Mastif pirenejski - wygląd

Mastif pirenejski – opis rasy, charakter

Mastif pirenejski ma na koncie bardzo imponujące wyczyny w imię ochrony pilnowanych przez siebie stad zwierząt – w dawnych czasach mierzył się z prawdziwie groźnymi przeciwnikami i do teraz pozostał psem cechującym się wyjątkową odwagą i silnym charakterem. Jednocześnie w stosunku do swoich opiekunów będzie z pewnością łagodny, uczuciowy i lojalny.

Mastif pirenejski – opis rasy

Mastif pirenejski, w oryginale określany jako Mastín del Pirineo, to kolejny po mastifie hiszpańskim molos górski z Półwyspu Iberyjskiego. W przeszłości psy tej rasy chroniły stada zwierząt hodowlanych (w tym głównie owiec) przed drapieżnikami takimi jak wilki czy niedźwiedzie.

Mastif pirenejski najprawdopodobniej jest potomkiem azjatyckich psów pasterskich, które około 1000 lat p.n.e. sprowadzone zostały na teren współczesnej Hiszpanii przez Fenicjan. Na południowych zboczach Pirenejów zagościły wtedy na stałe psy będące bezpośrednimi przodkami współczesnych mastifów. W pierwszym wieku p.n.e. wzmianki na temat pochodzącego z obszaru Półwyspu Iberyjskiego mastifa pojawiły się u Wergiliusza i Pliniusza Starszego, a także w opisach zwyczajów rolniczych, udokumentowanych przez Columellę w dziełach takich jak “De Re Rustica”.

W czasach współczesnych, w połowie XX wieku, hodowla mastifów zaczęła być w Hiszpanii prowadzona w bardziej systematyczny sposób, a mastifa pirenejskiego odróżniono od hiszpańskiego.

Mastif pirenejski – wygląd

Mastif pirenejski to, podobnie jak jego kuzyni z innych regionów geograficznych, pies dosyć duży – psy osiągają wysokość w kłębie  powyżej 81 cm, a suki powyżej 75 cm (nie ma górnego limitu wzrostu). Ich waga to odpowiednio od 63 do 80 kg i od 54 do 70 kg. Jest przy tym zbudowany proporcjonalnie i harmonijnie, ma mocne kości, muskularną klatkę piersiową i silne nogi. Skóra jest gruba i wisi luźno, przy czym jest też dosyć elastyczna.

Jego sierść jest gęsta, gruba i sztywna w dotyku, ma średnią długość. Jeśli chodzi o umaszczenie, podstawowym kolorem jest biały, do tego zauważyć można wyraźnie odgraniczoną maskę oraz równomiernie rozmieszczone łaty w tym samym kolorze. Kolorowe są też zawsze uszy, z kolei koniec ogona i łapy powinny być białe. Niepożądane jest umaszczenie całkowicie białe lub trójkolorowe, a także rude łaty.

Reklama

Mastif pirenejski – charakter

Mastif pirenejski jest łagodny i przyjazny w stosunku do ludzi – generalnie ma raczej umiarkowany temperament. Zachowuje spokój, godność i opanowanie w różnych sytuacjach – nie czuje potrzeby nadmiernego epatowania swoją siłą i wypracowywania swojej pozycji agresywnym zachowaniem. Jest bardzo inteligentny i czujny, a do tego posłuszny i chętnie współpracujący z człowiekiem.

Nie zmienia to faktu, że jest przy tym bardzo odważny i pewny siebie, a więc nie zawaha się użyć całej swojej siły, żeby odeprzeć ewentualny atak ze strony intruza czy inne zagrożenie, jakie czyha na jego rodzinę. Nieciekawie przedstawia się sytuacja gagatka, który zignoruje jego ostrzegawcze sygnały – potrafi wtedy wykazać się ogromnym zawzięciem i nie odpuści dopóki nie upewni się, że jego “stado” jest bezpieczne (w dawnych czasach musiał w końcu mierzyć z groźnymi przeciwnikami, więc uporu i wytrwałości mu nie brakuje). Jednocześnie podkreślić należy, że każdy gość domu może czuć się przez niego mile widziany i akceptowany – nie ma problemu z odróżnieniem przyjaciół od wrogów.

Reklama

Mastif pirenejski – hodowla

Mastif pirenejski jest dosyć łatwy do ułożenia – warto skorzystać z możliwości nauczenia go pracy z człowiekiem i podstawowych komend, ponieważ jest bystry i szybko się uczy, a wyćwiczenie koncentracji na opiekunie z pewnością zaprocentuje w późniejszym wspólnym życiu. Zważywszy, że nie brakuje mu też siły, dobrym pomysłem jest bez wątpienia nauka chodzenia na smyczy.

To także doskonały pies stróżujący i obronny. Doskonale odnajdzie się w domu z ogrodem, chociaż nie zastąpi mu on w żadnym stopniu socjalizacji poprzez codzienne spacery i kontakt ze światem zewnętrznym.

W stosunku do dzieci będzie łagodny i cierpliwy, ale należy zawsze uważać, czy zabawa nie wymyka się spod kontroli – duży pies może zupełnie nieumyślnie zrobić krzywdę najmłodszym.

Jeśli chodzi o pielęgnację, wymaga regularnego szczotkowania, które pozwoli zapobiec powstawaniu kołtunów, podcinania za długich pazurów i kontroli stanu uszu. Rasa należy raczej do zdrowych, przy czym należy uważać na dysplazję stawów biodrowych i skręt żołądka. W przypadku tego ostatniego odpoczynek między jedzeniem a aktywnością fizyczną stanowi dobrą profilaktykę.

Reklama

Mastif pirenejski – cena

Cena szczeniaka mastifa pirenejskiego w certyfikowanej i legalnie działającej hodowli zaczyna się od około 2500 – 3000 złotych.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Norsk Lundehund - opis rasy

Norsk Lundehund jest bardzo rzadką, małą rasą w typie szpica, posiadającą kilka unikalnych cech, w [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama