Wychwanie szczeniaka podstawy

Podstawowe komendy dla psa – podstawowe komendy dla szczeniaka

Jakie komendy dla psa są ważne i jakich warto zacząć psiaka od razu uczyć? Wychowywanie / szkolenie warto zacząć od razu, kiedy tylko psiak będzie mały. Nauczenie psa podstawowych komend będzie niesamowitym ułatwieniem na całe jego przyszłe życie. A w końcu im pies starszy, tym trudniej nauczyć go nowych rzeczy. 

Podstawowe komendy dla psa 

Reagowanie na swoje imię 

W tym wypadku naprawdę warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ nauczenie psiaka reagowania na swoje imię, może trochę zająć. Sposobem na nauczenie psa reagowania, jest przede wszystkim powtarzanie jego imienia radosnym głosem, wiele razy w ciągu dnia. Można połączyć naukę dwóch komend w jedno i wołać psiaka radosnym głosem, używając jego imienia, a kiedy do nas przybiegnie, trzeba nagrodzić go smakołykiem i entuzjastycznie pochwalić. Należy powtarzać takie zachowanie jak najczęściej, tak, by psiak jak najlepiej je zapamiętał. 

Przychodzenie na zawołanie 

Jest to zachowanie, które jest naprawdę nieocenione, a jego nauczenie ma na celu przede wszystkim bezpieczeństwo psiaka, który czasami może pobiec na wiewiórką, czy innym zwierzakiem zupełnie bez namysłu, prosto pod koła samochodu. Warto zacząć ćwiczenie przychodzenia na zawołanie od razu, kiedy tylko pies z nami zamieszka. Za każde jego przyjście do nas trzeba go pochwalić i poczęstować smakołykiem. Wołajmy psiaka radosnym głosem, tak, by kojarzył przychodzenie do nas z czymś przyjemnym. 

Siad 

„Siad” jest bardzo ważną komendą, szczególnie kiedy chcemy przywołać psiaka do porządku. Jest to podstawowa komenda posłuszeństwa, której uczy się psiaki. Za każdym razem, kiedy pies posłucha Twojej komendy, pochwal go wyraźnie i daj mu smakołyki. Naucz go również, że zostaje miskę z jedzeniem, przysmak, zabawkę, etc., wtedy, kiedy usiądzie na komendę „siad”. Oczywiście należy pamiętać, że pies nie od razu będzie chciał wykonać nasze polecenie, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość i pamiętać, żeby dać psiakowi czas. To mogą być tygodnie, ale równie dobrze mogą to też być miesiące. 

Zostań 

To kolejna bardzo ważna komenda, której opanowanie może niestety zająć dużo czasu, bo aż kilka miesięcy. Jednocześnie jest to też jedna z najtrudniejszych do opanowania komend, ponieważ podczas jej nauki właściciele często popełniają błędy, np. odchodzą od psa zbyt szybko, przez co naturalnie podąża on za nimi, albo odchodzą za daleko, co jest dla malucha nie do wytrzymania i skutkuje podejściem do swojego opiekuna. Dlatego trudność ćwiczeń należy stopniować i nie zniechęcać się tym, że któraś z kolei próba się nie powiodła. Należy zacząć od bardzo małej odległości odejścia od psiaka, a następnie, kiedy w danej odległości będzie on dobrze reagował na komendę siad, stopniowo (bardzo stopniowo) zwiększać odległość. Poza stopniowaniem trudności, czyli odległości, na jaką się odchodzi, warto stopniować również czynniki rozpraszające, które z czasem powinny być coraz większe. Czynniki utrudniające powinny jednak być coraz trudniejsze tylko wtedy, kiedy nieco łatwiejsze będą inne elementy, np. Oddalanie się od psiaka. To znaczy, że jeśli chcemy np. zostawić przed psiakiem przysmak, zmniejszmy trochę odległość na którą się zbliżamy. Bardzo ułatwi to psiakowi nauczenie się komendy. 

Reklama

Leżeć

Jest to kolejna komenda, którą psiak powinien koniecznie przyswoić. Jednak należy ją trenować dopiero po tym, jak pies dobrze opanuje komendę „siad”. Dlatego przy ćwiczeniu tego polecenia, zacznij od komendy „siad”, a dopiero potem przejdź do „leżeć”. Tak jak w poprzednich ćwiczeniach, tak i tutaj za posłuszeństwo należy się smakołyk i pochwała, nie zapominaj o tym, motywacja jest bardzo istotną częścią treningu i należy o nią dbać. Ćwicząc, początkowo możesz lekko pociągać łapy psiaka, dając mu do zrozumienia, że zależy Ci na tym, by się położył. Prawdopodobnie będzie trzeba kilka razy pomóc mu i zasugerować o co Ci chodzi. Po upływie kilku tygodni, czy kilku miesięcy pies w końcu zapamięta o co chodzi w komendzie „leżeć” i będzie ją wykonywał bez żadnego problemu. 

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Jedna myśl na temat “Podstawowe komendy dla psa – podstawowe komendy dla szczeniaka

  1. Przyznaję, że czasem ciężko jest nauczyć aportować, bądź przybiegać gdy wspomni się imię pupila. Najprostszą komendą było nauczenie psa siad. Z kolei przy nauce innych z pomocą mogą przyjść zabawki dla psa

Dodaj komentarz

Reklama