Kot kurylski bobtail – opis rasy

Kot kurylski bobtail odkryty był w stanie “dzikim” na Wyspach Kurylskich – tej dzikości nie sposób jednak odnaleźć w jego łagodnym i zrównoważonym charakterze.

Kot kurylski bobtail – opis rasy

Nazwa kota kurylskiego bobtail naprowadza na dwie cechy z nim związane – charakterystyczny, krótki ogon oraz miejsce, z którego pochodzi, a więc Wyspy Kurylskie,  położone na Północnym Pacyfiku, pomiędzy Półwyspem Kamczatka a Japonią. Ze względu na tę konkretną lokalizację niektórzy podejrzewają, że kot kurylski bobtail może w rzeczywistości być potomkiem japońskiego bobtaila oraz pochodzących z Rosji kotów syberyjskich.

Alternatywna teoria zakłada natomiast, że skrócony ogon kurylskiego bobtaila wykształcił się w sposób zupełnie niezależny, w wyniku naturalnej, spontanicznej mutacji w obrębie genu dominującego. Dalszemu rozprzestrzenianiu się nowo powstałej rasy miałby wtedy poza dominującym genem sprzyjać wyspiarski charakter miejsca jej narodzin – w warunkach izolacji łatwiej rozprzestrzenianie się rasy mogło przebiegać szybciej, skuteczniej i bez zewnętrznych zakłóceń. 

Rozwój ten trwał prawdopodobnie przez co najmniej 100 – 150 lat i to właśnie w stanie “dzikim” pierwsze koty kurylskie bobtail zostały odnalezione na wyspach (dokładnie na wysepce Iturupe) przez osobę, której w dużym stopniu zawdzięczamy późniejsze usystematyzowanie hodowli – Tatianę Boczarową – Michajłową. Zaintrygowana ich nietypowym wyglądem kobieta postanowiła sprowadzić koty do Moskwy w 1990 roku, po czym rozpoczęła swoje prywatne śledztwo – odwiedzała kolejne organizowane w Rosji wystawy kotów i pytała obecnych na nich hodowców, czy są w stanie zidentyfikować rasę przywiezionych z Wysp Kurylskich kotów.

Przedstawicielom nieznanej rasy sprowadzonej przez Tatianę Boczarową – Michajłową postanowili się na jej prośbę przyjrzeć specjaliści jednej z federacji felinologicznych, którzy stwierdzili, że nie są to ani japońskie bobtaile ani koty syberyjskie. Na tej podstawie zaproponowali utworzenie nowej rasy, której nazwa brzmiałaby właśnie kot kurylski bobtail.

Reklama

W ciągu kilku najbliższych lat Tatiana Boczarowa – Michajłowa powracała wiele razy na teren Wysp Kurylskich, gdzie wypatrywała kolejnych przedstawicieli nowej rasy, a następnie sprowadzała koty do Rosji. Udało jej się w ten sposób pozyskać jeszcze 6 kotów, dzięki którym mogła uruchomić swoją własną hodowlę. W 1993 roku miał miejsce debiut kotów kurylskich bobtail na zagranicznej wystawie (w Czechach), aczkolwiek na oficjalne uznanie ze strony Międzynarodowej Federacji Felinologicznej FIFe musiały one jeszcze poczekać do roku 2002.

Kot kurylski bobtail – wygląd

Kot kurylski bobtail jest kotem średnich, a w przypadku niektórych przedstawicieli dużych rozmiarów kotem. Samce osiągają większą wielkość niż samice – w przypadku tych pierwszych przedział wynosi od 4,5 do nawet 7,5 kg, podczas kiedy kotki osiągają wagę 4 – 6 kg. Są to koty dobrze zbudowane – ich sylwetka cechuje się dobrze rozwiniętą muskulaturą oraz sprawia wrażenie mocnej i zwartej. Kończyny mają umiarkowaną długość, mocny kościec i są podobnie jak reszta ciała silne. Tylne kończyny są nieco dłuższe od przednich, a same łapy są w porównaniu do reszty ciała niewielkie i mają zaokrąglony kształt.

Reklama

Najbardziej charakterystyczny jest oczywiście krótki ogon kota kurylskiego bobtaila – jego widoczna część ma od 1,5 do 8 cm i potrafi przybierać bardzo różne kształty. Najbardziej pożądany jest tzw. “spiral”, który kształtem przypomina muszlę ślimaka i który składa się z 5 – 10 skręcających się na różne strony kręgów – ze względu na fakt, że nie są one zbite, kot ma możliwość poruszania ogonem. Kolejny typ – tzw. “snag” ma od 2 do 8 kręgów, ale są one ze sobą zrośnięte, więc ogon jest sztywny. Do niepożądanych przez hodowców kotów kurylskich bobtail ogonów należą tzw. “whisk”, który jest nieco dłuższy i przypomina z wyglądu typowy ogon koci, a także “delayed bobtail” – tutaj ogon do około 5 – 7 kręgu rozwija się w sposób typowy, a następnie zaczyna tworzyć spirale i zygzaki.

Głowa jest u tej rasy duża i ma kształt trapezu, a uszy są osadzone szeroko i wysoko i poza lekko zaokrąglonymi koniuszkami mogą posiadać też pędzelki. Oczy kota kurylskiego bobtail są szeroko i nieco skośnie osadzone, mają zaokrąglony kształt, a ich kolor może zawierać się w zakresie od zielonego do żółtego (wyjątkiem są koty o białym lub prawie całkowicie białym umaszczeniu – ich oczy mogą być niebieskie lub różnokolorowe).

Kot kurylski bobtail występuje w dwóch odmianach – długowłosej i krótkowłosej. Sierść składa się z dwóch warstw: miękkiego podszerstka i twardszych włosów okrywowych. Od tyłu i od spodu włosy na ciele kota mogą być nieco dłuższe. Jeśli chodzi o umaszczenie, dopuszczalne wszystkie typy i kolory poza colorpointem, płowym, cynamonowym, czekoladowym, liliowym, a także niektórych wariantów z bielą. Bardzo pożądane przez hodowców jest umaszczenie ze srebrzystym połyskiem.

Kot kurylski bobtail – charakter

Kot kurylski bobtail został znaleziony w swojej pierwotnej ojczyźnie w stanie “dzikim”, jednak przedstawiciele tej rasy są wspaniałymi towarzyszami rodziny o zrównoważonym charakterze i przyjaznym usposobieniu. Często wybierają sobie jedną osobę spośród domowników, którą traktują ze szczególnym upodobaniem – towarzyszą jej wtedy w wielu codziennych czynnościach i od niej przede wszystkim oczekują uwagi i pieszczot (chociaż chętnie przyjmą je także do pozostałych członków rodziny).

Reklama

Pomimo, że w naturze musiał dużo polować, żeby przetrwać, w domu ma zapewniony dach nad głową i dostęp do jedzenia, więc nie przejawia absolutnie żadnych zachowań agresywnych – stanowi raczej oazę łagodności i spokoju, wykazując się delikatnością i zamiłowaniem do ciszy.

Pozytywną konsekwencją naturalnego rozwoju tej rasy jest natomiast rozwój jej inteligencji i ogólnej aktywności. Kot kurylski bobtail uwielbia się bawić, a w szczególności wspinać na możliwie najwyżej położone miejsca i wykonywać karkołomne, bardzo dalekie lub wysokie skoki. Co ciekawe, w przeciwieństwie do większości kotów, rasa ta bardzo chętnie bawi się też… w wodzie. Ma to związek z faktem, że na Wyspach Kurylskich poza polowaniem na lądzie były też zmuszone do łowienia ryb.

Kot kurylski bobtail – hodowla

Kot kurylski bobtail ze względu na swój łagodny, spokojny charakter dobrze odnajdzie się w domu, w którym są dzieci – warunkiem koniecznym jest tu wcześniejsze wytłumaczenie najmłodszym, w jaki sposób powinny obchodzić się z nowym członkiem rodziny, aby nie zrobić mu krzywdy.

Ze względu na swoją delikatność i ugodowość kot kurylski bobtail może też stworzyć dobrą relację z mieszkającym w tym samym domu z psem – tutaj również kluczowe jest odpowiednie zapoznanie ze sobą zwierząt i zapewnienie kotu miejsc do potencjalnego wskoczenia i uniknięcia kontaktu z psem. Takie miejsca są zresztą bardzo potrzebne, aby zaspokoić potrzebę wspinania się i wskakiwania wysoko, która jest u tej rasy bardzo silna.

Reklama
Reklama

Kot kurylski jest też rasą zdrową i mało wymagającą w pielęgnacji – sprowadza się ona do cotygodniowego wyczesywania sierści i systematycznego czyszczenia uszu.

Kot kurylski bobtail – cena

Cena kota kurylskiego bobtail z certyfikowanej i legalnie działającej hodowli to koszt około 2000 – 3000 złotych.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Kot abisyński - opis rasy

Kot abisyński jest w Polsce rzadko spotykany, ale trzeba przyznać, że jest jednym z najpiękniejszych [...]

Kot Chausie — opis rasy.

Rasa nieuznana przez FIFe. Kot rasy chausie to nowo powstałe połączenie dzikiego zwierzęcia z domowym mruczkiem. [...]

Reklama

Czytaj dalej

Serengeti - opis rasy kota

Serengeti jest kotem mieszanym - krzyżówką rasy bengalskiej i orientalnej krótkowłosej. Koty te znane są [...]

Koty perskie- opis rasy

Pochodzenie kotów perskich nie jest do końca określone, ponieważ nie ma sprawdzonych źródeł potwierdzających którąś [...]

Dodaj komentarz

Reklama