Kot egipski mau jest bardzo zgrabnym mruczkiem o bardzo atletycznej posturze z futerkiem, które charakteryzuje się pięknym, cętkowanym wzorem. Mówi się, że jego wygląd jest zawsze nieco zdziwiony lub zmartwiony.
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
Koty w starożytnym Egipcie były uważane za zwierzęta absolutnie wyjątkowe, wręcz święte. Stanowiły uosobienie bogini Bastet, która była boginią miłości, muzyki, radości, tańca, płodności, domowego ogniska i oczywiście kotów.
Patrząc na kota mau, trudno oprzeć się wrażeniu, że jego podobieństwo do kotów uwiecznionych na staroegipskich płaskorzeźbach jest wręcz uderzające. Tak jakby czas dosłownie stanął w miejscu! Kot egipski jest rasą w pełni naturalną, co znaczy, że nie został on stworzony przez człowieka. Kot abisyński konkuruje z nim o tytuł najstarszej odnotowanej rasy kota domowego. Trudno będzie jednak jednoznacznie rozstrzygnąć ten spór z uwagi na to, że nie mamy wystarczających dowodów na to, która rasa pojawiła się na ziemi szybciej.
Jego posągowa wręcz sylwetka, piękne, zielone oczy i charakterystyczna, lekko zdziwiona, a lekko zmartwiona mina, uległy temperament i stoicki spokój są prawdopodobnie przyczyną, dla której faraonowie czcili tego kota. Do dzisiaj wzbudza podziw. Jest iście królewski.
Kot egipski – charakter
Jest to przede wszystkim bardzo dostojny, dumny i elegancki kot. Jednocześnie jest ogromnie czuły, szczególnie w stosunku do swoich opiekunów. Potrzebuje dużej ilości przytulania i poświęcania mu czasu. Czas spędza najchętniej z jednym opiekunem, do którego jest najbardziej przywiązany.
Ma bardzo silny instynkt łowiecki, przez który potrzebuje dużej ilości zabawy. Uwielbia biegać i skakać, dlatego mieszkanie powinno mieć dużo miejsc na wysokości, na które może wskoczyć. Koniecznością są półki, kryjówki i skrzynki.
Uwielbia ciszę i spokój, jest bardzo opanowany i inteligentny. Początkowo był wykorzystywany do łapania gryzoni na egipskich strychach. Jest świetnym obserwatorem.
Jeśli chodzi o kontakty z innymi ludźmi, jest nieco nieufny. Raczej woli obecność osób, które zna i którym ufa. Może potrzebować czasu, żeby przyzwyczaić się do nowych osób.
Jest to bardzo niezależny kot, który zna swoje możliwości fizyczne i intelektualne. Jest w pełni samodzielny, choć uwielbia spędzać czas ze swoim opiekunem.
Mau ma bardzo melodyjny głos, choć nie używa go zbyt często. Najczęściej wtedy, kiedy próbuje wyłudzić od opiekuna smakołyk. Jest ogromnym łakomczuchem, dlatego konieczne jest zapewnienie mu odpowiedniej dawki ćwiczeń. Tak jak wspomniałam, dobrze sprawdzą się wszelkie półki, tunele i kryjówki, na których będzie mógł poćwiczyć swoją sprawność. Dobrze będzie się czuł podczas spaceru na szelkach. Lubi wpatrywać się w okno i obserwować świat na zewnątrz. To naprawdę wspaniały kot!
Kot egipski mau – zdrowie
Długość życia:
Koty tej rasy mogą żyć naprawdę długo, bo aż 17 – 18 lat, ale ich średnia życia najczęściej wynosi w okolicy 14 lat. Warto dodać, że ten kot dość źle znosi zmiany temperatur. Może potrzebować dodatkowej opieki podczas zmiany pór roku.
Skłonność do tycia:
Jeśli opiekunowie nie będą ostrożni, mogą z dość dużą łatwością doprowadzić mau do nadwagi. Trzeba zatem uważać, by dobrać mu dobrą porcję mokrej karmy, absolutnie wyeliminować suchą i przede wszystkim zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu. Generalnie jednak egipski mau generalnie jest kotem o doskonałym zdrowiu.
Częste choroby
Oficjalnie nie są znane żadne choroby genetyczne przypisane do tej rasy. Występują jednak pojedyncze przypadki lub choroby, które pojawiają się w danych liniach. Jakie to choroby?
• kardiomiopatia przerostowa, to jedna z chorób serca, która występuje u niego trochę częściej niż inne choroby;
• leukodystrofia dosięga istoty białej mózgu. U kota egipskiego mau występuje nieco częściej niż inne schorzenia, ale mimo wszystko jest bardzo rzadka;
• przepuklina pępkowa pojawia się wtedy, kiedy pępek nie zamyka się po odpadnięciu pępowiny po urodzeniu; może występować nieco częściej w niektórych liniach;
• rasę trzeba koniecznie kontrolować choroby przyzębia, szczególnie jeśli nie wykonuje się żadnych zabiegów higienicznych jamy ustnej. Warto je jednak wykonywać! Jeśli przyzwyczaisz do tego kociaka od małego, zabiegu pielęgnacyjne jamy ustnej nie powinny żadnego problemu.
Egipski mau- historia
Historia mau zaczyna się w starożytnym Egipcie, gdzie faraonowie czcili kota egipskiego już 1500 lat przed naszą erą. Najprawdopodobniej mau jest bezpośrednim potomkiem feliz lybica, który był przodkiem kota domowego. Jednak dopiero w latach 50 XX wieku, rosyjska księżna przebywająca na wygnaniu we Włoszech, dostrzegła jego piękno i doprowadziła do uznania go za osobną rasę (jak się potem okazało, jedną z najstarszych ras na świecie!).
Większość kotów w tym czasie miała w sobie krew egipskich przodków, choć niestety, druga wojna światowa naprawdę zdziesiątkowała kocią populację.
Rosyjska księżna. Natalia Trubetskaja zachwyciła się piękną, srebrną, cętkowana kotką, którą otrzymała od przyjaciół wracających z Egiptu. Nie tracąc czasu, sprowadziła z tego kraju inne koty, by utrwalić pochodzącą od kotów faraonów rasę. Już kilka lat później, bo po przeprowadzce do Stanów Zjednoczonych, gdzie zabrała ze sobą trzy koty, założyła hodowlę o nazwie „Fatima”. Linia klasyczna kota egipskiego pochodzi właśnie od tych trzech mruczków, które zabrała ze sobą do USA, czyli srebrnych kotek Baba i Liza, a także brązowego kocurka Jojo.
Obecnie istnieją jeszcze dwie linie tych pięknych kotów:
• Linia indyjska: która pojawiła się dopiero w latach osiemdziesiątych XX wieku i nadal budzi kontrowersje, ponieważ dwa koty, które ją zapoczątkowały, były tak naprawdę dzikimi kotami pochodzącymi z New Dehli i równocześnie dały też początek rasie bengalskiej.
• Linia egipska: ta linia powstała stosunkowo niedawno dzięki nowym kotom sprowadzonym bezpośrednio z Egiptu. Dzięki nim wzbogacono pulę genetyczną rasy, a w związku z tym jej jakość i jednorodność.
Koty egipskie – pielęgnacja
Pielęgnacja nie jest trudna i opiera się tak naprawdę na wyczesaniu kota raz w tygodniu. Aby jego futerko nabrało więcej blasku, można od czasu do czasu pocierać je zamszową skórką. Zaleca się zwrócić szczególną uwagę na zęby. Ich codzienne mycie będzie dla kota bardzo korzystne, szczególnie, że ta rasa ma tendencję do odkładania się kamienia nazębnego.
Linieje dwa razy w roku, tak jak większość kotów, ale nie gubi dużej ilości sierści. Wysoka jakość jedzenia i cotygodniowe szczotkowanie pomagają poradzić sobie z ewentualnym nadmiernym wypadaniem sierści (zakładając oczywiście, że kot nie ma innych problemów zdrowotnych!)
Kot mau – wygląd
Wygląd:
Wielkość dorosłego osobnika:
Kotka 30 – 35 cm
Kot 30 – 35 cm
Kot egipski mau przestaje rosnąć dopiero pomiędzy pierwszym a drugim rokiem życia.
Waga
Kotka 3 – 5 kg
Kot 4 – 6 kg
Maść
Dopuszczalne są cztery umaszczenia: brązowe, srebrne, dymne i czarne. Wśród nich najpopularniejsze jest srebrne, które jest zresztą najbardziej efektowne. Co ciekawe, w egipskich papirusach występuje kot maści brązowej. Szara sierść jest jednak bardziej jedwabista w dotyku. Maść czarna może być z kolei cętkowana, choć cętki są widoczne tylko przy dobrym świetle, które bada bezpośrednio na futro. Maści czarnej nie dopuszcza się do konkursów.
U tej rasy może występować gen agouti. W takim przypadku ticking jest o wiele bardziej widoczny przy maści srebrnej i brązowej. Z kolei u kotów dymnych gen ten jest lekko zmodyfikowany, przez co główna barwa szaty zanika na końcu każdego pojedynczego włoska. Jednocześnie każdy włosek pozostaje srebrny w jednej czwartej długości.
Typy umaszczeń:
Jeśli chodzi o typy umaszczeń, wszystkie mau noszą cętkowany motyw tabby. Jest to w zasadzie jedyna rasa kota domowego, gdzie cętkowanie jest naturalne, bez ludzkiej ingerencji. Cętki powinny być wyraźne i odcinać się od reszty sierści. Dodatkowo nie powinny się stykać ani tworzyć żadnych linii, z wyjątkiem cętek wzdłuż grzbietu. Każda cętka może mieć inną wielkość i kształt.
Rodzaj szaty:
Szata mau jest krótka.
Kolor oczu:
Kot egipski mau ma zielone oczy.
Opis Kot egipski mau:
Jest to kot średniej wielkości o wspaniałej, dostojnej, atletycznej i eleganckiej budowie. Jego tylne kończyny są dłuższe od przednich, przez co mau zdaje się chodzić na palcach, tak, jakby miał za chwilę skoczyć. Podobnie chodzą gepardy. Egipskie mau posiadają charakterystyczną fałdę skóry pomiędzy brzuchem a nogami, która nosi nazwę kieszeni i pozwala na maksymalne wyprostowanie nogi, przez co ta rasa naprawdę dobrze skacze i biega. Dzięki temu mau jest uznawany za najszybszego kota domowego. Udokumentowano, że jest w stanie rozwinąć prędkości do 48 km / h!
Inną charakterystyczną cechą tej rasy jest z pewnością pyszczek. Znaczenia wokół oczu tworzą unikalną maskę, na wzór typowego makijażu starożytnych Egipcjan, którzy inspirowali się właśnie tymi mruczkami. Na czole ma znaczenie w kształcie litery M. Jest ono reprezentatywne dla kotów tabby. U tej rasy jest ono zwane skarabeuszem, który jest bardzo ważnym symbolem mitologii.
Niesamowite są również oczy tego mruczka. Wyróżniają się nie tylko intensywnie zielonym kolorem, ale również kształtem i ustawieniem, dzięki którym zyskują typowy, charakterystyczny, zdziwiony i lekko zmartwiony wyraz pyszczka.
Kot egipski mau cena
Cena będzie zależna od wielu czynników, jednak średnio wynosi od 2500 – 3000 zł. Może się wahać ponieważ będzie uzależniona od wielu czynników, takich jak pochodzenie, hodowla, wiek a nawet płeć.
Cena kociaka będzie zależeć też od tego, czy ma on być kotem kanapowym, czy może zamierzasz jeździć z nim na wystawy. Zależy od tego, kim byli jego przodkowie, a także jakie nagrody zdobyli. Czynników dyktujących cenę jest naprawdę dużo, ale z całą pewnością, że w przypadku dobrej hodowli cena jest jak absolutnie uzasadniona.
Jego miesięczny koszt utrzymania mau to około 120 zł. Jest to kwota, która nie wliczają kosztów weterynaryjnych, czyli szczepień i ewentualnego leczenia. Jednorazowo trzeba też ponieść oczywiście koszty wyprawki, czyli drapaka, kuwety, szczotki, zabawek itd.