Jak nauczyć psa sztuczek?

Jak nauczyć psa sztuczek? Z pewnością każdemu właścicielowi zależy na tym, żeby ich psiak był jak najbardziej inteligentny i potrafił wykonać chociaż kilka podstawowych sztuczek. Poza tym nauka sztuczek jest świetną zabawą, zarówno dla opiekuna, jak i dla psiaka. Jak zatem nauczyć swojego psa sztuczek? 

Psie sztuczki – komenda „poproś” 

Jeśli chcesz nauczyć psiaka tej komendy, zacznij od kupienia dla psa jego ulubionych smakołyków i weź je do ręki, a następnie wydaj komendę „siad”, a jeśli psiak nie chce jej za bardzo wykonać, możesz spróbować lekko naprowadzić go do tej pozycji ręką. Kiedy już uda się doprowadzić psa do pozycji siedzącej, spróbuj unieść rękę z jego ulubionym smakołykiem nad jego głową, tak, by nie odrywał się od ziemi tylnymi łapami i by nie podnosił zadu. Kiedy w końcu uda się wykonać to ćwiczenie bez wstawania psiaka, nagródź go smakołykiem i rób to za każdym razem, kiedy wykona ćwiczenie prawidłowo. 

Jeśli Twój psiak ma problem z taką pozycja i traci równowagę, możesz początkowo mu pomóc i podeprzeć jego przednie łapy. Psiak będzie najbardziej stabilny, kiedy dasz mu podparcie w okolicach łokcia. Nie należy też przesadzać z czasem wykonywania ćwiczenia, nie powinno się robić zbyt wielu powtórzeń, ponieważ jest to dla niewyćwiczonego psa ćwiczenie obciążające niewytrenowane mięśnie. Trzeba też czasu, by psiak nauczył się utrzymywać równowagę na dwóch łapach, w końcu nie jest to dla niego naturalna pozycja. 

Kolejne etapy ćwiczeń polegają na pomaganiu psiakowi coraz mniej w utrzymaniu równowagi. Zmniejszaj zatem stopniowo swoje zaangażowanie, tak długo, aż psiak będzie sam w stanie się podnieść i utrzyma równowagę. Pamiętaj, że nawet wyćwiczony psiak będzie w stanie utrzymać równowagę tylko na kilka sekund, więc nie nastawiaj się, że będzie w stanie wytrzymać dłużej. 

Trzymanie łapami zabawki 

Nauka trzymania zabawki jest kolejną sztuczką, którą możesz nauczyć swojego psiaka, zaraz po nauce komendy „poproś”. Kiedy będziesz wybierać zabawkę do tego ćwiczenia, pamiętaj o tym, żeby wybrać taką, którą pies będzie w stanie bez problemu utrzymać w łapach, czyli nie może być ona za mała, ani za duża. 

Reklama

Kiedy znajdziesz już odpowiednią zabawkę, wydaj pupilowi komendę „poproś”. Żeby psiak był jeszcze bardziej zmotywowany, użyj przysmaku. Następnie przysuń zabawkę do jego piersi, tak, by znalazła się pomiędzy jego łapkami. Przygotuj się na to, że początkowo w tym momencie pies przestanie trzymać pozycję i zacznie obwąchiwać zabawkę, może też poczuć się zdezorientowany. 

Smakołyk powinien pomóc w opanowaniu tej sytuacji. Powtarzaj komendę do skutku i naprowadzaj psiaka smakołykiem. Kiedy psiak stanie już na dwóch łapach, zbliż zabawkę znowu do jego klatki piersiowej i przednich łap. Niech psiak podeprze się łapkami tak jak na początku nauki sztuczki „poproś” i niech spróbuje się w taki sposób utrzymać. Daj psiakowi dużo czasu i nie zniechęcaj się tym, że początkowo nie będzie wychodzić. Nie ćwicz też z psiakiem zbyt długo, bo będzie to dla niego męczące. 

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Czapsy – do czego służą?

Podczas jazdy konnej masz bezpośredni kontakt z wierzchowcem. Nawet w przypadku powolnego pokonywania trasy musisz [...]

Reklama

Czytaj dalej

Fontanna dla kota

Jeśli Twój kot nie przepada za piciem wody z miseczki, warto go do tego zachęcić,  [...]

Niezbędne akcesoria dla psa

Niezbędne akcesoria dla psów to między innymi kaganiec, smycz, szelki lub obroża. Posiadanie tych czterech [...]

Dodaj komentarz

Reklama