Pierwsze dni psa w nowym domu

Szczeniak w domu – pierwsze dni w nowym środowisku

Szczeniak w domu jest z pewnością wyzwaniem dla nowych właścicieli, szczególnie, jeśli jest to pierwszy pies w domu. Pierwsze tygodnie są niezwykle ważnym czasem dla Twojego nowego przyjaciela, będą one czasem socjalizacji, poznawania nowego otoczenia, tworzenia między wami wyjątkowej więzi, a także wielu problemów, które trzeba będzie po drodze rozwiązać. Na co zwrócić uwagę i co warto wiedzieć o pierwszych dniach psiaka w nowym środowisku? 

Mam psa… i co dalej? 

Stało się. Decyzja już podjęta, psiak jest w domu. Albo zaraz będzie w domu. Jeśli dopiero będziesz się wybierał po odbiór swojego pupila, zadbaj o to, by podróż do nowego domu przebiegła w miłej i spokojnej atmosferze. O co warto zadbać? Przede wszystkim o to, by transporter był wystarczająco duży i wygodny. 

Warto wyłożyć go kocykiem z miejsca, w którym przebywał. Jeśli kupujesz psa z hodowli, jakaś zabawka i kocyk, który pachnie mamą, będzie świetnym wyborem. W trakcie podróży możesz psa delikatnie głaskać i do niego mówić (naprawdę o czymkolwiek, możesz nawet opowiadać o swoim dniu). Im wcześniej maluch przyzwyczai się do Twojego głosu, tym lepiej, ponieważ zacznie on kojarzyć mu się z poczuciem bezpieczeństwa. 

Zanim wprowadzić szczeniaka do domu, upewnij się, że załatwił on swoje potrzeby fizjologiczne. Pamiętaj, że trening czystości potrwa jeszcze wiele tygodni, ale warto zacząć od początku. Ekscytacja i emocje związane z nowym miejscem mogą spowodować nieświadomie załatwienie swoich potrzeb w domu. 

Warto również zabezpieczyć wszystkie małe przedmioty, biżuterię, małe zabawki. Szczeniak w domu będzie poznawał świat wąchając wszystko i często biorąc rzeczy do pyszczka. Połknięcie małej zabawki, czy kamyczka może skończyć się przebiciem jelita, co prowadzi do śmierci. Jeśli podejrzewasz, że Twój pies mógł połknąć jakiś mały przedmiot, natychmiast zabierz go do weterynarza. 

Reklama

Pierwsze dni szczeniaka w nowym domu 

Pierwsze dni szczeniaka w domu są bardzo ważne dla jego późniejszego rozwoju i więzi z opiekunem. Nowy pies w domu Dokazuje, chce się nieustannie bawić, uwielbia Twoje towarzystwo, pyszne jedzenie i wylegiwanie się na kanapie (jeśli jest już w stanie na nią wskoczyć). Jednak te pierwsze chwile powinny być skupione również na wychowaniu. Im wcześniej zaczniesz uczyć psa higieny i pewnych zachowań, tym szybciej się ich nauczy i będzie sprawiał mniej problemów w przyszłości. 

Przez pierwsze dni psa w domu warto przygotować psiakowi kąt, w którym będzie miseczka z jedzeniem, wodą, a także legowisko i zabawki. W innym, oddalonym rogu warto będzie również umieścić specjalną matę do nauki czystości, na którą psiak będzie się załatwiać między spacerami. 

Reklama

(Pamiętaj, że szczeniak będzie się załatwiał częściej, niż dorosły pies z uwagi na mniejszy pęcherz i mniejsza kontrolę nad swoimi potrzebami). 

Szczeniak w nowym domu wymaga sporej ilości uwagi, dlatego warto jak najszybciej (najlepiej jeszcze przed przybyciem malucha do domu) rozdzielić obowiązki. Zastanów się, kto będzie go karmił, kto (i jak często) wyprowadzał, kto będzie sprzątał ewentualne kupy, etc. 

Adaptacja nowego psa w domu 

Poza powyższymi czynnościami, warto również zadbać o regularną higienę psiaka, czyszczenie mu zębów i przyzwyczajanie go do zaglądania mu do pyszczka, pod ogon, do uszu, a także o regularne obcinanie pazurów. Bardzo ułatwi to przyszłe wizyty u weterynarza, a dobre poznanie ciała swojego psa pozwoli Ci szybko wykryć ewentualnie nieprawidłowości, co znacznie przyspieszy ewentualne leczenie. 

Na pierwsze kilka dni warto wziąć wolne w pracy, by maluch nie czuł się zagubiony sam w nowym miejscu. Poświęć ten czas na zabawę z nim, ustalenie regularnych pór posiłków, oswajanie go z innymi domownikami, a także na ustalenie miejsc, w które nie będzie mógł wchodzić. Jeśli nie chcesz, by psiak wskakiwał na kanapę, czy inne miejsce, powtarzaj mu to od samego początku, złe nawyki jest o wiele trudniej wyplenić, niż zakorzenić nowe. 

Reklama

Szczeniak w domu będzie początkowo lekko przytłoczony ilością nowych bodźców, dlatego daj mu czas na zaadaptowanie się do nowego środowiska i nie wymuszaj na nim zabawy, jeśli nie ma na to ochoty. W przypadku problemów i watpliwości warto również skonsultować się z behawiorystą. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama