Jakich zachowań trzeba nauczyć psa?

Jak wychować psa?

Jak wychować psa, tak, by jego zachowanie było jak najbardziej przez nas przewidywalne? Przede wszystkim trzeba zadać sobie pytanie o to, co jakie efekt chcemy uzyskać. W końcu każdy z nas ma inne potrzeby i oczekuje czegoś innego od swojego czworonoga.

Dla jednych idealnym psiakiem będzie taki, który będzie bardzo aktywny i który będzie uwielbiał sport. Z kolei dla jeszcze innych idealnym psiakiem będzie pies spokojny, który uwielbia być przytulany. Oczywiście nie wszystkie z tych zachowań da się i można osiągnąć poprzez wychowanie, należy pamiętać, że każdy pies ma indywidualną osobowość, którą trzeba uszanować i nie wymagać od niego, by był zupełnie inny, niż jest. Jak wychować idealnego psa? Przede wszystkim należy rozpoznać i uszanować jego cechy temperamentu, a następnie robić wszystko, by wzmacniać te pożądane i osłabiać te niepożądane. 

Warto dodać, że cechy pożądane to np. gryzienie, szarpanie na spacerze, nieprzychodzenie na zawołanie, głośne szczekanie i panika, kiedy psiak zostaje sam w domu, niszczenie mebli i przedmiotów w domu, niestosowanie się do komend, etc. Cechami niepożądanymi nie są takie cechy, jak bycie spokojnym, żywiołowym, czy ciekawym świata. To cechy, które nasze psiak ma i będzie miał do końca życia. 

Jak wychować szczeniaka? 

Przede wszystkim należy zacząć wychowanie psiaka od pierwszych chwil, czyli prawie w momencie w którym przekroczy próg naszego domu. Prawie, ponieważ należy pozwolić psu oswoić się z nowym otoczeniem, ale jednocześnie od samego początku nie pozwalać na zachowania niepożądane, takie jak gryzienie butów, niszczenie przedmiotów, czy gryzienie. 

Wychowanie szczeniaka jest procesem czasochłonnym i trzeba się na to przygotować. Co jednak można zrobić, by jego efekty były jak najlepsze? Jak wzmacniać i ganić poszczególne zachowania? 

Reklama

Najpierw należy zapamiętać kilka ogólnych zasad, które powinny być zawsze przestrzegane. Jakie to zasady? 

1. Motywacja! Pamiętać, żeby dużo chwalić psa za zachowania, które według Ciebie są pożądane. Jest to bardzo ważne i pozwoli psu zapamiętać, które zachowania są pożądane i właściwe, a które nie. 

Reklama

2. Nie karć po fakcie Pies naprawdę nie będzie pamiętał, że zrobił coś złego, jeśli skarcisz go kilka minut po fakcie. Nawet jeśli tak Ci się wydaje, bo ma błagalne spojrzenie i wygląda na skruszonego – wygląda tak, bo go karcisz, a on nie wie za co. Zawsze karaj od razu po fakcie. Naprawdę od razu. A kiedy wrócisz do domu i zauważysz np. stłuczony wazon – pies już nie skojarzy, że to jego wina i nie będzie rozumiał dlaczego na niego krzyczysz. Nie krzycz, nigdy, to nic nie daje, a jedynie sprawia, że pies się boi i traci poczucie bezpieczeństwa. 

3. Używaj swojego głosu do uzyskania określonych efektów. Im wyższy głos, tym lepszy będzie do pochwalenia psiaka. Z kolei niższy głos będzie lepszy do karcenia. 

Jakich zachowań warto psa nauczyć? 

1. Przychodzenie na zawołanie Jest to zachowanie, które jest naprawdę nieocenione, a jego nauczenie ma na celu przede wszystkim bezpieczeństwo psiaka, który czasami może pobiec na wiewiórką, czy innym zwierzakiem zupełnie bez namysłu, prosto pod koła samochodu. Warto zacząć ćwiczenie przychodzenia na zawołanie od razu, kiedy tylko pies z nami zamieszka. Za każde jego przyjście do nas trzeba go pochwalić i poczęstować smakołykiem. Wołajmy psiaka radosnym głosem, tak, by kojarzył przychodzenie do nas z czymś przyjemnym. 

2. Nie szarpanie na spacerze Ten, kto szedł na smyczy z ciągnącym go psem, wie, jaka to udręka. Warto ustalić jakieś słowo, które pies będzie pamiętał i będzie wiedział, że kiedy ono padnie, musi przestać ciągnąć smycz. Nie zabieraj na spacery zwykłej obroży, a zamiast tego kup szelki, które nie będą psa dusić, kiedy będzie ciągnąć smycz. A na początku na pewno będzie. Ciągnięcie może być też oznaką tego, że psiak jest niewybawiony. 

Reklama

3. Spokojne zostawanie samemu w domu Spokojne zostawanie w domu jest dość trudną nauką i warto w tym procesie udać się po pomoc do behawiorysty. W nauce samotnego zostawania w domu może pomóc klatka kennelowa, o której warto przeczytać inny artykuł na naszej stronie. Warto też zostawić psu zabawki i jakieś smakołyki, gryzaki na czas nieobecności. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Co oznacza wycie psa?

Co oznacza wycie psa? Czy ma coś wspólnego z wilkami? Jeśli jesteś opiekunem psa, z [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama