Mastif hiszpański - charakter

Mastif hiszpański – opis rasy, charakter

Mastif hiszpański to pies, który pełnił kluczową rolę dla opartej w dużej mierze na handlu wełną gospodarki średniowiecznej Hiszpanii. To on bowiem był strażnikiem owiec merynoskich, zapewniającym im bezpieczne podróże między górskimi pastwiskami.

Mastif hiszpański – opis rasy

Mastif hiszpański należy do grupy molosów i może być znany pod wieloma innymi nazwami, takimi jak mastin leonés (mastif z Léon), mastin extremeno (mastif z Patremadury) czy mastin manchego (mastif z Manchy). Pochodzi oczywiście z Półwyspu Iberyjskiego i do dziś najpopularniejszy jest właśnie na terenie Hiszpanii, zwłaszcza na obszarach górskich, takich jak położone w Asturii i Léonie Góry Kantabryjskie czy górzyste obszary Estremadury (wyjątkiem są jedynie Pireneje, Aragonia i Monegros oraz Nawarra – tam króluje inna rasa mastifa – pirenejska). To właśnie tam pojawiło się jakiś czas temu zapotrzebowanie na psa, który pomagałby pasterzom w trakcie wędrówek stad owiec przez wysoko położone pastwiska.

Historia rasy sięga co najmniej czasów średniowiecznych, kiedy to ówczesne Związki Hodowli Owiec, określane jako Mesta, zaczęły wykorzystywać mastifa hiszpańskiego do ochrony stad merynosów przed drapieżnikami takimi jak wilki. Hodowla była wędrowna, więc psy musiały zachowywać czujność zarówno na pastwiskach, jak i w trakcie wędrówek z miejsca na miejsce. Chroniły jednocześnie także ludzi oraz ich dobytku.

Właściwych początków mastifa hiszpańskiego część osób upatruje w psach, które pojawiły się w Hiszpanii razem z Fenicjanami i Grekami na początku naszej ery. Autorzy tacy jak Wergiliusz i jemu współcześni wspominają czasem o psie, którego określają “mastifem iberyjskim”.

Mastif hiszpański – wygląd

Mastif hiszpański, jak typowy molos, ma imponujące rozmiary – psy osiągają wysokość w kłębie około 80 cm, a suki mniej więcej 5 centymetrów mniej. Ich waga to od około 50 do 65 kg. Mimo że są to psy duże i ciężkie, ich sylwetka jest proporcjonalna i są równomiernie zbudowane. Są silne i muskularne.

Głowa mastifa hiszpańskiego jest duża i mocna, a jej kształt przypomina kwadrat. Ma duży i  szeroki nos, średniej wielkości, płaskie i zwisające uszy w kształcie trójkąta, oczy w kształcie migdała o łagodnym spojrzeniu i mocny zgryz. Wargi górne przykrywają dolne (uznawany jest za jedną z najbardziej śliniących się ras na świecie), a budowa dolnej powieki odsłania spojówkę.

Reklama

Skóra jest elastyczna i gruba, pokryta gęstą, półdługą sierścią. Dopuszczalne są różne kolory umaszczenia (zwłaszcza jednolite), np. płowe, żółte, czerwone, wilcze czy czarne. Kolorom tym może towarzyszyć biała kryza.

Mastif hiszpański – charakter

Mastif hiszpański ma zrównoważony charakter – jest łagodny i spokojny w stosunku do zaprzyjaźnionych osób, chociaż jednocześnie potrafi wykazać się ogromną odwagą i zdecydowanym działaniem w obliczu zagrożenia. Biada każdemu intruzowi, który spróbuje naruszyć mir domowy mastifa – nie będzie miał dla niego litości. Nie oznacza to jednak, że każda nieznajoma twarz narażona będzie na atak – jeśli ktoś zostanie wprowadzony przez członka rodziny, zostanie potraktowany stosownie do swojego statusu gościa domu.

Reklama

Mastif hiszpański jest pewny siebie i świadomy swoich mocnych stron – absolutnie nie zawaha się użyć siły jeśli uzna, że nie ma innego wyjścia z sytuacji. Nie nadużywa przy tym swojej pozycji i naturalnych predyspozycji – w kontakcie z innymi zwierzętami okaże się równie sympatyczny i towarzyski, co przy spotkaniu ze znanymi sobie ludźmi, chociaż na początku znajomości z pewnością zachowywał będzie zdrowy dystans i ostrożność.

W stosunku do rodziny jest czuły i kochający, przy czym ma tendencję do wybierania jednego “ulubionego” człowieka, którego traktuje jak przewodnika stada. W stosunku do pozostałych domowników może przy tym obierać opiekuńczą strategię, jaką stosowałby normalnie przy ochronie owiec. Jest lojalny i bardzo potrzebuje kontaktu z ludźmi, chociaż wykazuje też pewną dozę niezależności.

Mastif hiszpański – hodowla

Mastif hiszpański potrzebuje sporo ruchu i przestrzeni, nie odnajdzie się więc dobrze w małym, miejskim mieszkaniu. Dom w ogrodem będzie dużo lepszym rozwiązaniem, pod warunkiem oczywiście, że nie będzie spędzał całego czasu na podwórku, a opiekunowie zapewnią mu nie tylko codzienne spacery, konieczne dla prawidłowej socjalizacji psiaka, ale także poczucie bliskości z resztą rodziny.

Ma silny instynkt terytorialny i znakomicie sprawdzi się jako pies stróżujący – taka w końcu była jego pierwotna rola. Nie musi przy tym specjalnie się starać – już sam jego wygląd i tubalne, zachrypnięte szczekanie mogą skutecznie odstraszyć potencjalnych włamywaczy. Jeśli to będzie konieczne, stanie też w obronie swojego opiekuna w sytuacji zagrożenia.

Reklama

Ze względu na swój charakter i predyspozycje mastif hiszpański doceniany jest także jako pies pełniący służbę wojskową.

Pielęgnacja tej rasy nie jest wymagająca – wystarczy czesanie 2-3 razy w miesiącu, regularne sprawdzanie stanu uszu i długości pazurów.

Mastif hiszpański – cena

Cena szczeniaka mastifa hiszpańskiego to około 3000 złotych.

Zapisz się na newsletter!

Reklama
Reklama

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Poitevin - opis rasy psa

Poitevin to rasa psa gończego, wyhodowana we francuskim regionie o tej samej nazwie co pies [...]

Dodaj komentarz

Reklama