Zdrowie kota, czyli kiedy udać się z pupilem do lekarza

Koty domowe to zwierzęta społeczne. Ich towarzystwo ma pozytywny wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie. Jednak one same rzadko okazują, że coś im dolega. W takich chwilach zaszywają się zacisznym miejscu i stronią od ludzi. Zauważyłeś takie zachowanie u swojego pupila? Nie czekaj! Zabierz zwierzę do lekarza. W porę wychwycona choroba, to większa szansa na powrót do zdrowia i krótsze cierpienie zwierzęcia.

Profilaktyka i zdrowie kota

Szczepienia dla kotów w Polsce są nieobowiązkowe. W związku z tym mało osób szczepi swoje zwierzęta. Takie postępowanie prowadzi do wielu zagrożeń. Pomimo zmniejszenia się zagrożenia, w kraju nadal zdarzają się zachorowania zwierząt udomowionych, w tym kotów, na wściekliznę. Warto więc rozważyć takie szczepienie, zwłaszcza w przypadku zwierząt wychodzących. Wścieklizna jest chorobą śmiertelną i stanowi wyjątkowe zagrożenie, także dla ludzi.

Herpeswiroza (koci katar)

Jedną z najczęściej stosowanych szczepionek zabezpieczających koty przed zachorowaniem jest szczepienie na herpeswirozę tzw. koci katar. To groźna i nawracająca choroba wywołująca ostre zapalenie jamy nosowej i tchawicy. Atakuje zwierzęta w różnym wieku. Na zachorowanie najbardziej narażone są kocięta. Chorobą mogą zakazić się od matki (nosicielki) lub przebywając w większym skupisku np. w schronisku. Objawy choroby u dorosłych zwierząt zwykle dotyczą narządu wzroku. Nawracające owrzodzenia rogówki i przewlekłe zapalenie spojówek to najczęstsze objawy. U kociąt choroba objawia się kaszlem, katarem, zapaleniem spojówek oraz podwyższoną temperaturą i osłabieniem.

Kaliciwiroza – choroba o wielu obliczach

Znajdująca się w ścisłej czołówce choroba w przypadku zbyt późnej diagnozy i wykrycia może być śmiertelna. Wyjątkowo zaraźliwa i szybko się rozprzestrzeniająca może zostać zdiagnozowana także u zaszczepionych zwierząt. Wirusy wywołujące chorobę są wyjątkowo odporne (mogą przeżyć ponad 10 dni poza organizmem żywiciela). Nawet zwierzęta niewychodzące mogą się nią zarazić. Wirus może być przenoszony na butach lub ubraniu właściciela. Najczęściej do zarażenia dochodzi w dużych skupiskach np. w hodowlach, przytuliskach i schroniskach. Wirus przenosi się przez ślinę, kał i mocz.

Choroba objawia się surowiczym wypływem z oczu i nosa, podwyższoną temperatura i ślinieniem. W niektórych przypadkach choroba wywołuje zapalenie płuc i duszności oraz uniemożliwiające przyjmowanie pokarmu owrzodzenie jamy ustnej i gardła. W przypadku zaobserwowania pierwszych niepokojących objawów należy jak najszybciej zabrać kota do weterynarza, który zaordynuje odpowiednią antybiotykoterapię

Koci tyfus – panleukopenia

Niebezpieczna i zbierająca śmiertelne żniwo choroba nazywana tyfusem kocim lub kocią nosówką atakuje wyjątkowo szybko. Narażone są na nią szczególnie młode osobniki powyżej 6 tygodnia życia. Wirus wywołujący chorobę bardzo szybko replikuje się w komórkach dzielących m. in. w jelicie cienkim i szpiku kostnym. Choroba atakuje układ pokarmowy i krwiotwórczy. Najczęstsze objawy to: apatia, osłabienie, wymioty i krwawa, cuchnąca biegunka oraz wysoka temperatura. Choroba leczona jest objawowo. Kluczowe znaczenie ma prawidłowe nawodnienie zwierzęcia, zahamowanie wymiotów i biegunki. Pomocniczo podawane są antybiotyki zapobiegające powikłaniom bakteryjnym i witaminy wspomagające regenerację nabłonka jelit. W szczególnych przypadkach niezbędne będzie pełne przetoczenie krwi.

Reklama

Zakaźna białaczka kotów

Nieuleczalna i śmiertelna u kotów choroba wywoływana przez FeLV (wirus białaczki u kotów) przenoszona jest przez kontakty płciowe i pokąsania w walce. Narażone są na nią niewykastrowane samce walczące z innymi o swoje terytorium oraz kotki szukające partnera. Białaczka jest wirusową chorobą zakaźną układu odpornościowego. Choroba może rozwijać się bezobjawowo przez dłuższy czas. Objawy mogące wskazywać na tę chorobę to np. infekcje układu pokarmowego i oddechowego oraz nasilające się ogólne osłabienie kota. Inne objawy to: kaszel, biegunka, brak apetytu, i ogólna niechęć do ruchu.

W przypadku wychwycenia tego typu objawów należy udać się do lekarza w celu zdiagnozowania ewentualnej choroby. Koty ze zdiagnozowaną białaczką żyją przeważnie krócej, jednak jest to sprawa indywidualna. Zapewniając zwierzęciu spokój, brak stresu i odpowiednią opiekę zwiększamy jego szansę na łagodniejszy przebieg choroby, i okazję na bardziej komfortowe i dłuższe życie.

Pasożyty i choroby skóry

Na pasożyty najbardziej narażone są koty wychodzące. Nie oznacza to jednak, że zwierzęta przebywające w domu są całkowicie od nich wolne. Pchły lub kleszcze może przynieść wracający ze spaceru pies, lub człowiek. W przypadku uporczywego drapania się kota, czy nasilonego świądu, warto przejrzeć jego sierść i skórę lub udać się lekarza. Koty wychodzące najlepiej zabezpieczać odpowiednimi preparatami na kleszcze i regularnie przeglądać sierść pupila.

Pasożyty jelitowe to problem dość powszechny. Regularne odrobaczenie zwierzęcia jest niezbędne do zachowania zwierzaka w dobrej kondycji zdrowotnej. W trosce o zdrowie swoje i pupila, zwierzęta niewychodzące najlepiej odrobaczać 2 razy w roku. Koty wychodzące powinny być odrobaczane co 3-4 miesiące.

Reklama

Preparaty i leki

Przed podaniem preparatu zawsze dokładnie sprawdzaj, czy może być on stosowany u kotów. Wiele substancji czynnych, nieszkodliwych dla psów jest niebezpieczne dla kotów. Na taki stan rzeczy wpływ ma odmienny metabolizm tych zwierząt. Jeżeli masz wątpliwości na temat zakupionego preparatu lub leku, porozmawiaj z lekarzem weterynarii. Nigdy nie podawaj na własną rękę żadnych środków, w tym leków przeciwbólowych. Wiele z nich może spowodować ciężkie uszkodzenie wątroby, a nawet śmierć.

Koty to inteligentne zwierzęta. Odpowiednio socjalizowane i wychowywane są doskonałymi towarzyszami w codziennym życiu. W ich towarzystwie odnajdą się zarówno domatorzy, jak i osoby bardzo towarzyskie. Wystarczy, że zapewnisz pupilowi odpowiednie warunki, a otrzymasz „kocią miłość” i najlepsze towarzystwo.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Piotr Maciejowski

Programista, przedsiębiorca, bloger, fotograf i oczywiście miłośnik zwierząt ;)

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama