Kot Cymric – opis rasy

Kot Cymric jest to siostrzana rasa kotów Manx. Różnią się one długością sierści, bowiem koty Cymric mają półdługą szatę. Charakterystyczną cechą tych kotów, która od razu rzuca się w oczy jest brak ogona lub występowanie ogona szczątkowego. Cymric pochodzi od celtyckiej nazwy Walii – Cymru. Ta rasa cieszy się bardzo dużą popularnością w Wielkiej Brytanii, Francji czy Japonii. Często ją można spotkać również w krajach skandynawskich czy USA.

Koty Cymric powszechnie występują na Wyspie Man, skąd pochodzą i gdzie naturalnie się rozmnażają. Pomimo to prawo do tej rasy roszczą sobie kanadyjscy hodowcy, którzy ponoć pracowali przy utrwaleniu cech charakterystycznych dla tych kotów.

Wygląd kotów Cymric

Koty tej rasy są zazwyczaj średniej wielkości. Jak u wielu innych gatunkach to samica jest mniejsza od samca. Jeśli chodzi o wagę to koty te ważą w przedziale 3,5 kg dla samicy aż do 5,5 kg jeśli chodzi o męskiego przedstawiciela. Swój charakterystyczny wygląd zawdzięczają krótkiemu grzbietowi oraz głębokim bokom. Cymric z wyglądu przypomina pluszowego misia, ponieważ cała jego sylwetka jest zaokrąglona. Mimo to jego tułów jest mocny i zwarty a klatka szeroka. Cymric jest kotem, który świetnie skacze. Spowodowane jest to tym, że jego tylne łapy są dłuższe niż przednie. Głowa u tej rasy jest duża i okrągła. Podobnie można opisać jego oczy, które są rozstawione pod niewielkim kątem. Ich uszy są z reguły średniej wielkości, szerokie u podstawy oraz zwężające się ku końcowi.

Koty te znane są z tego, że nie posiadają wcale ogona. Jest tak po części, bowiem wyróżniamy trzy odmiany wzorców. Jednym z nich jest kot, u którego występuje lekka wypukłość kości krzyżowej w miejscu ogona. U kolejnych występuje krótki, nie dłuższy niż 3 cm ogon. Jednak w praktyce zaobserwować możemy również odmiany, które mają ogony niemal pełnej długości. Sierść u kotów Cymric ma dwie warstwy i wydłuża się od ramion do tyłu. Jedną z nich jest gruby i gęsty podszerstek a drugą delikatny włos okrywowy. Rasa ta występuje w wielu kolorach oraz wzorach. Często spotykane są koty trójkolorowe, pręgowane czy szylkretowe.

Temperament kotów Cymric 

Są to koty o pogodnym usposobieniu. Kochają zabawy i są bardzo ciekawe świata. Jeżeli od początku będą przystosowywane do przebywania z dużą ilością ludzi to staną się bardzo towarzyskie oraz gościnne. Kot tej rasy idealnie nadaje się na towarzysza człowieka w każdym wieku. Od początku istnienia rasy, koty te były wykorzystywane do łapania myszy. Dzięki temu są bardzo czujne i uważnie obserwują teren.

Reklama

Cymric nie jest zbytnio aktywny. Bardziej mu do bycia zrównoważonym, spokojnym oraz pozbawionym zachowań agresywnych. Natomiast jeśli uzna, że jakaś sytuacja stwarza zagrożenie to skłonny jest zaatakować intruza. Świetnie dogaduje się z innymi kotami oraz z psami, co nie jest często spotykane.  Zdecydowanie nie jest to kot w typie samotnika. Szybko przystosowuje się do nowego otoczenia oraz właścicieli, których obecność uwielbia. Rasa ta cechuje się wysokim poziomem inteligencji a więc koty szybko uczą się nowych umiejętności. Cymric do komunikowania na co dzień używa wielu różnych dźwięków, które nie przypominają wcale zwykłego miauczenia. Opiekun takiego kota powinien zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu i ćwiczeń. 

Zdrowie kotów Cymric

Z racji tego, że nie posiadają ogona, koty te mogą cierpieć na poważne wady kręgosłupa lub rdzenia kręgowego. Dodatkowo u niektórych zwężeniu może ulec odbyt co jest przyczyną niedrożności jelita. Ten szereg objawów nazywany jest zespołem manksa, który zdecydowanie skraca długość życia tych zwierząt. W przypadku tej rasy często spotykana jest dystrofia lub zmętnienie rogówki. Koty te mogą być podatne na choroby przyzębia takie jak zapalenie dziąseł czy kamień nazębny.

Reklama

Schorzeniem, które może się u nich pojawić jest choroba skóry. Wiąże się to z zagłębieniem w miejscu gdzie powinien znajdować się ogon. Dlatego ważne jest szczególne dbanie o czystość tego miejsca,  Oprócz tego Cymric może chorować na inne typowo kocie schorzenia. Zdrowy i zadbany kot może dożyć nawet 15 lat. 

Pielęgnacja, żywienie kotów Cymric

Pielęgnacja kotów Cymric nie należy do najtrudniejszych i skupia się przede wszystkim na jego futrze. Ważne jest regularne szczotkowanie grzebieniem z twardym włosiem. W okresie linienia należy pamiętać aby wykonywać to dwa razy częściej niż na co dzień. Dzięki temu sierść kota nie będzie skołtuniona. Rasa ta jest narażona na problemy z nadwagą więc należy szczególnie zwrócić uwagę na karmienie. Koty Cymric najlepiej odżywiać karmą wysokiej jakości, zachowując odpowiednie proporcje. Pomoże to kotu utrzymać prawidłową masę ciała. 

Cena kotów Cymric

W zależności od wieku, płci czy rodowodu, Cymric może kosztować w granicach 1800 zł do nawet 5000 zł.

Z pewnością koty rasy Cymric są wyjątkowe i niepowtarzalne. Choć ich wygląd przyciąga wiele spojrzeń to przyczynia się również do groźnych dla ich życia schorzeń. Przy zakupie tej rasy należy zwrócić uwagę na to czy hodowla jest legalna i w pełni bezpieczna. Niestety w naszym kraju zdobycie kota tej rasy z profesjonalnej hodowli może być bardzo trudne.

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Kot arabski- opis rasy

Turkmeński kot pustynny jest wyjątkowo piękny i trudno temu zaprzeczyć! Dodatkowo natura wyposażyła go w wyjątkowe [...]

Reklama

Czytaj dalej

Kot syberyjski - opis rasy kota

Kot syberyjski przez wiele lat nie miał możliwości pozyskania uwagi międzynarodowej społeczności, a pierwsza oficjalna [...]

Dodaj komentarz

Reklama