Pies pasterski australijski (Australian cattle dog) – opis rasy, charakter, wygląd

Australian cattle dog jest psem, który jest wyspecjalizowany w pasieniu bydła. Jest to niewysoki zwierzak o mocnej głowie i gęstym, twardym włosie. Cattle dog charakteryzuje się wysoką inteligencją i podatnością na szkolenie. Jest również bardzo ruchliwy, pełny temperamentu, potrzebuje wysiłku fizycznego i psychicznego. Nie jest polecany dla początkujących opiekunów. 

Australijski cattle dog – charakter 

Cattle dog (ACD) jest twardym, odpornym fizycznie i psychicznie psiakiem. Jego największą radością i przyjemnością jest praca. Oczywiście nie oznacza to, że przedstawiciel tej rasy musi koniecznie zaganiać bydło i mieszkać na wsi. Bynajmniej. Konieczne i ważne jest jednak, aby miał do wykonania jakieś zadanie, które wymęczy go zarówno intelektualnie, jak i fizycznie. Bardzo dobrze sprawdzi się w psich sportach, takich jak posłuszeństwo, agility, flyball, IPO, czy tropienie. 

Bardzo ważny jest dla niego również dobry kontakt ze swoim opiekunem. Jest to niezwykle lojalny i oddany pies. Świetnie dogada się zarówno z dziećmi, jak i z dorosłymi. Potrzebuje poświęcania mu dużej ilości czasu, przebywanie z dala od ludzi jest dla niego istną torturą, dlatego lepiej nie decydować się na tę rase, jeśli przez większość czasu nie ma Cię w domu. 

Jeśli chodzi o szkolenie, jest to psiak, który bardzo chętnie współpracuje z człowiekiem, ale trzeba dodać, że jest dość niezależny i nieco uparty. Dlatego konieczna i niezwykle istotna w jego przypadku będzie socjalizacja, a także konsekwencja w prowadzeniu. Absolutnie niezbędny jest ruch i zajęcie, w innym wypadku psiak będzie naprawdę mocno sfrustrowany i znudzony. Codzienny wysiłek to konieczność. 

Nie jest to psiak dla każdego. Źle socjalizowany i prowadzony może stać się sfrustrowany, nieznośny, a nawet agresywny i niebezpieczny. Trening posłuszeństwa jest w jego przypadku koniecznością. Cattle dog potrzebuje opiekuna, który rozumie jego potrzeby, poświęci mu czas i zapewni czułość. Przy takim człowieku psiak będzie szczęśliwy i będzie oddanym, lojalnym przyjacielem. 

Reklama

Australijski cattle dog – zdrowie i żywienie 

Psiaki rasy cattle dog występują w kilku rodzajach umaszczenia. Niestety, białe umaszczenie, podobnie jak u kotów, często idzie w parze z głuchotą. Jest to schorzenie o podłożu genetycznym i dotyka również takie rasy jak dalmatyńczyki, czy bulteriery. Właśnie dlatego trzeba dobrze sprawdzić hodowlę z której pies pochodzi. Psy przeznaczone do rozrodu i szczeniaki powinny mieć przebadany słuch metodą BAER. Poza problemami ze słuchem jest to zdrowa i odporna rasa. 

Jeśli zaś chodzi o żywienie, nie trzeba martwić się szczególnymi wymaganiami psiaka. Cattle dogi są bardzo mało wybredne i każda wysoko mięsna, wysokiej jakości karma powinna im smakować. Innymi słowy, równie dobrze sprawdzi się BARF, jak i gotowa puszka. 

Reklama

Australijski cattle dog – historia 

Historia cattle doga zaczyna się w Autralii, gdzie australijscy farmerzy potrzebowali silnego psa, który poradziłby sobie z dzikim bydłem wypasanym na dużych przestrzeniach. Właśnie dlatego w połowie XIX wieku powstał Australian cattle dog, dla którego sensem życia jest praca u boku swojego opiekuna, lub w samotności. 

Psiaki musiały być dobrze przystosowane do znoszenia suchego i gorącego klimatu. Niestety wszystkie rasy, które były przywożone z Europy, nie sprawdzały się w tej roli zbyt dobrze. Krzyżowano je zatem z przystosowanym do ciepłego, suchego, australijskiego klimatu psem dingo. Do przodków cattle doga należą również collie krótkowłosy, dalmatyńczyk, buleterier, australijski kelpie i smithfield (rasa wymarła). 

W Polsce co prawda działa kilka hodowli, więc nie trzeba sprowadzać psiaka zza granicy, ale rasa nie należy do zbyt popularnych, dlatego ceny szczeniaka są dość wysokie (od 4000 do 5000 zł). Z trudniej strony nic dziwnego, że psiak ten nie jest popularny, ponieważ opieka nad nimi wymaga doświadczonej ręki i bardzo odpowiedzialnego opiekuna. Nie każdy poradzi sobie z cattle dogiem. 

Cattles – pielęgnacja 

Pielęgnacja tej rasy nie powinna sprawiać prawie żadnych trudności, ponieważ opiera się tak naprawdę na wyczesaniu jego sierści raz na jakiś czas, co w praktyce oznacza co mniej więcej dwa tygodnie. Należy robić to częściej w okresie linienia. Dodatkowo regularnie trzeba sprawdzać uszy psa, szczególnie, jeśli pływał w wodzie. Co prawda cattle dog nie ma zwisających uszu, które są podatne na infekcje, ale lepiej trzymać rękę na pulsie. Tak samo należy zabezpieczać uszy psiaka przed 

Reklama

Poza wyżej wymienionymi czynnościami trzeba również regularnie obcinać psiakowi pazury i przemywać oczka wilgotną szmatką, czy wacikiem. Nie zapominajmy również o regularnym czyszczeniu zębów. Na rynku znajdziecie jest wiele past, które wystarczy wetrzeć w dziąsła, by rozpuściły osad nazębny. Można również zdecydować się na specjalne szczoteczki do czyszczenia psich zębów. Przyzwyczajanie do zabiegów pielęgnacyjnych należy jednak zacząć bardzo wcześnie. Im pies będzie starszy, tym trudniej będzie go do tego przekonać. 

Pies dingo cena i wzorzec 

Cattle dog pochodzi z Australii. Jest mocno zbudowanym, ale proporcjonalnym i bardzo wytrzymałym psiakiem. Jest również odważny, inteligentny, czujny i ma silny instynkt stróżujący, a także obronny. 

Jego wymiary to: psy: 46-51 cm, suki: 43-48 cm. 

Długość życia to średnio od 18 – 20 lat, a miesięczny koszt utrzymania od 200 – 250 zł. Cena szczeniaka to koszt wielkości od 4000 – 5000 zł. 

Reklama
Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Arystokratyczne rasy psów

Historia psa i człowieka biegnie wspólnie nieprzerwanie od blisko dwudziestu tysięcy lat. Człowiek wykorzystywał psa [...]

Dodaj komentarz

Reklama