Szarik z serialu Czterej Pancerni i Pies

Szarik jest prawdopodobnie najbardziej znanym w Polsce owczarkiem niemieckim. Śpieszę z wyjaśnieniem dla osób, które nie słyszały o Szariku – Szarik jest psiakiem, który grał jedną z głównych ról w serialu „Czterej pancerni i pies”. 

Czterej pancerni i pies – Szarik 

Serial „Czterej pancerni i pies” był emitowany w latach 1966 – 1970. Pies Szarik zdobył szturmem serca widowni, którzy byli zachwyceni każdym kolejnym odcinkiem serialu, w którym psiak pomagał walczyć w II wojnie światowej. Jego imię w języku rosyjskim oznacza „kuleczkę” albo „balonik. Pies z serialu należy do jednego z prowadzących czołg – Janka, który wychowuje Szarika odkąd był szczeniakiem. Wczesna historia życia psiaka nie jest zbyt radosna, ponieważ jego matka zginęła podczas starcia z dzikiem i przez to tragicznie wydarzenie Szarik został sierotą. Dobrze, że trafił na Janka! 

Szarik – pies o wielkiej inteligencji 

Pies z czterech pancernych był jednym z najbardziej inteligentnych psów świata, jeśli nie wierzycie, musicie obejrzeć serial! Szarik naprawdę zadziwiająco szybko uczył się nowych sztuczek i komend, był również świetnym tropicielem. Zaprzyjaźnił się nie tylko z Jankiem, swoim opiekunem, ale również z pozostałymi tankistami. Szarik z czterech pancernych był bardzo często wręcz kluczowy dla wielu akcji przeprowadzanych przez jego ludzkich przyjaciół – Szarik wielokrotnie swoją inteligencją i wyostrzonymi zmysłami uratował swoim opiekunom życie, powiadamiając ich o tym, że zbliżają się wrogie oddziały, czy że w pobliżu znajdują się miny przeciwpiechotne. 

Szarik był również świetnym listonoszem! Bardzo często przekazywał listy pomiędzy stacjami zwiadowczymi, co było o wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem, niż gdyby robili to inni ludzie. Jego przyjaźń z Jankiem była niezwykle zażyła, wielu ludzi mogłoby jej pozazdrościć – zarówno psiak, jak i Janek byli w stanie oddać za siebie życie bez najmniejszego wahania. 

Kręcenie scen z udziałem Szarika, jak można się domyślić, nie należało do najprostszych, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że serial był kręcony w latach, kiedy nie istniała obróbka komputerowa. Dla uzyskania najlepszych efektów, Szarika grały aż trzy różne psiaki, które były do siebie łudząco podobne i bardzo inteligentne. 

Reklama

Trzy psy które grały Szarika, to Trymer, Atak i Spik. Trymer był psem milicyjnym, który przestał pracować w służbach z uwagi na swoją łagodność i dość słabe umiejętności tropienia. Spik najrzadziej zastępował Szarika, robił to w scenach, które były mało wymagające. Z kolei Atak, jak samo imię może wskazywać, był naprawdę żywym i pełnym energii psiakiem, którego wszędzie było pełno. Atak był bardzo często wykorzystywany w trudnych i ekstremalnych scenach, ponieważ zupełnie się ich nie bał. Jego wygląd nieco odznaczał się od pozostałych 2 psiaków, ale charakteryzacja załatwiła problem. 

Szarik stał się ponadczasowym symbolem tego, jak piękna może być przyjaźń psiaka z człowiekiem i jak wiele mogą dla siebie wzajemnie zrobić. Czterej pancerni i pies są ponadczasowym serialem, który polecam obejrzeć każdemu! 

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Przydomek hodowlany

Jeśli zamierzasz prowadzić hodowlę albo przynajmniej interesujesz się tym tematem, warto wiedzieć, że przed doczekaniem [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dlaczego psy wyją?

Dlaczego psy wyją? Czy ma to związek z tym, że pochodzą od wilków? Psiaki wyją [...]

Dodaj komentarz

Reklama