Kot brytyjski długowłosy jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych kotów na świecie. Jego cechą charakterystyczną, podobnie jak jego krótkowłosego kuzyna, są miękkie futerko i krągły kształt ciała. Mimo tego, że najbardziej popularny jest piękny, szary kot niebieski, każdy brytyjski długowłosy również wygląda wspaniale, dumne i elegancko. Jego długa sierść kiedyś była uważana za wadę! Dziś na szczęście jest pożądaną cechą, która sprawia, że jego wygląd jest iście królewski i bajeczny. Jest to bardzo dostojny i spokojny kot, który nie bez powodu zawładnął sercem tysięcy osób na całym świecie!
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
Kot brytyjski długowłosy – charakter
Brytyjczyki są znane ze swojego łagodnego usposobienia i delikatności. Lubią się przytulać i uwielbiają czułości. Są co prawda mało aktywne, przez co mają skłonności do nadwagi, ale wystarczy aktywizować kota codziennie do zabawy, by nie dopuścić do przekroczenia dopuszczalnego bmi.
Jego ciężka budowa ciała i bardzo gęsta sierść sprawiają, że jest ceniony na całym świecie. Uwielbia wypoczywać i można spokojnie powiedzieć, że jest kotem typowo „kanapowym”. Będzie bardzo szczęśliwy w czterech ścianach, szczególnie, kiedy jego otoczenie jest urozmaicone. Pamiętajcie, żeby niezależnie od rasy kota, dostosować do niego wasz dom. To znaczy, że powinniście zaopatrzyć się w drapaki, półki dla kotów i drabinki, a następnie rozmieścić je tak, by kot mógł spokojnie przejść przez cały pokój nie dotykając ziemi.
Można stworzyć niesamowite parki linowe dla kotów, które wcale nie są drogie i będą pięknie współgrać z wystrojem domu. Koniecznie sprawdźcie jak „zkotyfikować” wasz dom. Zapewniam, że jest to idealne rozwiązanie dla kotów, które potrzebują powierzchni do przechadzania się na różnej wysokości. Dodatkowo trzeba uzbroić się w tunele, kryjówki i różnorodne zabawki. Może się wydawać, że jest tego wszystkiego bardzo dużo, ale w rzeczywistości wszystkie te elementy wkomponują się w mieszkanie tak, że nawet tego nie zauważycie, a wasz kot będzie wami dozgonnie wdzięczny.
Brak odpowiedniego kociego umeblowania, takiego jak drapaki, półki i tym podobne, może prowadzić do problemów behawioralnych, znaczenia terenu i agresji, szczególnie, jeśli macie więcej, niż jednego kota.
Brytyjczyki są bardzo inteligentnymi kotami, które są bardzo ciekawe świata. Lubią towarzystwo ludzi, szczególnie znajomych. Poznawanie nowych osób wymaga czasu i uszanowania ich granic.
Jak większość kotów, są to niezależne mruczki, które bez większych problemów znoszą samotność (oczywiście bez przesady, kot nie może być sam w domu przez cały dzień). Niemniej jednak dla zabicia nudy koniecznie trzeba zapewnić mu zarówno stymulację psychiczną, jak i fizyczną.
Mruczki tej rasy dużo mruczą i mało miauczą. Ich głos jest bardzo cichy i można go usłyszeć głównie wtedy, kiedy domaga się jedzenia.
Jego największą słabością jest właśnie jedzenie. Brytyjczyki słyną z zamiłowania do objadania się. Tak jak wspomnę nieco niżej, dobrym rozwiązaniem będzie na pewno zaopatrzenie się w interaktywną miskę, dzięki której nie tylko wymęczycie kota psychicznie, ale też sprawicie, że będzie wolniej jadł i szybciej się naje.
Jeśli chodzi o kontakty z innymi kotami i zwierzętami w ogóle, jest to naprawdę pokojowo nastawiona rasa. Raczej bez problemu dogaduje się z innymi kotami, choć oczywiście trzeba przeprowadzić socjalizacje z izolacją w przypadku wprowadzenia nowego zwierzęcia (szczególnie kota) do mieszkania. W innym wypadku konflikty gwarantowane! Warto zasięgnąć porady behawiorysty przed dokoceniem, ponieważ może się nawet okazać, że wasze mieszkanie jest za małe na przyjęcie kolejnego kota, przez co mruczki mogą się po prostu mnie dogadać.
Powinien bez większy problemów dogadać się nawet z psami, ale tak jak wspomniałam, zapoznawanie powinno odbywać się powoli i mądrze. Kot zawsze musi mieć możliwość ucieczki lub wskoczenia na półkę, drapak, czy kryjówke, gdzie poczuje się bezpiecznie. Pamiętajcie o tym!
Brytyjski długowłosy – zdrowie i żywienie
Niestety koty tej rasy są predysponowane do pewnych chorób, takich jak schorzenia jamy ustnej. Poza tym warto monitorować mruczki pod kątem:
1. Wielotorbielowatości nerek – przejawia się przede wszystkim powstawaniem torbieli, które uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie nerek. Prowadzi to do ich niewydolności. Dobrze dobrana dieta może opóźnić rozwój choroby i złagodzić objawy, a co za tym idzie, przedłużyć życie kota.
2. Kardiomiopatii przerostowej – dotyczy zarówno kotów rasowych, jak i dachowych. Z czasem prowadzi niestety do niewydolności serca. Badanie przesiewowe przeprowadza się echokardiografem. Powinno się powtarzać je co roku. W przypadku faktycznego wykrycia choroby, nie można niestety całkociei jej wyleczyć, a tylko łagodzić objawy.
3. Erytrolizy noworodków – jest to śmiertelna choroba kocich noworodków, która jest niestety diagnozowana u kotów brytyjskich długowłosych częściej, niż u innych ras.
Żywienie brytyjczyka powinno opierać się na karmie wysokiej jakości. Bardzo dobrze czuje się na diecie BARF. Kaloryczność powinna być oczywiście dobrana do jego
aktywności fizycznej, wieku i wymagań zdrowotnych. Jest dużym i średnio lubiącym aktywność kotem, dlatego może mieć tendencję do nadwagi. Warto zatem stosować się do wskazówek kociego dietetyka odnośnie codziennej porcji. Koniecznie trzeba zadbać o ruch kota brytyjskiego, ponieważ z natury jest małym leniuszkiem, chociaż lubi od czasu do czasu zabawę. Jak można zapobiec przybieraniu na wadze/ świetnie sprawdzą się interaktywne miski, przy których kot musi się nieco namęczyć, żeby zdobyć pożywienie. Maty węchowe i kule na przysmaki też sprawdzą się idealnie.
Kot długowłosy historia
Historia kota brytyjskiego długowłosego jest naturalnie związana z kotem brytyjskim krótkowłosym, który popularność w Anglii zaczął zyskiwać już w 1871 roku, kiedy zdobył nagrodę na pierwszej wystawie kotów rasowych. Niestety tak jak w przypadku wielu ras psów i kotów, II wojna światowa bardzo mocno przyczyniła się do zdziesiątkowania tej rasy. Po zakończeniu wojny podjęto oczywiście działania mające na celu jej odbudowanie. Zaczęto od skojarzenia kilku ocalałych brytyjczyków z kotami domowymi bez rodowodu. Niestety okazało się, że kocięta z tych krzyżówek były o wiele szczuplejsze od swoich przodków. Brytyjczyki zaczęły być również krzyżowane z kotami kartuskimi.
Hodowcy chcieli otrzymać krąglejsze i bardziej krępe koty, dlatego pojęto kolejną próbę krzyżowania, tym razem z persami. Właśnie dzięki persom do hodowli trafił gen odpowiedzialny za długą sierść. Mimo tego, że długowłose brytyjczyki przez lata były mnie popularne od swoich krótkowłosych braci, dziś są ogromnie cenione na całym świecie za swój niezwykły wygląd i delikatne, jedwabiste futro.
Rozmnażanie
Oficjalnie dopuszcza się krzyżowanie z brytyjskim kotem krótkowłosym. Niektóre organizacje felinologiczne dopuszczają również krzyżowanie z niektórymi innymi rasami. Każdy miot składa się z przeciętnie czterech kociąt.
Kot brytyjski długowłosy – pielęgnacja
Pielęgnacja brytyjczyka opiera się przede wszystkim na dokładnym czesaniu jego sierści. W przeciwieństwie do jego krótkowłosego kuzyna, potrzebuje on regularnego dbania o sierść, tak, by nie tworzyły się kołtuny, które trudno będzie później rozczesać. Dodatkowo szczotkowanie usuwa martwe włosy i masuję skórę, co sprawia, że sierść będzie zdrowsza i bardziej lśniąca. Poza tym, regularne usuwanie nadmiaru włosów zapobiega połykaniu ich nadmiaru, przez co mogą tworzyć się kule włosowe w żołądku. Niestety mięciutkie futro brytyjczyków ma tendencję do zbijania się w kule i filcowania.
Jak można się domyślić, koty tej rasy niestety dość obficie linieją, szczególnie dwa razy w roku, kiedy ilość gubionej sierści znacznie wzrasta. Kota trzeba przyzwyczaić do regularnego szczotkowania od samego początku, kiedy tylko jest jeszcze kociakiem. Raz w tygodniu warto skorzystać z furminatora, który pozbędzie się martwego podszerstka (długowłose koty brytyjskie mają go naprawdę bardzo dużo!)
Brytyjczyk długowłosy – wzór
Wygląd:
Kot brytyjski długowłosy jest masywny i silnie zbudowany. Ma piękną, okrągłą głowę z małym uszkami, które wychwytują najmniejszy dźwięk. Jego oczy są szeroko rozstawione, a jego pyszczek jest krótki, ale nie spłaszczony. Sylwetka jest krągła i krępa, przez co wygląda niczym słodki miś. Jego najbardziej charakterystyczną cechą jest z całą pewnością jego gęste futro, które mimo tego, że występuje w wielu kolorach, kolor niebieski jest zdecydowanie tym, w którym jest mu najbardziej do twarzy!
Wielkość kotki to około 28 cm, kota to około 30 cm. Pełne wymiary kot osiąga w wieku dopiero około 2 lat.
Waga kotki waha się od 3 – 4 kg, kocurka od 5 – 8 kg.
Maść: może być tak naprawdę w każdym kolorze. Koty brytyjskie długowłose występują w kolorze czarnym, niebieskim . łupkowym, czekoladowym, liliowym, cynamonowym, płowym, rudym, kremowym, szylkretowym i białym. Ze wszystkich wyżej wymienionych kolorów, najbardziej pożądanym jest jednak biały.
Typy umaszczeń: w każdym kolorze futra występują rodzaje umaszczeń, czyli tak jakby rodzaje rozmieszczenia koloru na futrze. Koty brytyjskie długowłose mogą występować w wersji: jednolitej, tabby / pręgowanej, colorpoint, bikolor i norce. Dopuszcza się tak naprawdę wszystkie umaszczenia.
Rodzaj szaty:
Szata kota tej rasy jest półdługa.
Kolor oczy:
Dopuszcza się kolor niebieski / akwamarynę, złoty / żółty, miedziany, zielony i różne kolory.
Kot brytyjski długowłosy cena
Cena kociaka to koszt od 2000 – 4000 zł. Od czego zależy aż tak duży rozrzut cenowy? Kwota za szczeniaka zależy przede wszystkim od tytułów, jakie zdobyli jego rodzine. Renomy hodowli, wieku i płci kota, a także jego przeznaczenia (czy będzie wystawiany na kocich wystawach, czy będzie kotem „kanapowym”?). Miesięczne utrzymanie kociaka tej rasy to koszt od 120 do 150 zł. Trzeba jednak pamiętać, że kwota nie uwzględnia kosztów weterynaryjnych, takich jak szczepienia, czy ewentualne leczenie.
Ile żyją koty brytyjskie?
Koty brytyjskie należą do długowiecznych ras i żyją od 14 – 18 lat.