Welsh corgi cardigan - opis rasy

Welsh corgi cardigan – opis rasy, charakter, wygląd

Welsh corgi cardigan to mniej znana z dwóch ras walijskich corgich – jego krewniak to corgi pembroke, który nieco bardziej przypomina szpica. Cardigan z kolei na pierwszy rzut oka wywołuje z jednej strony skojarzenie z jamnikiem (ze względu na swoją budowę), a z drugiej – z lisem (ze względu na podobieństwo głowy i ogona).

Welsh corgi cardigan – opis rasy

Welsh corgi cardigan to pies pochodzący z Wielkiej Brytanii, który według klasyfikacji Międzynarodowej Federacji Kynologicznej zalicza się do grupy 1 – psów pasterskich i zaganiających, a dokładnie do sekcji 1, czyli psów pasterskich. Jest blisko spokrewniony z bardziej znanym przedstawicielem walijskich corgich – welsh corgi pembroke.

Spekuluje się, że przodkowie obydwu tych ras zostali sprowadzeni do zlokalizowanej w północno – zachodniej części Wielkiej Brytanii Walii przez wikingów, chociaż niektóre teorie mówią też o tym, że welsh corgi cardigan oraz pembroke są potomkami psów przywiezionych na teren Wyspy przez Celtów jeszcze przed naszą erą. Nie ma też jasności co do pochodzenia samego słowa “corgi”, które może pochodzić od “cur”, oznaczającego stróżowanie, od połączenia “cor” i “gi” lub zapisywanego jako “corrci” wyrażenia oznaczającego dosłownie psa karłowatego, bardzo małego lub też “corlan gi” mającego oznaczać mniej więcej tyle, co “pies z zagrody dla owiec”.

Welsh corgi cardigan przypomina z wyglądu jamnika, a z kolei u rasy pembroke zauważyć można więcej cech szpica. Nazwa tego pierwszego wzięła się od miejsca, w którym najczęściej można było go spotkać i gdzie hodowla była najbardziej rozwinięta – Cardiganshire, czyli hrabstwa w środkowej Walii, graniczącego od północy z hrabstwem Gwynedd, od wschodu z Powys, a od południa z Carmarthenshire i Pembrokeshire.

Pierwsze udokumentowane dowody na obecność w Walii psów rasy corgi znaleźć można w pochodzącym z X wieku walijskiego zbioru praw – corgi jest tam przytoczony w sekcji dotyczącej ówczesnego rolnictwa jako i opisany jako mały, pasterski pies, którego zadaniem jest zaganianie bydła. Niestety w ciągu następnych kilkuset lat w rolnictwie nastąpiło wiele przełomów, a nawet rewolucji, w wyniku których rola psów takich jak corgi znacząco zmalała. Na szczęście obecność na wydarzeniach branżowych w stolicy Anglii na początku XX wieku nieco poprawiła sytuację – mały piesek wykorzystywany przy pracy ze zwierzętami hodowlanymi zwrócił na siebie uwagę londyńskich kynologów, co pozwoliło utrwalić i usystematyzować hodowlę corgich. W dwudziestoleciu międzywojennym miały miejsce dwa kluczowe wydarzenia – w 1925 r. powołano klub psów corgi, a niespełna dekadę później, w  1934 r., formalnie oddzielono od siebie welsh corgi pembroke oraz welsh corgi cardigan.

Welsh corgi cardigan – wygląd

Welsh corgi cardigan to pies niewielkich rozmiarów – osiąga wysokość w kłębie oscylującą wokół 30 cm, a jego waga powinna być po prostu “proporcjonalna do wzrostu”. Ogólnie sprawia wrażenie krępego i mocnego psa. Jego sylwetka jest w charakterystyczny sposób wydłużona, dzięki czemu walijski corgi cardigan przypomina swoją posturą jamnika. Szyja jest proporcjonalnej do tułowia długości, jest dobrze umięśniona i płynnie przechodzi w skośnie ustawione i również dobrze umięśnione łopatki. Klatka piersiowa jest głęboka i dosyć szeroka, talia jest wyraźnie zaznaczona, a grzbiet tworzy linię prostą.

Reklama

Łapy cardigan welsh corgiego są krótkie, ale pod tułowiem musi pozostawać widoczny “prześwit”. Ramiona przednich łap również są mocno umięśnione, mają mocne kości, a łokcie przylegają do ciała i sprawiają, że klatka piersiowa jest jak gdyby “otulona” łapami. Z kolei łapy z tyłu mają dobrą muskulaturę na udach i podudziach i poza tym, że są krótkie, są też bardzo mocne.

Swoim wyglądem welsh corgi cardigan pod wieloma względami przypomina lisa. Niewątpliwie charakterystyczny jest tutaj jego długi, przypominający lisią kitę ogon, który stanowi przedłużenie linii grzbietu. Jest na tyle długi, że dotyka lub prawie dotyka podłoża. Zazwyczaj pies trzyma go nisko, chociaż zdarza się też, że podnosi go nieco powyżej linii grzbietu. Nigdy nie jest on natomiast zakręcony.

Reklama

Również głowa welsh corgi cardigana przypomina głowę lisa. Między uszami jest płaska i szeroka, a następnie zaczyna się zwężać w kierunku oczu, nad którymi jest delikatnie wysklepiona. Kufa, a także nos, są lekko szpiczaste. Szczęki i żuchwa są dosyć mocne, ale nieprzesadnie.

Uszy wydają się być za duże w porównaniu z ogólną wielkością psa, są osadzone z tyłu głowy i w odległości około 9 cm od siebie. Są umiarkowanie szerokie u nasady, mają zaokrąglone końcówki, a pies nosi je wyraźnie postawione do góry. Oczy są średniej wielkości i zazwyczaj powinny być w miarę możliwości jak najciemniejsze, chociaż wyjątkiem jest tutaj welsh corgi cardigan o umaszczeniu marmurkowym – jego oczy mogą być częściowo lub całkowicie niebieskie. Są dosyć szeroko rozstawione, a powieki mają ciemną barwę.

Okrywa włosowa walijskiego corgiego cardigana składa się z dwóch warstw. Z zewnątrz jest twarda, prosta i krótka lub maksymalnie średniej długości, a pod spodem znajduje się dodatkowo podszerstek. Taka sierść czyni psa bardzo odpornym na trudne warunki atmosferyczne, jak deszcz czy śnieg – jest w zasadzie nieprzemakalna. Jeśli chodzi o umaszczenie, dopuszczalne są bardzo różne kolory, a także białe znaczenia przy czym jedynym zastrzeżeniem jest to, aby kolor biały nie dominował – może zajmować maksymalnie 30% powierzchni. Częste rodzaje umaszczenia występującego u corgich to czarno-białe, marmurkowe, rude, trokolor, pręgowane, trikolor pręgowane, śniade oraz blue merle.

Welsh cardigan corgi  – charakter

Welsh corgi cardigan to pies pełen werwy, entuzjazmu i energii do życia. Jest żywiołowy, ruchliwy i uwielbia spędzać czas na świeżym powietrzu, a do tego jest bardzo wytrzymały. Mocno przywiązuje się do całej swojej rodziny, chociaż ma tendencję do bycia “psem jednego pana” – wpatruje się w wybranego człowieka z uwielbieniem i bardzo zależy mu na aprobacie i czułości z jego strony.

Reklama

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, kiedy welsh corgi cardigan ma do czynienia z ludźmi, których spotyka po raz pierwszy w życiu. Zachowuje się w stosunku do nich z dużą dawką nieufności i dystansu i stara się nie pozwalać do siebie zbliżyć do momentu, kiedy nie będzie mieć pewności, że jest to ktoś sprawdzony, kto nie stanowi zagrożenia dla niego lub jego rodziny. Kiedy już jednak przekona się, że danemu człowiekowi można zaufać, będzie w stosunku do niego bardzo przyjacielski i towarzyski.

Prawidłowo socjalizowany welsh corgi cardigan nie powinien zachowywać się nerwowo czy agresywnie, a wręcz przeciwnie – jest to pies, który potrafi zachować zimną krew i opanowanie nawet w bardzo stresujących sytuacjach, a do tego dał się poznać jako rasa bardzo odważna i pewna siebie.

Jest to też pies inteligentny, który chętnie uczy się i współpracuje z człowiekiem, jeśli tylko może zaskarbić sobie w ten sposób jego sympatię. Robi postępy szybko, ponieważ jest bystry i pojętny. Wśród tego rodzaju cech walijskiego corgiego można też wymienić wrodzoną czujność – z łatwością rejestruje on nowe bodźce dźwiękowe, wizualne i oczywiście zapachowe i jest gotów szybko zaalarmować swoją rodzinę o zdarzeniach, które uzna za niepokojące (niestety czasami może to też powodować, że będzie szczekał bez wyraźnego i zrozumiałego dla człowieka powodu).

Welsh corgi cardigan – hodowla

Welsh corgi cardigan to pies, który dobrze odnajdzie się w różnych warunkach i nie ma szczególnie wygórowanych wymagań. Najważniejsze jest zadbanie o zapewnienie mu odpowiedniej dawki codziennej aktywności, aby mógł rozładować nadmiar energii – rasa ta uwielbia wszelkie formy wysiłku, warto więc spróbować z nim różnych rodzajów psich sportów i zobaczyć, które będą najbardziej satysfakcjonujące dla obydwu stron. Niektóre z nich, jak agility, sprawiają że pies poza wysiłkiem fizycznym ma też zapewniony wysiłek umysłowy – taka praca jest mu również bardzo potrzebna i potrafi go doskonale wyciszyć. Jeśli opiekunowie nie zaniedbują tego aspektu, walijski corgi dobrze przystosowuje się do przebywania w miejskim mieszkaniu czy spokojnego trybu życia swojej rodziny.

Reklama
Reklama

Poza samą aktywnością fizyczną kluczowe są też codzienne spacery. Pozwalają one nie tylko zaspokoić potrzebę ruchu (nie wspominając o czysto fizjologicznych kwestiach), ale przede wszystkim są niezbędne dla prawidłowej socjalizacji psa. W przypadku welsh corgi cardigana jest to podwójnie istotne, ponieważ jako rasa z natury nieufna w stosunku do obcych może on łatwo wykształcić nieprawidłowe, lękowe zachowania, jeśli nie będzie miał codziennie styczności z nowymi miejscami, nieznajomymi ludźmi i zwierzętami czy nietypowymi zapachami i dźwiękami.

Jeśli chodzi o szkolenie i naukę podstawowych komend mogą one przebiegać bardzo sprawnie, jeśli tylko pracę zacznie się z psem jak najwcześniej. Welsh corgi cardigan uczy się szybko i chętnie, ale warto przystępować do treningu, kiedy nie rozpiera go akurat energia, tylko w momencie, kiedy wyciszył się już trochę, np. po wysiłku fizycznym. Jego inteligencja może jednak okazać się bronią obosieczną – opiekun musi być konsekwentny i mieć świadomość, że każdy jego błąd zostanie przez psa szybko wychwycony.

Welsh corgi cardigan – cena

Cena szczeniaka welsh corgi cardigana w certyfikowanej, legalnie działającej hodowli powinna wynosić około 2500 – 3000 złotych. W Polsce są działające hodowle tej rasy i rodzi się w nich kilka miotów rocznie.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Chihuahua – opis rasy

Klasyfikacja FCI - Grupa IX , sekcja 6, nr wzorca 218 Najmniejszy piesek na świecie o [...]

Dodaj komentarz

Reklama