Lykoi (Kot wilkołak) – opis rasy.

Rasa nieuznana przez FIFe (Federation Internationale Feline).

Kot lykoi (kot wilkołaczy) to zwierzę o niezwykle charakterystycznym wyglądzie. Ta nowa rasa mruczących czworonogów powoli zyskuje coraz więcej miłośników. W wyniki naturalnej mutacji genetycznej kot lykoi jest częściowo łysy. Jako pupil domowy doskonale dogaduje się ze swoją ludzkim stadem. Odznacza się duża inteligencją, żywiołowością i lojalnością wobec opiekuna.

RYS HISTORYCZNY RASY:

Koty rasy lykoi istnieją od 20 lat, a za ich specyficzny wygląd odpowiedzialna jest mutacja genetyczna. Czworonogi te odkryto na terenie Stanów Zjednoczonych w stanie Virginia. Ich historia zaczęła się w momencie przejęcia dwóch różnych miotów kotów domowych, osobniki te były nosicielami specyficznej mutacji genetycznej. Podczas jednej z interwencji ratownicy pogotowia dla zwierząt przejęli zwierzęta, ratując im tym samym życie. Następnie Patti Thomas zaadoptowała je, dlatego też można nazwać ją jako jedną z założycielek rasy. Z kolei lekarz weterynarii – Johnny Gobble wraz z żoną sprowadził pod swój dach parę lykoi, tym samym tworząc w roku 2011, w Tennesse pierwszą celową hodowlę tych kotów. Początkowo sprawdził on poszczególne osobniki pod kątem ich łysienia. Chciał się dowiedzieć czy nie jest ono wynikiem choroby skóry bądź występowania na ich ciele pasożytów zewnętrznych. Dlatego zaangażował także w te badania specjalistów z dziedziny dermatologii oraz kardiologii weterynaryjnej. Co więcej, również szereg genetyków wzięło udział w analizie i określeniu powodu tak charakterystycznego wyglądu tych zwierząt. Jednak uzyskane wyniki nie wykazały, aby mutacja powodująca częściowe łysienie powodowała dodatkowe wady budowy lub dolegliwości chorobowe. Co więcej, udało się wykluczyć wszelkie powiązania z rasami kotów takimi jak sfinks czy devon rex.

Dodatkowo właściciele pierwszej hodowli tych czworonogów stwierdzili, że ten specyficzny wygląd najlepiej uwidacznia sierść koloru czarnego. W związku z tym skupili się oni na pozyskiwaniu tylko osobników o takim zabarwieniu futra. Dlatego by uzyskać pożądane umaszczenie, krzyżowali tylko czarne koty domowe krótkowłose z kotami lykoi. Dzięki takiej praktyce mogli pozyskać zwierzęta nie tylko wyglądające w specyficzny sposób, lecz także spowodowało to poszerzenie puli genowej całej hodowli. Te wszystkie działania pozwoliły uzyskać koty cieszące się dobrym zdrowiem, mimo że posiadały przerzedzoną sierść. Co więcej, do hodowli państwa Gobble wprowadzane są systematycznie również osobniki niebędące w żaden sposób spokrewnione z założycielską populacją, ale takie, które noszą w sposób naturalny mutację genów odpowiedzialną za specyficzny wygląd sierści.

W Europie można spotkać niewiele hodowli tych czworonogów, głównie znane są one we Francji. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych koty lykoi są zdecydowanie bardziej rozpowszechnione. W Kanadzie również pojawiają się miejsca zajmujące się hodowlą tej rasy.

Reklama

Na terenie Polski istnieje tylko kilka miejsc hodujących koty tej rasy. Pierwszy lykoi pojawił się na obszarze naszego kraju w 2016 roku. Była to kotka o imieniu Tonks i kocur – Feniks. Pochodziły one z hodowli GobsGobblins, a sprowadziła je pani Dorota Strychar (właścicielka hodowli MoonCats.PL.).

LYKOI (KOT WILKOŁAK) – WYGLĄD:

Zwierzęta te otrzymały nazwę lykos, co z języka starogreckiego oznacza nic innego jak „wilk”. Związane jest to z ich bardzo charakterystycznym wyglądem, ponieważ czworonogi te przypominają miniaturowego wilkołaka, zbliżonego kształtem do kota domowego. Zwierzę to charakteryzuje się szczupłą sylwetką, o dobrze rozwiniętych mięśniach. Okrągła głowa kota rasy lykoi jest średniej wielkości, minimalnie jest ona dłuższa aniżeli szersza. Duże, szerokie u nasady uszy osadzone są wysoko na głowie. Charakteryzują się lekkim spiczastym kształtem i częściowo łysą tylną częścią małżowin. Oczy kot ten ma duże, barwy złotej, kształtem przypominające orzecha. W ich obrębie występuje biała obwódka utworzona w wyniku utraty sierści. Lykoi nos ma zawsze koloru czarnego. Czworonóg ten ma kończyny średniej długości, które wyróżniają się słabym owłosieniem. Natomiast ogon pokryty jest rzadką sierścią i jest on krótszy od całego tułowia zwierzęcia.

Reklama

Z powodu zaistniałej mutacji zwierzęta tej rasy mają sierść przerzedzoną w okolicach oczu. Można spotkać także osobniki całkowicie wyłysiałe w tym miejscu. Taki sam problem dotyczy ich futra znajdującego się na łapkach. Sytuacja ta to wynik braku zdolności mieszków włosowych do produkcji nowej okrywy włosowej bądź zdolności do trwałego przytwierdzenia jej w skórze. Równocześnie to najważniejsza przyczyna dwukrotnego w ciągu roku intensywnego zrzucania sierści. Sytuacja ta przypomina pierzenie się ptaków – oznacza to, że kot lykoi jest przez pewien czas nagi. Wiele osób uważa, że czworonóg ten z wyglądu przypomina im oposa, inni z kolei są zdania, że małpkę bądź słynną, filmową postać – gremlina. Według Johnny’ego Gobbla kot ten miał być zbliżony urodą do małego myśliwskiego psa. Natomiast znacząco odstająca od skóry, sierść barwy szarej stała się powodem nadania drugiej nazwy tej rasie – kot wilkołak. Należy wiedzieć, że skóra prześwitująca przez rzadkie futro tego czworonoga jest zazwyczaj koloru różowego. Tymczasem pod wpływem działania promieni słonecznych i ciepła ona ciemnieje, a kolor różowy wraca w momencie, gdy kot przestaje przebywać na słońcu.

Masa ciała dorosłego kota płci męskiej wynosi od 3,5 do 4 kg. Z kolei samice lykoi osiągają wartości do 3,2 kg.

Przeciętna długość życia tego czworonoga wynosi od 12 do 15 lat.

Za przedstawiciela rasy należy zapłacić około 8 tysięcy złotych.

Reklama

LYKOI (KOT WILKOŁAK) PIELĘGNACJA I ZDROWIE:

Choć specyficzny wygląd tego zwierzęcia sugeruje coś zupełnie innego, to kot ten nie wymaga stosowania specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. W takiej sytuacji należy czworonoga po prostu wyczesywać raz-dwa razy na tydzień. Z kolei jego duże uszy wymagają regularnego czyszczenia, a pazury systematycznego skracania.

Rasa kotów lykoi wbrew pozorom jest zdrową rasą. Czworonogi te mimo swego wyglądu i wady genetycznej nie posiadają żadnych chorób. Co więcej, okazuje się, że koty te są przebadane pod kątem występowania dolegliwości genetycznych przez szereg lekarzy weterynarii oraz zespołu genetyków.

Zwierzęta te powinny spożywać wysokiej jakości karmę. Może ona być mokra bądź sucha, ewentualnie opiekun może przygotowywać posiłki własnoręcznie w zaciszu domowym (stosowanie metody BARF). Kot lykoi to bardzo żywiołowy i pełne energii czworonóg. W związku z tym powinien on spożywać pokarm o zwiększonym poziomie kaloryczności.

LYKOI (KOT WILKOŁAK) CHARAKTER I USPOSOBIENIE:

Kot rasy lykoi to silnie aktywne zwierzę. Uwielbia się on bawić czy polować. Mimo swej psotnej natury ich charakter wyróżnia się dużą stabilnością. Ochoczo bawi się zarówno z ludźmi, jak i innymi kotami, ale nie ma też problemu z samodzielną zabawą. Czworonóg ten wykazuje duże zamiłowanie do pieszczot czy siadania na kolana, lecz najbardziej ceni on sobie różnorodne aktywności. Część osobników tej rasy przejawia przyjazne nastawienie wobec nieznajomych, inne z kolei są przy pierwszym kontakcie nieufne, w związku z tym zachowują do obcych pewien dystans. Czworonóg ten wykazuje pewne zachowania zaborcze wobec domowników i swoich zabawek. Jednak w dużej mierze jest to zwierzę ciche i rzadko miałczące.

Reklama
Reklama

Lykoi charakteryzuje się dużą lojalnością i inteligencją. W wielu przypadkach jego zachowanie przypomina wiele reakcji psów – macha ogonem, węszy, a nawet aportuje. Ma duże predyspozycje do szybkiej nauki, a jego duża odwaga i ciekawość tylko mu w tym pomagają. Dodatkowo czworonóg ten lubi rozwiązywać różnorodne problemy, które nie do końca mogą podobać się jego właścicielowi (na przykład potrafi nauczyć się otwierać drzwi).

Zwierzę to nie sprawia problemów we wspólnym życiu z innymi czworonogami (niezależnie od gatunku), jak również toleruje obecność starszych dzieci. Ta rasa kotów określana jest mianem towarzyskich, które wspaniale odnajdują się wśród dużej rodziny. Zwierzę to darzy dużym uczuciem oraz zaufaniem wszystkich domowników, zwłaszcza że kocha być w samym centrum zainteresowania.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

American Curl- opis rasy

American curl jest pięknym, wyjątkowym kotem o bardzo charakterystycznych uszach w  kształcie półksiężyca wywiniętego na [...]

Kot pixie-bob - opis rasy.

Rasa nieuznana przez FIFe. Kot rasy pixie-bob z wyglądu mocno przypomina swego dzikiego kuzyna, rysia rudego [...]

Reklama

Czytaj dalej

Kot Chausie — opis rasy.

Rasa nieuznana przez FIFe. Kot rasy chausie to nowo powstałe połączenie dzikiego zwierzęcia z domowym mruczkiem. [...]

Dodaj komentarz

Reklama