Koty dla dzieci – najbardziej przyjazne rasy kotów

Dzieci uwielbiają koty. Z wzajemnością! Zakładając oczywiście, że rodzice nadzorują kontakty dziecka z kotem i upewniają się, że żadna strona nie robi drugiej krzywdy. Niestety dzieci nie mają wrodzonych wzorców postępowania ze zwierzętami, więc musimy dopilnować, żeby ich tego nauczyć. Mimo tego, że kociaki zazwyczaj wykazują dość sporą wyrozumiałość w stosunku do dzieci, powinniśmy robić wszystko, żeby nie nadwyrężać ich cierpliwości. Czy istnieją jednak rasy, które szczególnie lubią dzieci? Albo takie, które raczej nie powinny z nimi przebywać? 

Koty dla dzieci – czy istnieją takie rasy? 

Zanim jednak przejdziemy do tego, czy istnieją odpowiednie dla dzieci rasy, wspomnę tylko krótko, że zanim zdecydujesz się na zakup lub adopcję kota, trzeba być absolutnie pewnym, że jest się na to gotowym. Nie może być to zachcianka dziecka, bo prawda jest taka, że część obowiązków będziemy siłą rzeczy wykonywać sami (szczepienia u weterynarza, ewentualne porady behawiorysty, etc.). Kot żyje średnio kilkanaście lat, ale nie brakuje przypadków, kiedy dożywa dwudziestu lub nawet więcej. Za kilkanaście lat Twoje dzieci najprawdopodobniej wyprowadzą się z domu, na studia, czy do innego miasta. Warto zastanowić się, czy jesteście gotowi na to, że opieka nad kotem spadnie wtedy na was. 

Oczywiście posiadanie mruczka ma również cały szereg zalet, takich jak nauka odpowiedzialności, systematyczności, empatii i bezinteresownej miłości. Zwierzę jest dla dziecka najlepszym przyjacielem, z którym może porozmawiać o wszystkim. Jednak nie można zapominać o tym, że jednak jest to obowiązek. Kota trzeba regularnie karmić, badań, szczepić, zabezpieczyć okna i balkon w domu, zapewniać mu codzienną zabawę fizyczną i intelektualną. 

Koty dla dzieci – jakie rasy? 

Szczerze powiedziawszy każdy kot może być dla dziecka wspaniałym towarzyszem, o ile oczywiście zostanie dobrze wychowany. Koty generalnie mają naprawdę sporą dozę cierpliwości dla dzieci, szczególnie dzieci mniejszych. 

Trudno jest zatem odpowiedzieć prosto na pytanie „jaki kot dla dziecka?”. Trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, które są dla nas ważne. Warto rozważyć przede wszystkim adopcję dachowca. Obecnie mamy w Polsce ogromny problem z bezdomnością tych kotów, a zapewniam, że niczym nie ustępują kotom rasowym. Kochają tak samo mocno i są równie inteligentne. Niezależnie jednak od tego, na którą opcję się zdecydujesz, warto wiedzieć, że kociak powinien zostać ze swoją mamą minimum 12 tygodni, a najlepiej by było, gdyby został 16. I nie jest to nawet sugestia, a absolutna konieczność, ponieważ kot zabrany szybciej od mamy to praktycznie pewność problemów behawioralnych i emocjonalnych. Kocia mama uczy kocięta zachowań społecznych w późniejszych tygodniach życia, co w praktyce oznacza, że taki kot raczej nie powinien mieć problemów z gryzieniem, drapaniem i obsikiwaniem mieszkania. 

Reklama

Koty dla dzieci 

Istnieje jednak kilka ras, których przedstawiciele są wybitnie towarzyscy i radośni. Jakie to rasy? 

Kot perski 

Persy są bardzo spokojnymi i towarzyskimi kotami, które wprost uwielbiają zabawę. Ich wygląd jest naprawdę ponadprzeciętny. Ze względu na swoją krępą budowę i dość krótkie łapki, są one niezbyt skoczne. Minusem jest to, że ich futerko jest dość wymagające w pielęgnacji. 

Reklama

Maine coon 

Maine colony są naprawdę dużymi kotami, które mogą wyglądać nieco groźnie, ale w rzeczywistości są to bardzo spokojne, łagodne i towarzyskie zwierzęta. Świetnie sprawdzą się dla rodzin z dziećmi. Uwielbiają się bawić i dobrze idzie im chodzenie na smyczy. To bardzo sprawne fizycznie zwierzęta. 

Ragdoll 

Ragodolle są niesamowitymi kociakami, ponieważ za każdym razem, kiedy są trzymane na rękach, rozluźniają mięśnie. Nie są w żadnym stopniu agresywne wobec innych ludzi i zwierząt, dlatego są bardzo polecane dla rodzin z dziećmi. Opieka nad ragdollem nie jest trudna, ale wymaga on niewątpliwie regularnego czesania. 

Kot rosyjski niebieski. 

Co prawda ich futro nie jest typowo niebieskie, a raczej szare, ale nie można odmówić mu urody. Są to koty bardzo mocno przywiązane do swojego opiekuna i uwielbiają towarzyszyć mu we wszystkich pracach domowych. Wylewnie okazują uczucia, ale nie narzucają się ze swoim towarzystwem. 

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama