Kiedy pies trzepie uszami lub potrząsa głową, u odpowiedzialnego opiekuna często włącza się w głowie lampka alarmowa. Nie zawsze trzepanie uszami będzie jednak zwiastowało u psa problemy zdrowotne. Warto nauczyć się rozpoznawać, kiedy takie zachowanie jest u psa czymś naturalnym, a kiedy powinno wzbudzić nasz niepokój.
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
Dlaczego pies trzepie uszami?
Powodów dlaczego pies trzepie uszami może być wbrew pozorom wiele. Przede wszystkim może to być kwestia czysto mechaniczna. Powierzchnia wnętrza ucha psa jest bardzo wrażliwa, więc niejednokrotnie może okazać się, że przeszkadza mu znajdujące się tam – nawet bardzo małych rozmiarów – ciało obce. Może to być np. owad, ale także drobny pyłek czy kropla wody. Jeśli pies trzepie uszami tylko przez chwilę, a potem wraca do swoich codziennych psich spraw, my również powinniśmy być spokojni.
Typową sytuacją, w której pies trzepie uszami, jest też wyjście z kąpieli. Czworonóg próbuje w ten sposób pozbyć się nadmiaru wody. W tym przypadku należy już jednak zachować czujność – gdy pies trzepie uszami przez dłuższy czas po tym, jak kąpiel dawno się skończyła, możliwe że trochę wody utknęło w jego kanale słuchowym i nie potrafi się jej pozbyć. Musimy w tej sytuacji zabrać go do weterynarza, aby nie dopuścić do rozwinięcia się w uchu zapalenia.
A skoro już o tym mowa, to właśnie zapalenie będzie jedną z najczęstszych odpowiedzi na pytanie czemu pies trzepie uszami. Nie należy tego bagatelizować – przede wszystkim jest to stan bardzo nieprzyjemny dla naszego pupila, powodujący duży ból. Nieleczone zapalenie ucha (albo leczone na własną rękę przez opiekuna) może niestety doprowadzić do nieodwracalnych zmian w małżowinie usznej psa, a nawet spowodować, że całkiem straci słuch. Oprócz tego zapalenie ucha może być także zwiastunem alergii naszego podopiecznego, z której do tej pory nie zdawaliśmy sobie sprawy. Trzepaniu uszami towarzyszyć może wtedy lizanie łap.
Jeśli pies trzepie uszami i się drapie niewykluczone, że przyczyną jest z kolei świerzb, który również wymagał będzie od nas zaprowadzenia zwierzaka do lecznicy weterynaryjnej.
Co robić gdy pies trzepie uszami?
Gdy pies trzepie uszami, powinniśmy w pierwszej kolejności skupić się na dokładnym obserwowaniu go, aby wstępnie ocenić sytuację. Jeśli zachowanie jest jednorazowe, nie ma powodu do obaw. Natomiast gdy pies trzepie uszami przez dłuższy czas, powinniśmy zajrzeć do środka. W przypadku zapalenia ucha powinniśmy tam zobaczyć ciemną wydzielinę, która często skleja sierść przy uchu. Będzie ona wydzielała intensywny, nieprzyjemny zapach. Jeśli pies nie daje się dotknąć to kolejny sygnał alarmowy – oznacza to, że chroni bolesne miejsce na wszelkie sposoby. Jest to też powód, dla którego pies może trzymać jedno ucho opuszczone – rozluźnienie mięśni i napięcia w tej okolicy jest po prostu kolejnym sposobem na ograniczenie odczuwanego bólu.
Jeśli nasz pies trzepie uszami i zauważymy u niego powyższe niepokojące sygnały, koniecznie musimy zabrać go na wizytę do specjalisty. Weterynarz nie tylko zadba o natychmiastowe zmniejszenie odczuwanego przez psiaka bólu, ale także pobierze z ucha wymaz, dzięki czemu będzie mógł prawidłowo zdiagnozować problem, np. określić co wywołało infekcję, a co za tym idzie – ustalić dalsze kroki w leczeniu zapalenia.
Jeśli nie chcemy dopuścić do rozwinięcia się u psa zapalenia ucha, powinnniśmy przede wszystkim wdrożyć nawyk systematycznego czyszczenia mu uszu specjalnym preparatem (najlepiej również dobranym przez lekarza).
Czasami pies może też mieć za mały dopływ powietrza do ucha, np. jeśli ma tam dużo sierści lub ma oklapnięte uszy. Jeśli weterynarz wyrazi zgodę, można wtedy spróbować usuwać mu stamtąd część owłosienia.