Jeśli nie słyszeliście jeszcze o legrysie, koniecznie musicie przeczytać ten artykuł! O narodzinach legrysa usłyszał ostatnio cały świat, i nic dziwnego, w końcu osobniki tego gatunku rodzą się niezwykle rzadko. Co warto wiedzieć o tych niezwykłych, dzikich kotach?
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
Świat dzikich kotów jest naprawdę fascynujący i w dużej mierze nieodkryty. Natura potrafi nas zaskakiwać i nie inaczej było w tym przypadku, kiedy urodziły się cztery małe, białe leg rysy w T.I.G.E.R Sanctuary w Myrtle Beach. Kim jest legrys? Jest on jednym z najpiękniejszych i najbardziej niezwykłych wielkich dzikich kotów.
Legrys – skąd się wziął, co warto o nim wiedzieć?
Legrys, liger lub lygrys to hybryda samca lwa i samicy tygrysa. Mieszanka takich wybuchowych genów nie występuje w naturze. Tygrysy i lwy raczej nie mają zbyt wiele wspólnego. Legrysy rodzą się jednak czasami w niewoli jako skutek przypadkowego lub celowego krzyżowania zwierzaków. Zwierzaki żyją zaskakująco długo, bo aż od 15 do 20 lat.
Ich charakter jest naprawdę wyjątkowy i stanowi połączenie cech lwa i tygrysa. Co ciekawe, z genów tygrysa przejął uwielbienie do przebywania w wodzie. Dodatkowo jest on bardzo zsocjalizowanym i towarzyskim zwierzakiem, co jest cechą charakterystyczną dla lwów.
Lygrys – największe z kotowatych
Lygrysy sa o dziwo o wiele większe od lwów, a nawet od tygrysów, co sprawia, że są na samym szczycie list największych gatunków dzikich kotów na świecie. Największym rekordzistą jest z całą pewnością legrys Herkules, który zapisał się w Księdze Rekordów Guinessa, ważąc imponujące 450 kg i mierząc 3,2 metra.
Wcześniej za największego dzikiego kota uważano tygrysa syberyjskiego, ponieważ jego waga dochodził do 300 kg. Ile waży lew? Król zwierząt waży z kolei od 150 – 200 kg.
Apollo, Odlin, Sampson i Yeti
Okazuje się, że męscy potomkowie legrysów są niestety bezpłodni, nie mają możliwości przedłużenia swojego gatunku, dlatego między innymi tak trudno o nowe maluchy legrysów. Samice za to w większości przypadków mogą mieć dzieci.
Narodziny leg rysów z tygrysich i lwich potomków są prawdziwym wydarzeniem! Obecnie na świecie żyje zaledwie około 1000 przedstawicieli tego gatunku (co bardzo smutne, sytuacja tygrysów na świecie wcale nie wygląda lepiej, mimo tego, że są gatunkiem naturalnym. Szacuje się, że przez chciwość człowieka, niszczenie ich środowiska i kłusownictwo, zostało ich zaledwie kilka tysięcy).
Jak widzicie, narodziny legrysów są prawdziwym cudem, oficjalnie są uważane za najrzadsze koty na świecie. Szczególnie wyjątkowe było wydarzenie, kiedy to urodziły się cztery maluchy.
Co ciekawe, oboje ich rodziców miało białe umaszczenie. Dotychczas żaden z urodzonych legrysów nie pochodził od białego lwa i białego tygrysa. Zresztą, żeby zrozumieć wyjątkowość tych narodzin, wystarczy dodać, że obecnie na świecie żyje zaledwie 1200 białych tygrysów i 300 białych lwów.
Weterynarze przewidywali, że czwórka maluchów bez problemu przerośnie swoich rodziców. I faktycznie, nie mylili się! Małe legryski już w wieku 6 tygodni ważyły 7 kg! Legrys Yeti zyskał swoje imię nie bez powodu! Było zatem całkiem prawdopodobne, że uda mu się nawet przerosnąć swojego wujka – Herkulesa.
Te niezwykłe narodziny miały miejsce w Myrtle Beach Safari w Karolinie Południowej w USA w 2014 roku. Obecnie maluchy legrysów są już dorosłymi, 6 – letnimi kotami! Najmniejszy i najdrobniejszy z całego rodzeństwa, Apollo, waży aż 320 kg! Jego rodzicami są biały lew Ivory i biała tygrysica Saraswati.
Tak jak wspomniałam na początku, legrysy nie żyją niestety na wolności, ponieważ obecnie nie ma żadnej możliwości, żeby były w stanie urodzić się na wolności. Mieszkają zatem w specjalnych azylach, sanktuariach i rezerwatach, które są przeznaczone dla dzikich zwierząt.
Poza tym, nietrudno sobie wyobrazić, że ich populacja zaczęłaby gwałtowanie spadać, gdyby zostały wypuszczone na wolność. Prawda jest taka, że są niestety łakomym kąskiem dla kłusowników, dlatego trzeba je za wszelką cenę chronić. Są to piękne i dumne zwierzęta.