Nowofunlandy są bardzo inteligentnymi psiakami, które z łatwością skradają serca swoich opiekunów. Ten duży, puszysty i piękny psiak jest uroczym bałaganiarzem, uwielbianym przez tysiące ludzi na całym świecie. Nowofundland najlepiej odnajdzie się w domu z dużym ogrodem, zupełnie za to nie nadaje się do mieszkania. Jest to spokojny psiak o zrównoważonym charakterze i spokojnym temperamencie.
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
Nowofundland charakter
Nowofundlandy, tak jak już wspomniałam, są spokojnymi psiakami, które praktycznie nigdy nie są agresywne. Świetnie nadają się do domu z ogrodem, są kochanymi psiakami, których trudno nie uwielbiać.
Nowofunland jest bardzo mocno przywiązany do swojego opiekuna, ale potrafi poradzić sobie w sytuacji, kiedy nie ma go przez kilka godzin w domu. Źle będzie jednak znosił sytuacje, w których będzie pozostawiony na dłuższy okres czasu. Bardzo dobrze czuje się w ludzkim towarzystwie i chciałby spędzać w nim jak najwięcej czasu. Kiedy jest pozostawiony sam sobie, jest bardzo nieszczęśliwy i może zacząć robić się głośny i dużo szczekać.
Wodołaz (bo tak inaczej nazywa się nowofunlanda), idealnie nadaje się na dziecięcego towarzysza – jest wobec dzieci troskliwy, życzliwy i uwielbia się bawić. Jednak z uwagi na jego rozmiary, wszystkie kontakty z dziećmi powinny się odbywać pod opieką dorosłych. Nie przez to, że mógłby celowo skrzywdzić dzieciaka, ale przez to, że mógłby to zrobić przypadkowo niechcący. Nowofunlandom zdarza się np. przewrócić dziecko machnięciem ogona.
Psiak ten świetnie sprawdzi się jako stróż, ale nie powinien przebywać tylko na zewnątrz, ponieważ, jak wspomniałam, potrzebuje dużej ilości kontaktów z opiekunem. Nie będzie jednak dobrym wyborem dla osób, które uwielbiają porządek i nie przepadają za dużą ilością psiej sierści walającej się po podłodze – te psiaki dość obficie się ślinią, są niezłymi bałaganiarzami, jedzą dość niechlujnie i często rozlewają wodę z miski. Spacer z nowofunlandem za to pod wieloma względami przypomina spacer z goldenom – psiaki te wracają bardzo często porządnie ubrudzone i są najszczęśliwsze właśnie wtedy, kiedy mogą się porządnie ubrudzić.
Jest to psiak wręcz idealny – bardzo dobrze znosi towarzystwo innych psów i tworzy bardzo dobre relacje z innymi czworonogami. Psiak ten jest łagodny, nie dominuje, nie wszczyna bójek i jest naprawdę bardzo ułożony. Broni się tak naprawdę tylko wtedy, kiedy jest atakowany. Może mu się zdarzyć rzucić w pogoń za jakimś zwierzakiem, np. Za sarną, czy zającem. Może też polować na kurczaki, dlatego jeśli marzysz o tej rasie i hodujesz kurczaki, lepiej będzie trzymać je w odosobnieniu.
Nowofunlandy naprawdę uwielbiają długie, niezbyt szybkie spacery. Potrzebują regularnej aktywności fizycznej, ponieważ mogą mieć tendencję do przybierania na wadze. Im większa z kolei waga, tym większe obciążenie dla stawów i całego organizmu. Są to psiaki, które wręcz uwielbiają przebywanie w wodzie – są też świetnymi ratownikami wodnymi.
Te psiaki są również wykorzystywane do odnajdywania zaginionych ludzi, a także tych, którzy zostali zasypani, utopieni, czy zasypani. Ich świetny węch jest szeroko wykorzystany w służbach ratowniczych.
Co prawda obecnie nowofunlandy są mimo wszystko najczęściej psiakami do towarzystwa, sporo osób szkoli je do pracy w wodzie. Powstają nawet specjalne stowarzyszenia, które propagują szkolenie nowofundlandów do takich celów.
Wodołazy z łatwością uczą się nowych poleceń i sztuczek, świetnie nadają się również na szkolenie. Wszystkie treningi i szkolenia musza być jednak dość urozmaicone ze względu na to, że nowofunlandy bardzo szybko się nudzą i stale potrzebują nowych bodźców. Jest to jednak bardzo wrażliwy i czuły pies, który potrzebuje wyrozumiałego, pełnego cierpliwości i delikatności zachowania. Nie znosi krzyku i traktowania go protekcjonalnie. Nowofunland z uwagi na swoje rozmiary również bardzo szybko się męczy, dlatego trzeba pamiętać o robieniu przerw podczas nauki i zapewnić psiakowi stały dostęp do świeżej, zimnej wody. Po intensywnym treningu może jej wypić aż do 3 litrów!
Mimo swojej łagodności, psiak ten nie nadaje się dla każdego. Mimo wszystko wymaga dość sporo czasu, źle odnajdzie się także u ludzi słabszych fizycznie i psychicznie (potrzebuje zdrowego, spokojnego i silnego właściciela). W związku z tym starsi ludzie raczej odpadaja, ponieważ mogą nie być fizycznie w stanie utrzymać go na smyczy. Do tego trzeba jeszcze doliczyć to, że z uwagi na potrzebę szkolenia i wysokie zapotrzebowanie kaloryczne, nie jest to pies najtańszy w utrzymaniu. Jego miesięczne utrzymanie to koszt rzędu 450 do aż 650 zł, a nie liczę tutaj szczepień, wizyt u weterynarza i ewentualnych chorób przewlekłych, które zawsze podwyższają koszty i ilość czasu, jakie trzeba zwierzęciu poświęcić.
Nowofundland cena
Nowofunland szczeniak kosztuje od 2500 do 4500 zł. Osiąga pełną dojrzałość w wieku 2 lat i żyje od 10 – 12 lat.
Jego wysokość to 71 cm w przypadku psów i 66 cm w przypadku suczek. FCI dopuszcza różnicę kilku cm w wysokości w kłębie.
Nowofundlandczyk – zdrowie
Jest to silny i odporny na większość chorób pies, ale jak każda rasa, ma swoje słabe strony. Jego słabe strony wynikają głównie z jego genetycznych predyspozycji do dysplazji bioder, łokci i kolan. Może mieć też skłonności do skrętu żołądka, dlatego trzeba uważać na to, jak dużo psiak je, czy nie je zbyt łapczywie i czy nie wykonuje zbyt dużego wysiłku fizycznego po jedzeniu.
Źle znosi wylegiwanie się na zimnych powierzchniach – może się to skończyć nie tylko zapaleniem pęcherza moczowego, ale również nerek. Latem powinno się wychodzić z nim na spacery w porach wczesnoporannych i wieczornych, tak, żeby ominąć najgorsze upały.
Pies nowofunland w czasie upałów powinien mieć zapewniony oczywiście stały dostęp do wody i chłodnych pomieszczeń. Jeśli posiadasz basen, nowofunland z radością z niego skorzysta. Wszystkie letnie wycieczki z psiakiem nad wodę również będą świetnym pomysłem.
Nowofunland – żywienie
Porcje, tak jak wspomniałam, powinny być dobrze wyliczone i pełne warzyw, owoców, zdrowych tłuszczów i węglowodanów. Dieta BARF sprawdzi się w jego przypadku doskonale, jednak musi być uzupełniana regularnie witaminami i sumplementami. Psiak powinien jeść 2 – 3 razy dziennie, a po każdej porcji powinien nie mieć dostępu do jedzenia przez minimum cztery godziny – to dla dobra jego układu pokarmowego, psiak ten z uwagi na swoje rozmiary trawi dość wolno, a niestety ma predyspozycje do skrętu żołądka.
Pielęgnacja
Jak widać, sierść tego psiaka jest gęsta i puszysta. Jego pielęgnacja jest niestety dość wymagająca. Linienie występuje dwa razy do roku i jest naprawdę bardzo intensywne. W okresie linienia nowofunlanda trzeba czesać każdego dnia, żeby pozbyć się martwego podszerstka i wypadającej sierści.
Jeśli chodzi o kąpiel, wystarczy kąpać psiaka co około 2 miesiące w szamponie przeznaczonym dla psów długowłosych. W przypadku tej rasy trzeba też koniecznie wycinać włosy pomiędzy palcami, pod uszami i między opuszkami. Tworzą się z nich bolesne kołtuny.