Kot amerykański krótkowłosy - opis rasy

Kot amerykański krótkowłosy – opis rasy, charakter, cena

Kot amerykański krótkowłosy, to rasa, której nie udało się nigdy podbić w dużym stopniu serc Polaków czy Europejczyków, którzy wybierają raczej zbliżone do niego rasy ze Starego Kontynentu, jak kota europejskiego krótkowłosego czy brytyjskiego kota krótkowłosego. Z kolei w Stanach Zjednoczonych od momentu przybycia tam razem w pierwszymi osadnikami, pełni bardzo istotną funkcję związaną z wyłapywaniem gryzoni, a współcześnie ceniony jest jako towarzyski członek rodziny.

Kot amerykański krótkowłosy – opis rasy

Uznaje się, że historia kota amerykańskiego krótkowłosego rozpoczyna się prawdopodobnie w XVII wieku wraz z przybyciem na tereny współczesnych Stanów Zjednoczonych pierwszych osadników. Podobno para przybyłych ze Starego Kontynentu krótkowłosych kotów o wielobarwnym umaszczeniu przybyła do Ameryki na pokładzie legendarnego statku Mayflower, razem z zamierzającymi się tam osiedlić pierwszymi Europejczykami. Koty nie były w tamtych czasach zabierane w tak długą podróż ze względów sentymentalnych i w wyniku przywiązania opiekunów – miały na pokładzie Mayflower bardzo konkretne zadania do wykonania, wśród których najważniejszym było wyłapywanie szczurów i innych gryzoni, które mogłyby potencjalnie rozprzestrzenić się na statku w niekontrolowany sposób.

To właśnie z tej pierwszej pary kotów miały się wkrótce urodzić pierwsze małe, pręgowane kocięta, od których rozpoczęła się hodowla tej amerykańskiej rasy. Podobnie jak w przypadku swoich rodziców, kolejne pokolenia miały przede wszystkim pomagać osiedlającym się na Nowym Kontynencie ludziom w codziennym funkcjonowaniu i zapewniać ochronę przed rozmaitymi szkodnikami. Ciekawostką jest szczególne zastosowanie tych typowo kocich zdolności przez urzędników pocztowych – 100 lat po pierwotnym przybyciu osadników do Ameryki kot amerykański krótkowłosy znalazł “zatrudnienie” na poczcie, gdzie dbał o ochronę korespondencji przed zniszczeniem przez szczury i inne gryzonie.

Jego czysto użytkowa rola sprawiła, że przez długi czas nikt nie traktował go, jak kota, którego hodowlę warto byłoby w jakikolwiek sposób kontrolować. Zmieniło się to dopiero na początku XX wieku, kiedy w Ameryce zaczęło się pojawiać coraz więcej krótkowłosych ras kotów. Ówcześni hodowcy doszli do wniosku, że należy zacząć pracować nad formalnym rozróżnieniem między kotem amerykańskim krótkowłosym i coraz częściej pojawiającymi się kotami o innym wyglądzie lub usposobieniu. W kolejnych pokoleniach próbowano więc uwypuklać cechy, które uznano za typowe dla tej rasy, bazujące na kategoriach takich jak ogólny wygląd (mocniejsza sylwetka, okrąglejsza głowa), długość, kolor i wzór sierści oraz charakter.

Dzięki tym wysiłkom kot amerykański krótkowłosy stał się jedną z zaledwie pięciu ras zarejestrowanych formalnie w 1906 roku przez amerykańskie stowarzyszenie felinologiczne CFA (The Cat Fanciers Association). Przez pewien czas trwał jeszcze proces odróżniania go za pomocą nazwy od krótkowłosego kota brytyjskiego, który również coraz częściej pojawiał się w Ameryce. Pierwszą próbą było dodanie określenia “rodzimy” przed “krótkowłosy”, jednak kiedy to okazało się niewystarczające, ugruntowała się nazwa kot amerykański krótkowłosy. Mimo powodzenia, jakim rasa cieszyła się w swoim ojczystym kraju, na całym świecie zaczął zyskiwać na popularności po zakończeniu II Wojny Światowej.

Reklama

Kot amerykański krótkowłosy – wygląd

Kot amerykański krótkowłosy jest dosyć masywnym, silnie zbudowanym kotem – jego sylwetka wydaje się być muskularna, można powiedzieć atletyczna. Na taki obraz wpływają m.in. szeroki tułów i prosty grzbiet (w przypadku kotów płci męskiej wyraźnie rzuca się też w oczy szeroka klatka piersiowa), a wynika on jak wiele innych cech tej rasy z jej przystosowania do zadań, jakie przed nim stawiano i ogólnych warunków życia.

Jeśli chodzi o ogólną klasyfikację jego wielkości, potrafi być zaliczany do ras średnich lub dużych – osiąga bowiem wagę od około 3 – 5 kg w przypadku kotki i od 4 do 7 kg w przypadku kota. Jeśli chodzi o wzrost wynosi on w przypadku obydwu płci między 30 i 35 cm.

Reklama

Charakterystyczna jest z pewnością jego głowa – ma okrągły kształt i jest tylko nieznacznie dłuższa niż szersza. Zarówno kości policzkowe, jak i żuchwa są – podobnie jak ogólna sylwetka – mocne, wyraźne i dobrze rozwinięte. Profil głowy jest wyraźnie zakrzywiony, uszy są średniej wielkości, mają nieco wydłużony kształt, są otwarte, postawione pionowo do góry, zaokrąglone na końcach i stosunkowo szeroko rozstawione. Nos jest średniej wielkości i dosyć szeroki.

Ma grubą i gęstą sierść, której kolor może być bardzo zróżnicowany – jedyne umaszczenia, które nie są dopuszczalne według wzorca to odcienie czekoladowego brązu, cynamonowego, płowego oraz liliowego. Z kolei jeśli chodzi o typy umaszczenia , może ono być bikolorowe, pręgowane, jednolite lub tzw. “tabby”, charakteryzujący się nierównomiernym zabarwieniem włosów na ciele. Hodowcy najbardziej cenią sobie właśnie ten ostatni wzór, w tym także w wersji z dodatkiem koloru białego – najbardziej rozpowszechnioną odmianą kota amerykańskiego krótkowłosego jest ta o umaszczeniu srebrzystym tabby, chociaż za bardzo pożądane uważane są także umaszczenia srebrzyste cieniowane czy też tzw. “szynszylowe”. W sumie występuje około 60 różnych odmian umaszczenia tej rasy.

W zależności od konkretnego umaszczenia oczy kota amerykańskiego krótkowłosego mogą przybierać różne barwy. Najczęściej występujące koty – o srebrnym umaszczeniu – powinny mieć zielony odcień tęczówek, a z kolei koty o umaszczeniu w kolorze czekoladowego brązu – odcień złoty. Oprócz tego u tej rasy może jeszcze występować miedziany oraz niebieski kolor tęczówek. Sam kształt oczu jest okrągły, są one dosyć duże i zauważyć można delikatne nachylenie w stronę zewnętrzną.

Kot amerykański krótkowłosy – charakter

Kot amerykański krótkowłosy jest sympatycznym i towarzyskim kotem, który łatwo zjednuje sobie przyjaciół i sam chętnie buduje relacje z ludźmi, w tym także z najmłodszymi, z którymi umie się grzecznie i spokojnie bawić, jeśli tylko one również szanują go jako żywą i czującą istotę i wiedzą, jak nie zrobić mu krzywdy. Jednocześnie – jak każdy kot – będzie też wykazywał się niezależnością i indywidualnością, a więc typowym chodzeniem własnymi ścieżkami.

Reklama

Kot amerykański krótkowłosy doskonale powinien dogadać się też z innymi kocimi domownikami, a nawet psem. Zupełnie inaczej sprawa ma się z małymi zwierzętami – ma silnie zakorzeniony instynkt polowania, który był potwierdzany konsekwentnie przez wiele lat hodowli i celowo premiowany w dalszym rozrodzie rasy tak, aby jak najlepiej spełniała swoją użytkową funkcję.

Kot amerykański jest dosyć niewymagającym towarzyszem – łatwo odnajduje się w różnych warunkach i mimo że lubi towarzystwo opiekuna nie jest do niego chorobliwie przywiązany i nie czuje potrzeby intensywnego zabiegania o jego uwagę np. miauczeniem. Jeśli już wydaje z siebie takie dźwięki, to z pewnością ma bardzo konkretny cel, na który chce zwrócić uwagę człowieka.

Z drugiej strony zbyt długa samotność też mu nie służy i jeśli opiekun prowadzi tryb życia, który wymusza na nim wiele nieobecności w domu, powinien rozważyć przygarnięcie lub zakup drugiego kota – mimo całej ludzkiej miłości, kontakt z przedstawicielem tego samego gatunku, który rozumie “kocie sprawy” jest zawsze dla tych czworonogów na wagę złota.

Jako kot, który wiele polował, ma doskonale wyćwiczoną cierpliwość i opanowanie – wykazuje się stoickim spokojem i nie przeszkadza mu dłuższe oczekiwanie na osiągnięcie swojego celu. Do tego jest bardzo inteligentny (jego przodkowie musieli umieć sobie poradzić w trudnych warunkach), czujny i szybki.

Reklama
Reklama

Kot amerykański krótkowłosy – hodowla

Kot amerykański krótkowłosy najczęściej hodowany jest w swoim ojczystym kraju, czyli Stanach Zjednoczonych oraz w położonej po drugiej stronie Oceanu Spokojnego Japonii. W Europie rasa ta jest raczej mało popularna – na Starym Kontynencie istnieje silnie zakorzeniona tradycja hodowlana związana z rasami takimi jak kot europejski krótkowłosy czy brytyjski kot krótkowłosy.

Ze względu na silny instynkt polowania, związany z dawną rolą, jaką pełnił wśród amerykańskich osadników, warto szczególnie zadbać o zaspokojenie tej istotnej potrzeby. Nawet jeśli kot jest niewychodzący, zabawa wędką, piórkiem, sznurkiem i jakąkolwiek tego rodzaju zabawką, będzie w stanie spełnić dla kota funkcję, jaką kiedyś miało polowanie na żywe zwierzęta.

Pielęgnacja kota amerykańskiego krótkowłosego jest prosta – przede wszystkim należy regularnie sprawdzać stan uszu i pazurów (warto zapewnić kotu różne rodzaje drapaków, aby mógł wybrać najbardziej mu odpowiadający), a także pomóc w pielęgnacji sierści, wyczesując ją w okresie linienia.

Kot amerykański krótkowłosy jest zdrową i długowieczną rasą – potrafi przeżyć 20 lat w dobrej kondycji.

Kot amerykański krótkowłosy – cena

Niestety w Polsce nie ma wielu hodowli kota amerykańskiego krótkowłosego, więc po upragnionego kociaka trzeba wybrać się w daleką podróż. W ojczystym kraju tej rasy, czyli Stanach Zjednoczonych, zakup takiego kota to koszt rzędu od około 600 do 1200 dolarów (od mniej więcej 2 250 zł do 4 500 zł).

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Koty perskie- opis rasy

Pochodzenie kotów perskich nie jest do końca określone, ponieważ nie ma sprawdzonych źródeł potwierdzających którąś [...]

Kot arabski- opis rasy

Turkmeński kot pustynny jest wyjątkowo piękny i trudno temu zaprzeczyć! Dodatkowo natura wyposażyła go w wyjątkowe [...]

Reklama

Czytaj dalej

Lykoi (Kot wilkołak) - opis rasy.

Rasa nieuznana przez FIFe (Federation Internationale Feline). Kot lykoi (kot wilkołaczy) to zwierzę o niezwykle charakterystycznym [...]

Kot manx - opis rasy

Kot manx dzięki wszystkim swoim przymiotom przypomina kulę do kręgli - to okrągły, ciężki kot [...]

Dodaj komentarz

Reklama