Pies z Kordoby

Bojowy pies z kordoby – rasa, która już nie istnieje

Bojowy pies z Kordoby narodził się w mieście Córdoba położonego w środkowej Argentynie. Pies ten był połączeniem, czyli mixem genów pochodzących od – mastifa, bulteriera, buldoga angielskiego i boksera. Czworonogi te powstały w XIX wieku i były one hodowane do walk. Jednakże pierwotne założenie twórców tej rasy było opracowanie psa myśliwskiego. Niestety podczas procesu powstawania tego zwierzęcia nie przykładano wagi na temperament i genetykę przyszłego stworzenia. Spowodowało to, że pies z Kordoby był osobnikiem niezrównoważonym, o bardzo dużej agresji. Polujące w grupie psy, w trakcie polowań zamiast skupiać się na zadaniu, zaczynały walczyć ze sobą. Co więcej ich agresywny charakter uniemożliwił rozród tych psów. Nie dochodziło do kopulacji pomiędzy psem i suką. Każde ich spotkanie wywoływało zacięte walki na śmierć i życie między nimi. Bojowy pies z Kordoby był również agresywny w stosunku do ludzi. Pies ten miał doskonały węch a jego instynkt myśliwski był wręcz powalający. Zawdzięczał on to genom pochodzącym od wilczarza irlandzkiego oraz pointera. 

Bojowy pies z kordoby wizualnie przypominał dzisiejszego doga. Miał on ciało o harmonijnej budowie. Głowa psa była szeroka, a jego kufą była średniej długości. Czworonóg ten miał bardzo mocne szczęki. Jego szyja była mocna i gruba. Z kolei tułów długi, szczupły, ale mocno umięśniony. Posiadał on długie kończyny o dobrze wyrzeźbionych mięśniach. Często przycinano mu uszy. Jednak ogon pozostawał długi, który u nasady był gruby, ale zwężał się on ku końcowi. Okrywa włosowa zbudowana była z włosów prostych i krótkich. Bojowy pies z kordoby przeważnie był koloru białego, z ciemnymi plamami na ciele i głowy Podobno zdarzała się też odmiana płowa, żółta i o czerwonym umaszczeniu.

Pisy tej rasy były bardzo pewne siebie. Zaciekłe i niezwykle zawzięte. Miały niesamowicie wysoki próg bólu a co za tym idzie nie straszne były im walki na śmierć i życie. Czworonogi te cechowały się również spektakularną siłą oraz ogromną, wewnętrzną energią. 

Antonio Nores Martinez w latach 20 XX wieku wykorzystał bojowego psa z kordoby do stworzenia rasy – dog argentyński. Skrzyżował on z nim psy takie jak: mastif hiszpański, pirenejski pies pasterski, wilczarz irlandzki, buldog, bulterier, bokser, dog niemiecki oraz pointer.

Niezrównoważony temperament, agresja w stosunku do ludzi i reszty otoczenia oraz śmierć wielu osobników w wyniku walk psich, spowodowała całkowite wyginięcie tej rasy.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Jedna myśl na temat “Bojowy pies z kordoby – rasa, która już nie istnieje

Dodaj komentarz

Reklama