Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Jak nauczyć psa chodzenia na smyczy? Ten, kto szedł na smyczy z ciągnącym go psem, wie, jaka to udręka. Warto ustalić jakieś słowo, które pies będzie pamiętał i będzie wiedział, że kiedy ono padnie, musi przestać ciągnąć smycz. Nie zabieraj na spacery zwykłej obroży, a zamiast tego kup szelki, które nie będą psa dusić, kiedy będzie ciągnąć smycz. A na początku na pewno będzie. Ciągnięcie może być też oznaką tego, że psiak jest niewybawiony. Co jednak można zrobić, by nauczyć psa chodzić na smyczy

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy? 

Warto przede wszystkim odróżnić chodzenie na smyczy od chodzenia przy nodze. Chodzenie przy nodze to chodzenie dosłownie blisko nogi, na dość krótkiej smyczy. Z kolei chodzenie na smyczy może oznaczać chodzenie na luźnej smyczy. Psiak nie powinien oczywiście przez cały spacer chodzić ściśle przy nodze właściciela i trzeba to sobie uświadomić od samego początku. W końcu spacer ma być dla psiaka przyjemnością, a nie ciągłym równaniem do lewej, czy prawej strony. Psiak musi mieć okazję na załatwienie w spokoju swoich potrzeb fizjologicznych, a także na obwąchanie terenu i sprawdzenie, co się dzieje w okolicy. Nauka chodzenia na smyczy jest jednak ważna w sytuacjach, kiedy posłuszeństwo psa jest gwarantem jego bezpieczeństwa, np. Podczas spacery niedaleko ruchliwej ulicy, czy kiedy zbliża się inny pies. 

Nauka chodzenia na smyczy powinna zacząć się od oswojenia psiaka ze smyczą – pozwól mu ją obwąchać, pobawić się nią. Następnie przypnij smycz do szelek i spróbuj pochodzić tak z psiakiem po mieszkaniu 

Jednak mimo wszystko smakołyki się przydają. Na początku warto nagradzać psiaka za każdy krok, jaki z nami pokona idąc przy nodze. Z czasem, kiedy psiak będzie już spokojnie chodził, należy zmniejszyć podawanie smakołyków i nagradzać psiaka tylko co któryś z kolei krok. 

Reklama

Można też zamiast smakołyków używać klikera, ale zapewniam, że smakołyki są o wiele skuteczniejsze. Całą początkową naukę opisaną powyżej, przeprowadzaj na prostej drodze, tak, by psiak przyzwyczaił się do tego, że z nim chodzisz, a on za Tobą podąża. Kiedy psiak opanuje już do perfekcji chodzenie po prostej trasie przy Twojej nodze, możesz zacząć ćwiczyć zakręty i zmiany tempa. Przed każdą zmianą należy powtórzyć komendę „noga”, tak, by psiak wiedział, że nie powinien się oddawać. Każde podążanie psiaka za Tobą trzeba nagradzać. I tak aż do momentu, kiedy i to będzie opanowane do perfekcji. Można najpierw zacząć treningi w domu, a potem ćwiczyć na zewnątrz. 

Jak nauczyć szczeniaka chodzić na smyczy? 

Tak naprawdę tak samo jak psa, również z ogromną dozą cierpliwości i również stopniowo, małymi kroczkami, nagradzając go po drodze na małe osiągnięcia. Pamiętaj też o właściwym wyborze smyczy – powinna ona być wykonana z elastycznego materiału, najlepiej by była przeznaczona dla szczeniaków. Zapięcie natomiast powinno się łatwo zamykać i otwierać. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Barf - dieta dla psa

BARF jest akronimem od „bones and raw food”, co oznacza dosłownie „kości i surowe jedzenie”. [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama