Haldenstovare – opis rasy psa

Haldenstovare to wyjątkowy uparty i nieugięty pies tropiący o wprost legendarnym przywiązaniu do właściciela. Zwierzaki zarówno o wielkim sercu jak i ogromną potrzebą do biegania. Zaspokojenie potrzeby ruchu, może stanowić duże wyzwanie dla właścicieli tych czworonogów. Czy haldenstovare jest odpowiednim wyborem dla Ciebie? Poniżej przedstawiamy garść informacji na jego temat. Zapraszam do lektury.

Haldenstovare jest psem który poluje w samotności. Jego cechą jest wytrwałość w tropieniu zwierzyny za pomocą swojego czułego węchu. Najchętniej poluje na lisy, zające czy nawet rysie donośnie przy tym szczekając. Nie potrafi działać w grupie. Warunki pogodowe nie robią na nim większego wrażenia. Haldenstovare to rzadka rasa, która nie jest często spotykana poza Norwegią. Zadbany haldenstovare żyje przeciętnie od 10 do 12 lat.

 Haldenstovare: wygląd

Haldenstovare to średnich rozmiarów pies myśliwski. Waży średnio około 23kg oraz mierzy 60 cm wysokości w kłębie. Plasuje to go na ostatnim miejscu w skali rozmiarów ze wszystkich norweskich psów gończych.

  • Budowa ciała

Haldenstovare jest umięśnionym, lecz smukłym psem, który jest przystosowany do długiego i intensywnego wysiłku. Jego postura wpisuje się w prostokąt. Wyglądem pies jest bardzo podobny do amerykańskiego foxhounda, natomiast jest on od niego mniejszy.

Psy te mają kształtną, umiarkowanie wysklepioną głowę i podłużną kufę. Niewielkie ślepia posiadają  migdałowaty kształt, w odcieniach ciemnego brązu. Uszy są trójkątne i średniej wielkości. Grube i mięsiste małżowiny posiadają zaokrąglone wierzchołki i są  zawieszone nieco powyżej linii oczu.

Reklama

Haldenstovare posiadają mocną, smukłą,  suchą szyję, głęboką pierś, wyprostowany grzbiet oraz umięśnione i długie kończyny. Łapy są pokryte gęstym futrem. Ciało tego psa zakończone jest średniej długości ogonem, który jest na końcu lekko wygięty ku górze i prostujący się do poziomu w czasie pracy. Z reguły jest noszony nisko.

  •  Sierść

Sierść haldenstovare’a jest dość krótka, ale gęsta, gładka i przylegająca do ciała. Zapewnia psu dobrą ochronę przed zimnem i wilgocią, umożliwiając polowanie także w niekorzystnych warunkach pogodowych.

Reklama

Umaszczenie haldenstovare’a jest najczęściej trójkolorowe: biało-czarne z czerwonymi znaczeniami na kufie i stopach.

Haldenstovare: charakter

Haldenstovare’y to niezależne, pełne dumy psy. Słyną z bardzo dużego przywiązania do swoich właścicieli. Dodatkowo dbają też  o innych członków rodziny. W razie potrzeby będą bronić wszystkich tych co są mu bliscy. Natomiast jedynie na Pana stale się oglądają i to jego głównie się słuchają.

Haldenstovare’y to przede wszystkim wytrawni myśliwi. Kochają tropić, a pogoń za zającem lub lisem to ich największa rozrywka. Haldenstovare mają olbrzymie zapotrzebowanie na  ruch na łonie natury. Kompletnie nie nadają się do życia w mieście.

Haldenstovare’y nadają się do kontaktu z dziećmi w wyniku posiadanej dużej cierpliwości. Nie są to jednak psy do zabawy. Rasa ta najczęściej unika tłumów, a pieszczoty przyjmują tylko na własnych zasadach. Haldenstovary najlepiej czują się na wsi, gdzie często mają do dyspozycji ogródki i sady. Na spacerach chętnie korzystają  z łąk, lasów czy potoków. Osobniki tej rasy z reguły lepiej czują się na łonie natury aniżeli w mieście. Haldenstovare uwielbia długie spacery do lasu czy nad jezioro – jednym słowem wszędzie gdzie może się swobodnie wybiegać, podążać za różnymi zapachami oraz badać otoczenie. Biorąc to pod uwagę pies chętnie będzie nam towarzyszył w czasie joggingu lub na wycieczkach rowerowych. Należy jednak pamiętać, o zachowaniu czujności i gotowości przywołania, jeśli rzuci się w pogoń za zauważoną wiewiórką, ptakiem czy kotem sąsiadów. Pies może spędzać dużo czasu na zewnątrz, a nawet sypiać w budzie, pod warunkiem, że jest ona odpowiednio ocieplona.

Reklama

Haldenstovare powinien mieć też stały nieograniczony dostęp do wnętrza domu, aby nie czuł się odizolowany od ludzi. Psy te dobrze znoszą brak właścicieli i mieszkańców w domu, o ile wcześniej się wybiegały. By zapobiec powstaniu u psa lęku separacyjnego, musimy przyzwyczajać go do spędzania kilku godzin w samotności już za szczeniaka. Jeśli pies szczególnie źle znosi rozłąkę, można mu pomóc złagodzić stres, dając do zabawy jego ulubione zabawki i smakołyki. Jeśli jednak objawy są mocno nasilone, należy skontaktować się z psim behawiorystą, który pomoże zidentyfikować i zwalczyć problem.

Haldenstovare: żywienie

Haldenstovary powinny otrzymywać karmę o wysokiej jakości dedykowaną dla aktywnych psów. Pożywienie powinno być bogate w pełnowartościowe białka zwierzęce (mięso mięśniowe i podrobowe), wymieszane z naturalnymi olejami, warzywami i owocami. Nie wypada serwować psu karmy posiadającej w swoim składzie konserwanty, spulchniacze, barwniki, aromatyzery, słodziki, oraz różne zboża i resztki zwierząt.  Te ostatnie to przede wszystkim odpady – mielone kopyta, wargi, wymiona. Tego typu składniki, bardzo obciążają układ trawienny tych pięknych czworonogów.

Haldenstovare ma spory apetyt, lecz wbrew wrażeniu, nie mają tendencji do nadwagi w przypadku odpowiedniej diety. Codzienna porcja karmy jest uzależniona od płci, masy ciała, wieku i stanu zdrowia psa. W celu optymalnego doboru diety należy skonsultować się z weterynarzem. Haldenstovare, jak inne psy gończe, znajduje się w grupie średniego ryzyka wystąpienia skrętu żołądka. To bardzo niebezpieczna dolegliwość, która bez zabiegu chirurgicznego może szybko odebrać psu życie. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia skrętu, należy stosować odpowiednią i rygorystyczną dietę.

Haldenstovare: dla kogo taki pies?

Haldenstovare to fantastyczny pies dla myśliwych. Jest to świetna pozycja ze względu na jego naturalne predyspozycje. Te wspaniałe psy również nadadzą się dla bardzo aktywnych rodzin, które zdołają zaspokoić ich duże potrzeby ruchowe. Początkujący przewodnicy, również będą zadowoleni z wyboru gdyż jego przyjazna natura i łatwość w treningu sprawiają, że są to psy nadające do tego rodzaju współpracy. Haldenstovary jednym słowem są dla ludzi, którzy są gotowi poświęcić czas i energię na odpowiednie ułożenie pupila i zapewnianie mu mnóstwa ruchu.

Reklama
Reklama

Haldenstovare: zakup

Haldenstovare, jak wszystkie rasowe psy, powinien pochodzić od doświadczonych, odpowiedzialnych i specjalizujących się w danym gatunku hodowców. Profesjonalna hodowla daje nam gwarancję, że psy były umiejętnie parowane, w wyniku tego szczenięta nie są obciążone zwiększonym ryzykiem wystąpienia popularnych chorób genetycznych.

Najlepiej, by hodowla znajdowała się w rejestrze którejś z krajowych lub międzynarodowych organizacji kynologicznych. Dobry i odpowiedzialny hodowca dba o warunki w których psy się chowają, jednocześnie troszcząc się o szczenięta w najwcześniejszym okresie ich życia. Profesjonalny opiekun pilnuje, by psy przechodziły wszystkie niezbędne badania, szczepienia i zabiegi odrobaczania. Fachowość osoby od której kupujemy psa, możemy sprawdzić we własnym zakresie. Odpowiedzialny hodowca będzie umiał odpowiedzieć na wszystkie nasze pytania dotyczące rasy i opieki nad haldenstovarem. Opiekun pasjonat dodatkowo sam zada Ci kilka pytań, by upewnić się, że będziesz umiał zaspokoić potrzeby psa.

Dodatkowo należy zaznaczyć że miesięczny koszt utrzymania haldenstovare’a wynosi ok. 150 zł.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama