Każdy kot jest wyjątkowy, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Wyjątkowości z pewnością kociakom dodaje umaszczenie, które jest cechą indywidualną i trudno znaleźć dwa koty, które wyglądają tak samo. Obok niezwykłego umaszczenia, każdy kot ma oczywiście swój indywidualny i niepowtarzalny charakter, który nie jest połączony z kolorem futerka, ale jest w całą pewnością jedyny w swoim rodzaju. Co warto wiedzieć o kolorach umaszczenia kota?
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
Umaszczenie kota – co trzeba wiedzieć?
Nasze domowe mruczki pochodzą od kota nubijskiego o szarym lub piaskowym umaszczeniu, czasami zdarzało się również pręgowane futerko. Jednak na przestrzeni wieków u kota domowego wykształciło się wiele innych umaszczeń, przede wszystkim dlatego, że koty o kolorze sierści, który nie zapewniał wystarczającego kamuflażu, były eliminowane, ale wydawały na świat potomstwo, utrwalając rzadkie odmiany barwne. W końcu na kocie umaszczenie zaczął też wpływać człowiek poprzez hodowlę kotów.
Podstawowe umaszczenie kota
Wyróżniamy obecnie 12 podstawowych maści kotów plus kolor biały, który nie jest kolorem, przynajmniej z naukowego punktu widzenia, ponieważ powstaje on wtedy, kiedy odpowiedni gen hamuje produkcję barwnika. Wszystkie barwy i umaszczenia mogą występować w różnych, całkowicie oryginalnych konfiguracjach.
Umaszczenie kota dzielimy na ciemne i jasne. Ciemne powstają, kiedy poza genem warunkującym dany kolor z ciemnej palety, występuje też gen warunkujący rozjaśnienie koloru.
Maści kotów ciemne:
- – Czarne,
- – czekoladowe,
- – rude,
- – cynamonowe,
- – bursztynowe.
Umaszczenie jasne:
- – Niebieskie (rozjaśnione czarne),
- – liliowe (rozjaśnione czekoladowe),
- – kremowe (rozjaśnione rude),
- – kremowe bazujące na bursztynowym, – płowe (rozjaśnione cynamonowe)
- – jasnobursztynowe (piękne umaszczenie, które na razie występuje tylko u kotów
- norweskich leśnych) – karmelowe (bazuje na niebieskim, liliowym i płowym), – morelowe.
Mimo tak różnorodnego umaszczenia kotów, wszystkie barwy pochodzą tylko od dwóch podstawowych barwników – czarnego i rudego. Gen czarnego jest oznaczany jako B (black), z kolei gen koloru rudego jako O (orange).
Umaszczenie kotów – kombinacje
Poza wyżej wymienionymi maściami, istnieją także oczywiście kombinacje, które łączą się na ciele kota w przeróżne, niezwykłe wzory. Jakie to wzory?
- 1. Umaszczenia jednolite – występują oczywiście wtedy, kiedy cała sierść zwierzęcia występuje w jednym kolorze.
- 2. Umaszczenia szylkretowe – czasami jest uważane za umaszczenie jednolite, ponieważ jeden kolor bardzo często przeważa nad pozostałymi. Występuje ono wtedy, kiedy futro kota jest pokryte łatami.
- 3. Umaszczenia dymne, srebrzyste cieniowane i muszlowe – inaczej są nazywane szynszylowymi i występują wtedy, kiedy każdy włos okrywowy kota jest innej barwy. U podstawy włos taki jest biały, ale jego końcówki są różnych barw.
- 4. Umaszczenia złociste – umaszczenie złociste jest tak naprawdę odpowiednikiem umaszczenia srebrzystego, ale w tym przypadku podstawa włosa jest ruda lub kremowa, a końcówka czarna lub niebieska. Niesamowite, prawda?
- 5. Umaszczenia łaciate – umaszczenie łaciate jest jednym z najbardziej popularnych rodzajów umaszczeń wśród polskich kotów, szczególnie, jeśli mówimy o wersji czarno – białej.
- 6. Umaszczenie bicolor – mówimy o nim wtedy, kiedy kolor biały zajmuje od połowy do 25 % kociego futra.
- 7. Umaszczenie arlekin – występuje wtedy, kiedy największą część futerka zajmuje białe umaszczenie.
- 8. Umaszczenie van – van będzie w zdecydowanej większości biały, ale kolor będzie zaznaczony między uszami, na ogonie i uszach, ewentualnie wystąpi jako niewielka plamka przy nasadzie ogona. Nazwa wywodzi się od umaszczenia kotów rasy turecki van.
- 9. Umaszczenie tabby – występuje wtedy, kiedy futerko kota posiada tło w postaci koloru podstawowego i rysunek w postaci pręgowania, cętek lub tickingu.
- 10.Umaszczenie klasycznie pręgowane – to umaszczenie typowego kociaka z polskiego podwórka, jest lekko szare i pręgowane. Czasami nazywa się je „burym”
- 11.Umaszczenie point – point charakteryzuje się różnicą w ubarwieniu jaśniejszego tułowia i okolic pyszczka, łap i ogona.