Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy? To pytanie zadają sobie właściciele psów na całym świecie. Kiedy już zaszczepisz swojego psiaka (tak, powinien być już zaszczepiony przed swoim pierwszym spacerem), czas rozpocząć przygodę ze spacerami, które będą prawdziwą przyjemnością, jeśli nauczyć psiaka chodzić na smyczy. Niewychowany pies, który się szarpie i ciągnie smycz, potrafi odebrać całą radość z tej czynności. A przecież chodzi o to, żeby obie strony były zadowolone. Co zatem można zrobić? Jak nauczyć psa chodzić przy nodze? 

Nauka chodzenia na smyczy – od czego zacząć? 

Regularne spacery są niezwykle istotne dla zdrowia Twojego zwierzęcia. Dzięki nim zażywa on odpowiednią porcję ruchu, dotlenia swój organizm, dba o stawy, ale też socjalizuje się z innymi zwierzętami i obwąchuje otoczenie, dzięki czemu poznaje o nim coraz więcej informacji. 

Przed rozpoczęciem spacerów, niezależnie od tego, czy masz w domu szczeniaka, czy dorosłego psa, należy wyposażyć się w odpowiednie szelki do spacerów i smycz. Możesz spokojnie zakupić smycz automatyczną, 3 – 5 metrową. Zwróć jednak uwagę na oznaczenie dopuszczalnej wagi psa przy jej zakupie. Jeśli kupisz smycz przeznaczoną dla 10 kg psiaka, a Twój pies jest 25 kg amstaffem, bez problemu ją zerwie i możesz spędzić popołudnie na gonitwie za uciekinierem. 

Kolejną sprawą jest materiał, z którego jest wykonana obroża, czy szelki. Dla szczeniaka powinien on być mocny, ale elastyczny. Wszelkie łańcuchy odpadają. Dobrym wyborem będą szelki, nie będą psiaka podduszać przy nauce, nawet jeśli będzie początkowo trochę szarpał. 

W miarę wzrostu psiaka sprawdzaj, czy obroża / szelki nie stały się już zbyt ciasne. W przypadku większych ras psów, następuje to zaskakująco szybko. 

Reklama

Poza wyżej wymienionymi akcesoriami, weź też ze sobą przysmaki i zabawki. W końcu nie samą nauką pies żyje. 🙂 

Jak nauczyć szczeniaka chodzić na smyczy? 

Młode psiaki bardzo szybko łapią, na czym polega chodzenie na smyczy. Naukę zacznij w spokojnym miejscu, gdzie pies nie będzie rozproszony ilością bodźców. Ruchliwa ulica, czy park pełen psów i dzieci nie będą dobrym wyborem. 

Reklama

Trzymając smycz, stój w miejscu i nagradzaj psa smakołykiem za każdym razem, gdy zareaguje na prośbę o powrót do Twojej nogi. Psy naprawdę szybko uczą się za pomocą smakołyków. 

Co zrobić żeby pies nie ciągnął na smyczy? 

Z kolei gdy psiak będzie ciągnął smycz, zignoruj go i powtórz spokojnie polecenie, pewnym tonem. Powtarzaj je tak długo, aż smycz stanie się znowu luźna. Wtedy możesz znowu nagrodzić psa smakołykiem. Warto uzbroić się w cierpliwość, szczeniaki są wulkanami energii i czasami naprawdę trudno, by potrafiły się opanować przed pobiegnięciem za czymś, co je zaciekawiło. Pamiętaj, że za każdym razem, kiedy pies zacznie szarpać smycz, powinieneś się zatrzymać i spokojnie poczekać. Konsekwencja jest tutaj kluczem do sukcesu. 

Początkowe spacery ze szczeniakiem nie powinny być długie, ponieważ powinny być one skupione przede wszystkim na nauce chodzenia na smyczy. Przez to, że pies będzie pewnie początkowo często szarpał, nie warto planować dłuższych przechadzek, i tak trzeba będzie zatrzymywać się za każdym razem, kiedy zwierzak szarpnie smyczą. 

Dlaczego pies właściwie ciągnie smycz? 

Możliwe, że jest ona po prostu za krótka i psiak nie jest z niej zadowolony. Możliwe też, że spacery są za krótkie i pies szarpie smycz, bo chce się jak najwięcej wybiegać. Pamiętaj, że ruch wpływa też na procesy trawienne i prawidłową perystaltykę jelit, dlatego jest potrzebny, by pies prawidłowo się wypróżniał. Jeszcze jedną przyczyną szarpania smyczy jest to, że Ty ją szarpiesz, a pies to po prostu odwzajemnia. Reakcją na szarpanie smyczy powinno być.. brak reakcji. 

Reklama

W przypadku dorosłych psów, należy uzbroić się po prostu w więcej cierpliwości i zastosować cały proces nauki chodzenia na smyczy tak, jak stosuje się go u szczeniaka. Wszelkie przysmaki będą bardzo pomocne. Można też zacząć wychodzić na spacery ze znajomym, który posiada spokojniejszego psa, który nauczył się już chodzić grzecznie na smyczy. W końcu psy to zwierzęta społeczne i uczą się od siebie nawzajem! 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Jak oduczyć psa sikania w domu

Jak oduczyć psa sikania w domu? To pytanie zadają sobie nieustannie właściciele psów (szczególnie szczeniaków) [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama