczarek kaukaski – charakter 

Owczarek kaukaski charakterem nie odbiega od swoich średniowiecznych przodków – na pierwszym miejscu w jego hierarchii wartości będzie jego terytorium. Ma bardzo mocny instynkt związany z jego obroną – jest bardzo wyczulony na potencjalnych intruzów i z zasady nieufny oraz podejrzliwy w stosunku do nieznanych sobie osób. 

Jednocześnie jest lojalny i przywiązany do człowieka – akceptuje wszystkich członków swojej ludzkiej rodziny, w tym także małe dzieci. Mimo tego może się okazać niezbyt chętny do współpracy ze względu na wysoki poziom niezależności i samodzielności. Kolejne pokolenia owczarków kaukaskich,ćwiczone były i selekcjonowane w taki sposób, aby radziły sobie same z zadaniem opieki nad stadem i niejednokrotnie podejmowały samodzielnie decyzje przy presji czasu, kiedy np. na terenie pojawiał się drapieżnik. Brak chęci do wykonywania określonych poleceń nie oznacza więc braku inteligencji – bynajmniej nie jest to coś, czego kaukazom można odmówić. 

Owczarek kaukaski jest do tego dumny i pewny siebie – zawsze będzie zachowywał się z godnością i powagą. 

Reklama

Nie powinien wykazywać bezpodstawnej agresji – jeśli występuje taki problem, jest to prawdopodobnie błąd w wychowaniu, np. niedostateczne zwrócenie uwagi na socjalizowanie szczeniaka. Co do zasady jest to pies opanowany, spokojny i cierpliwy. 

Owczarek kaukaski – szczeniak 

Przede wszystkim przed zakupem lub adopcją psa kaukaskiego należy wziąć pod uwagę jego pochodzenie i historię i zrozumieć, że z tego względu nie jest to pies, który nadaje się do mieszkania w bloku czy nawet z małym podwórkiem. Kaukaski owczarek potrzebuje realizować swoją naturalną potrzebę pilnowania, która w normalnych warunkach zaspokajana byłaby przez nadzorowanie stada owiec czy kóz. Wobec braku obecności takich zwierząt, większe terytorium stanowi jakąś formę rekompensaty – mały ogródek niestety nie. 

Bardzo istotna będzie też porządna socjalizacja – owczarek kaukaski z natury jest niezbyt przyjazny w stosunku do obcych, należy go więc od małego przyzwyczajać do spotykania innych ludzi i zwierząt na spacerach, pokazywać mu, że nie musi przez cały czas być w gotowości bojowej, tak jak wtedy, kiedy broni swojego terytorium. 

Na pewno dobrym pomysłem będzie też ustalanie od samego początku reguł w relacji człowiek – pies. Ze względu na swoją skłonność do niezależnego myślenia, potrafiącą się wręcz przerodzić w upór, trening z kaukazem może stanowić wyzwanie, zwłaszcza dla niedoświadczonego opiekuna. Spróbujmy natomiast wyćwiczyć z nim podstawowe komendy i chodzenie na smyczy – to ostatnie jest bardzo przydatną, wręcz konieczną, umiejętnością w przypadku psów dużych ras. Warto skorzystać z faktu, że owczarek kaukaski ma doskonały węch i spróbować z nim różnych form psich sportów opartych na tropieniu. 

Reklama
Reklama

Owczarka kaukaskiego wystarczy czesać raz w tygodniu, chociaż w okresie linienia częstotliwość tę można zwiększyć. Raczej należy unikać kąpieli tak długo, jak to możliwe, a w razie konieczności, zaplanować ją na moment, kiedy jest ładna pogoda i wysoka temperatura na dworze. 

Można powiedzieć, że owczarek kaukaski opinie ma poniekąd zasłużone – nie jest to pies dla każdego, a jego wychowanie wymaga zaangażowania i cierpliwości. Jednocześnie jest to pies, który często może pochwalić się dobrym zdrowiem, a do tego jest odporny na warunki atmosferyczne i chętnie przypilnuje dobytku swoich opiekunów, oczekując w zamian jedynie docenienia z ich strony. 

Jak w przypadku wielu dużych ras psów, należy uważać na skręt żołądka i dbać o to, by pies odpoczął odpowiednio długo po jedzeniu, zanim podejmie się wysiłku fizycznego. Przypadłością, na którą może być narażony owczarek kaukaski jest też dysplazja stawów. 

Owczarek kaukaski jak na tak dużego psa stosunkowo mało je – jednym z elementów przystosowania się do trudnych warunków, w jakich pracowali jego przodkowie, było oszczędzanie zasobów energii. 

Owczarek kaukaski – cena 

Jeśli zakochaliśmy się w tym dzielnym kaukaskim psie i myślimy o jego zakupie, musimy koniecznie poszukać sprawdzonej, certyfikowanej hodowli. Zawsze istnieje niestety ryzyko trafienia na torturującą zwierzęta pseudohodowlę, a nielegalne sprowadzanie tej rasy zza granicy, z niewiadomych miejsc, jest niestety wciąż mającym się dobrze procederem. 

W przypadku owczarka kaukaskiego cena szczeniaka powinna wynosić od 2000 do 4000 złotych.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Bolończyk - opis rasy, charakter

Bolończyk jest delikatnym i prześlicznym psiakiem do towarzystwa. Charakteryzuje go falowana, śnieżnobiała sierść i ciemne, [...]

Jedna myśl na temat “Owczarek Kaukaski (Kaukaz) – cena, szczeniaki, opis rasy

  1. Bardzo fajny i przydatny post! Kaukazy to wyjątkowe psy.

    Przy okazji polecam portal pethomer.com stworzony specjalnie dla miłośników zwierząt. Petsitterzy z Pethomer oferują usługi: spacer z psem, opieka dzienna, psi hotel, szybkie karmienie. Pethomer to air bnb dla psów!

    https://pethomer.com/ Domowy hotel dla psów

Dodaj komentarz

Reklama