Czy można podać psu olej kokosowy?

Olej kokosowy dla psa – tak czy nie?

Olej kokosowy kilka lat temu był uważany za remedium na wszystko. Stosowano go jako odżywkę, olej do smażenia, maskę na twarz, maść na rany, składnik ciast – trudno znaleźć zastosowanie oleju kokosowego, którego jeszcze nie wymyślono.

Mimo tego, że minęło już kilka lat od momentu, w którym był u szczytu swojej popularności, trudno zaprzeczyć, że zawiera wiele witamin i składników mineralnych, które można sensownie wykorzystać. Jak natomiast ma się sprawa z olejem dla psa? Czy olej kokosowy dla psa jest dobrym pomysłem? Czy daje jakieś korzyści? 

Olej kokosowy dla psa 

Oczywiście, że chcemy, żeby nasze psiaki były zdrowe i długo cieszyły się zdrową sierścią i całym organizmem. Właśnie dlatego, kiedy słyszymy o cudownych zastosowaniach oleju kokosowego, zastanawiamy się, czy jego używanie może w jakiś sposób pomóc naszego pupilowi? 

Zacznijmy od tego, co takiego wspaniałego znajduje się w oleju kokosowym? Olej kokosowy jest to oczywiście tłuszcz, który jest pozyskiwany z orzechów kokosowych. Rozpuszcza się on w temperaturze 25 stopni. Najlepszy jest olej nieafinowany i tłoczony na zimno. 

Olej kokosowy dla psa na sierść? 

Olej kokosowy wpływa bardzo pozytywnie na stan skóry i sierści psa. Badania udowodniły, że pomaga on nawet w leczeniu takich chorób skóry jak egzema, a także ogranicza swędzenie skóry i nieco zmniejsza reakcję na ukąszenia pcheł (jednak nigdy nie należy posiłkować się w tym celu tylko olejem kokosowym!) Dlaczego olej kokosowy przyspiesza leczenie ran? Ponieważ zawiera tzw. kwas laurynowy, który razem z olejem kokosowym wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. 

Reklama

Tak jak już wspomniałam wcześniej, olej kokosowy dodatkowo łagodzi wszystkie stany zapalne po ukąszeniach i użądleniach. 

Olej kokosowy dla psa dawkowanie 

Olej kokosowy będzie również świetnie działał na sierść zwierzaka, która po zaaplikowaniu oleju kokosowego stanie się lśniąca i gładka. Powinno się nabrać niewielką ilośc oleju, rozsmarować go w dłoniach, by zmienił konsystencję na płynną, a następnie nałożyć na sierść psiaka. Po kilku razach zauważysz ile oleju należy nakładać, by sierść nie stała się zbyt tłusta. Nie należy używać zbyt dużej ilości, by pies po aplikacji oleju nie zlizywał. Nie tylko przyjmie zbyt duże ilości oleju, co może sprawić, że będzie się źle czuł, a dodatkowo pamiętajmy, że olej jest bardzo kaloryczny, więc psiak raczej nie powinien go jeść (chyba, że w niewielkich ilościach). Jaka więc ilość oleju będzie tak naprawdę optymalna? Optymalne będzie podawanie około 1 łyżeczki oleju na każde 10 kg masy psiaka. Jednak warto zacząć od jeszcze mniejszych ilości, by dać organizmowi psiaka czas na przyzwyczajenie się do oleju. Absolutnie nie powinno się przekraczać wyżej podanej ilości, ponieważ mogą wystawić nieprzyjemności ze strony układu pokarmowego. Po wprowadzeniu oleju do diety należy również uważnie obserwować jak pies się czuje, a także – jak się wypróżnia. Jeśli zauważysz biegunki, lepiej będzie ograniczyć albo zrezygnować z oleju. 

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama