Agility to sport dla psów polegający na pokonaniu specjalnie przygotowanego toru przeszkód. Wśród przeszkód znajdują się przeskoki, huśtawka, tunele czy pochylnie. Pies całość trasy musi pokonać w określonym czasie i popełnić jak najmniej błędów, a najlepiej zrobić to bezbłędnie. Pies pokonuje tor przeszkód z biegnącym nieopodal przewodnikiem, który kieruje psem i może wydawać jedynie komendy słowne oraz gesty.
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
Psy startujące w zawodach Agility, muszą wykazać się szybkością, zwinnością, nienaganną współpracą z właścicielem i uwielbieniem do nauki. Wśród najlepszych czy najpopularniejszych ras do tej zabawy, wymienia się : Border collie, owczarki belgijskie, owczarki szetlandzkie, boksery, pudle czy teriery. Ale poradzi sobie także taki Welsch Corgi Cardigan.
Jak wygląda próba na torze Agility?
Podczas konkursu pies musi pokonać tor Agility – tzw. parcours, składający się z około 15-22 przeszkód. Długość pokonanego dystansu mieści się w przedziale 100 -220 metrów. Na pokonanie trasy jest określony odpowiedni czas – SCT (standardowy czas parcoursu) oraz MCT (maksymalny czas parcoursu). Przekroczenie SCT podczas próby skutkuje punktami karnymi (opisanymi niżej). Przekroczenie MCT to dyskwalifikacja.
Klasyfikacje psów w zawodach Agility
Psy startujące w zawodach Agility zostały podzielone ze względu na wysokość w kłębie (wysokość od podłoża do najwyższego punktu na grzbiecie). Wyróżniamy 5 kategorii:
- XS – do 28 cm w kłębie,
- S– od 28 do 35 cm,
- M – od 35 do 43 cm,
- ML – od 43 do 50 cm,
- L– powyżej 50 cm.
Warunki startu w konkursach Agility
Aby pies mógł startować w zawodach Agility, przewodnik musi być zarejestrowanym członkiem Krajowej Organizacji Kynologicznej (ZKwP), a zwierzak posiadać Książeczkę Pracy Agility (KPA). Pies musi mieć ukończone 15 miesięcy, aby mógł uczestniczyć w otwartych próbach Agility uznawanych przez FCI. Do tego musi być zdrowy.
Z zawodów wykluczone są psy podczas cieczki, w ciąży, psy chore i zranione. Nieodpowiednie do tej zabawy są także psy posiadające krótką kufę (mopsy czy buldogi), nieodpowiednią budowę ciała (jak np. chow chow) czy duże gabaryty (np. bernardyny).
Przed próbą pokonania toru, pies musi być bardzo dobrze rozgrzany, dzięki czemu unikniemy kontuzji zwierzaka.
Klasy Agility
Wśród oficjalnych prób (startów w konkursach) wyróżnione zostały 4 klasy trudności:
A0 – klasa nieoficjalna, w której startują psy początkujące, aby zdobyć obycie na zawodach, z torem przeszkód i ogólną atmosferą zawodów i rywalizacji. W tej klasie jest ograniczona liczba przeszkód (nie ma slalomu, koła, tunelu elastycznego czy huśtawki).
A1 – początkowa klasa dla psów nieposiadających Certyfikatu Agility. Jest to pierwszy etap ich kariery w tym sporcie. Aby zdobyć wspomniany certyfikat i przejść do grupy A2, pies musi trzykrotnie u dwóch różnych sędziów zdobyć ocenę doskonałą. W tej kategorii psy mają do pokonania mas 3 przeszkody ze strefą kontaktu.
A2 – kategoria dla zaawansowanych psiaków, które zdobyły już Certyfikat Agility na poziomie A1. W tej kategorii mogą występować już nawet 4 przeszkody ze strefą kontaktu. Aby przejść do wyższej kategorii, należy uzyskać trzykrotnie ocenę doskonałą (bezbłędne pokonanie toru) u 2 różnych sędziów, zajmując jedno z 3 czołowych miejsc na tych zawodach.
A3 – kategoria dla profesjonalistów z certyfikatem, którzy spełnili wymagania w kategorii A2. Startują w niej najlepsi i na najtrudniejszym torze.
Można się również spotkać z klasą Open – dla wszystkich psów bez większych wymagań oraz klasą weteranów – dla psów powyżej 8 roku życia.
Błędy na torze
Podczas pokonywania toru, oprócz najlepszego czasu liczy się dokonanie tego bezbłędnie lub z jak najmniejszą liczbą błędów. Psu przyznawane są punkty karne za popełnione błędy.
• 1 pkt karny za każdą przekroczoną sekundę SCT (wyznaczonego czasu na pokonanie toru),
• 5 pkt karnych za przejście przewodnika między słupkami start/meta,
• 5 pkt karnych każdorazowo za dotknięcie psa,
• 5 pkt karnych każdorazowo za dotknięcie przeszkody, którą należało przeskoczyć,
• 5 pkt karnych każdorazowo za ominięcie przeszkody, zatrzymanie się na niej lub przed nią, za wejście do tunelu i cofnięcie się,
• 5 pkt karnych każdorazowo za ominięcie wymaganej strefy kontaktu – pies musi przynajmniej jedną kończyną dotknąć każdej strefy kontaktu na przeszkodzie.
• w przypadku popełnienia błędu na slalomie, należy psa zawrócić i od miejsca popełnienia błędu dokończyć slalom – w innym przypadku nastąpi dyskwalifikacja,
• dwukrotna odmowa pokonania przeszkody to także dyskwalifikacja.
Ocena psa w zawodach Agility
Każdy pies na torze Agility po wykonanej próbie otrzyma stosowną
ocenę, która jest determinantą liczby popełnionych błędów czy
przekroczenia czasu próby. Wyróżnia się 4 oceny dla psa:
Podczas
prób Agility przyznaje się oceny według następujących
kryteriów:
• 0 do 5, 99 pkt karnych – ocena doskonała;
•
6 do 15, 99 pkt karnych – ocena bardzo dobra;
• 16 do 25, 99
pkt karnych – ocena dobra;
• powyżej 26, 00 pkt karnych –
pies nie klasyfikowany.
czy psy miniatórowe mogą startować?
pies mieszany pinczer i nie rasowy.