Owczarek węgierski Mudi - charakter

Mudi (owczarek węgierski) – opis rasy

Owczarek węgierski mudi to odważny i chętny do pracy pies – aż dziwi, że mimo zażyłych relacji łączących nas z sąsiadami, rasa ta cieszy się w Polsce stosunkowo małą popularnością.

Owczarek węgierski – opis rasy

Owczarek węgierski mudi jest rasą, której historia sięga czasów nowożytnych, a dokładniej przełomu XVIII i XIX wieku. Wśród jego przodków znajdują się ówczesne psy pasterskie – prawdopodobnie były to nie tylko pracujące psy żyjące na terenie Węgier, ale także te pochodzące z Niemiec.

Użytkowany był jako typowy pies pasterski, tak jak puli chroniący stada zwierząt hodowlanych przed drapieżnikami. Dał się przy tym poznać jako stróż wyjątkowo odważny, w związku z czym pasterze zaczęli próbować wykorzystywać go także w pracy z trudnymi do ułożenia zwierzętami – szybko okazało się, że jest w stanie podejmować się nawet tak karkołomnych misji jak osaczanie dzików.

Po raz pierwszy został oficjalnie zaprezentowany na wystawie w Budapeszcie w 1936 roku przez profesora Dezsö Fényesa, który wtedy określił go jako “Canis familiaris ovilis Fényesi Anghi”, jednak przez długi czas rasa pozostawała nieujednolicona.

Owczarek węgierski – wygląd

Owczarek węgierski mudi to rasa średniej wielkości – osiąga wysokość w kłębie między 41 a 47 cm (najlepiej 43 – 45 cm) w przypadku psów i między 38 a 44 cm u suk (najlepiej 40 – 42 cm)). Ich waga to odpowiednio od 11 do 13 kg oraz od 8 do 11 kg.

Reklama

Jego głowa ma kształt zwężającego się w kierunku nosa klina, a uszy mają kształt odwróconej litery “V” i są wyraźnie postawione do góry. Ma wąskie, skośne i ostro zakończone oczy, które zazwyczaj są bardzo ciemne i jedynie w przypadku psów o umaszczeniu marmurkowym są jaśniejsze (porcelanowe lub niebieskie).

Sierść mudiego jest gęsta i lśniąca, o zróżnicowanej długości od około 3 do 7 cm – najdłuższa jest przy łopatkach, ramionach i na udach. Różni się też strukturą – na większości ciała jest delikatnie kędzierzawa lub mocno pofalowana, ale włos na głowie i z przodu nóg jest przylegający i prosty.

Reklama

Dopuszczalne są różne umaszczenia, od koloru całkowicie czarnego, przez czekoladowe odcienie brązu, płowe, niebieskie marmurkowe (czarne łatki, pręgi i cętki na błękitnoszarym tle) aż po całkowicie białe.

Owczarek węgierski – charakter

Owczarek węgierski mudi jest pełen temperamentu, energiczny, wesoły i aktywny. Potrzebuje sporo aktywności fizycznej, a także wysiłku umysłowego – jest inteligentny, pojętny i chętny do pracy. Jednocześnie nie jest przy tym nadaktywny i kiedy akurat przypada moment odpoczynku, będzie się zachowywał grzecznie i spokojnie.

Mudi jest odważny i czujny. Zazwyczaj będzie podchodził do nieznanych sobie ludzi z dużą dozą ostrożności i zasadą ograniczonego zaufania. Łatwo można jednak wkupić się w jego łaski, pokazując swoją przyjacielską relację z opiekunem. Mudi bardzo zwraca uwagę na osobę, którą wybierze sobie jako przewodnika stada. Przywiązuje się do niej, łaknie codziennego kontaktu i zabiega o jej uwagę i aprobatę, ale też kieruje się jej zachowaniami w ocenie codziennych sytuacji i ewentualnych zagrożeń.

W stosunku do innych zwierząt jest towarzyski i sympatyczny, nie wykazuje oznak agresji czy tendencji do zaznaczania siłą swojej pozycji w podwórkowej hierarchii. Może wykazywać niestety nadmierną tendencję do szczekania, ale prawidłowe wychowanie pomoże zapobiec niechcianej hałaśliwości w przyszłym wspólnym życiu.

Reklama

Owczarek węgierski – hodowla

Owczarek węgierski mudi łatwo przystosowuje się do różnych warunków, jest odporny i wytrzymały. Nie będzie miał problemu z życiem w miejskim mieszkaniu, pod warunkiem że opiekun zapewni mu odpowiednią dawkę codziennej aktywności fizycznej poza domem.

Nie powinien mieć problemu z zaakceptowaniem innych zwierząt domowych. Ze względu na wrodzoną czujność dobrze sprawdzi się też jako pies stróżujący i z pewnością od razu zaalarmuje domowników, jeśli tylko zauważy intruza czy inne niepokojące sytuacje na “swoim” terenie. Mudi wykorzystywany jest oprócz tego współcześnie m.in. do wykrywania narkotyków czy też jako pies ratownik.

Sierść Mudiego jest łatwa w pielęgnacji i wymaga szczotkowania mniej więcej raz na dwa tygodnie. Ważne jest przy tym dokładne i regularne sprawdzanie czy na sierści za uszami nie tworzą się kołtuny. Owczarek węgierski szybko się uczy i chętnie współpracuje z człowiekiem, odnajdzie się też w psich sportach i treningach, takich jak agility czy obedience.

Owczarek węgierski – cena

Cena Owczarek węgierski mudi zaczyna się od mniej więcej 3500 – 4000 złotych.

Reklama
Reklama

W Polsce może być natomiast kłopot ze znalezieniem hodowli i czas oczekiwania na upragnionego szczeniaka może być bardzo długi – najlepiej w tej sytuacji poszukać hodowli zagranicą.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama