pies wyje dlaczego?

Co oznacza wycie psa?

Co oznacza wycie psa? Czy ma coś wspólnego z wilkami? Jeśli jesteś opiekunem psa, z całą pewnością kiedyś zdarzyło Ci się usłyszeć jego zawodzenie do księżyca, które było łudząco podobne do tego, z filmów, gdzie wilki wyły w lesie podczas pełni. Warto wiedzieć dlaczego Twój pies wyje i kiedy takie zachowanie powinno niepokoić. 

Dlaczego pies wyje? 

Wszystkie zwierzęta w jakiś sposób komunikują się ze sobą nawzajem i z otoczeniem. Psy mają bardzo rozbudowany kanał komunikacji, do którego używają praktycznie wszystkich zmysłów. Porozumiewają się one poprzez szczekanie, warczenie, piszczenie, skomlenie, wycie, a także poprzez mowę ciała (tak jak ludzie), zapach i nawet dotyk. 

Mimo tego, że nasi kochani pupile pochodzą od wilków, wycie współczesnego domowego psa oznacza coś zupełnie innego, niż wycie wilka. Wilki wyją tak naprawdę z kilku powodów: żeby zaakcentować swoją pozycję w stadzie, przywołać członków, czy odstraszyć nieprzyjaciół. Czasami używają wycia do wyrażenia swojej radości, czy smutku, jednak powyższe pragmatyczne powody są dla nich priorytetowe (i trudno się dziwić, w końcu chodzi tutaj o przetrwanie). Natomiast u udomowionych psiaków wycie jest przede wszystkim wyrazem emocji i czasami sposobem komunikacji z psiakami z sąsiedztwa (często można usłyszeć wieczorami wyjące psy, które zdają się ze sobą rozmawiać). 

Wycie psa – kiedy należy się martwić? 

Wycie u współczesnych psiaków jest o wiele rzadsze, niż w przypadku ich nieoswojonych przodków. Dlatego kiedy Twój pies zaczyna wyć często, może to niestety oznaczać problemy behawioralne i należy wtedy udać się z psem do behawiorysty (i najlepiej do weterynarza, by wykluczyć ewentualne choroby). 

Dlaczego psy wyją? Kilka niepokojących powodów 

1. Lęk separacyjny Jeśli często i długo nie ma Cię w domu, pies zwyczajnie bardzo za Tobą tęskni i się nudzi. Psiak nie wie, gdzie poszedłeś, nie wie też, czy wrócisz, ani dlaczego go zostawiłeś. Może się obawiać, że został porzucony. Taki lęk może być szczególnie silny w przypadku psów ze schroniska, ale nie tylko – zdarza się również często w przypadku szczeniąt, które były wcześnie oddzielone od swojej mamy. W przypadku lęku separacyjnego trzeba zgłosić się do behawiorysty, ponieważ problem będzie się nasilał. 

Reklama

2. Ból 

Psy wyją, kiedy odczuwają ból albo są chore. Do tego częstymi objawami są apatia, brak apetytu, wycofanie. Psiak daje Ci po prostu jasny sygnał, że coś jest nie tak, w takiej sytuacji zabierz go jak najszybciej do weterynarza. 

Reklama

3. Nuda Pies niestety nie ma zbyt wielu możliwości poradzenia sobie z nudą, tak jak mogą to zrobić ludzie. Dlatego naszym obowiązkiem jest zapewnienie psiakowi dużej ilości ruchu i rozrywki, tak, by się nie nudził Wyjący pies może właśnie oznaczać psa znudzonego, który dosłownie nawołuje do zabawy. 

4. Błędy w socjalizacji i wychowaniu Trzeba wiedzieć w jaki sposób reagować na wycie psa. Jeśli pies wyje, a Ty go głaszczesz i dajesz smakołyki, wzmacniasz niechciane zachowanie. Dobrym wyjściem jest ignorowanie wycia, ale nie ignorowanie problemu. Jeśli będzie się nasilał, koniecznie zabierz psa do behawiorysty. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Jak zrobić legowisko dla psa?

Jako właściciel psa wiesz, że Twój futrzany przyjaciel zasługuje na wszystko, co najlepsze. Wśród kolorowych [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama