Ciąża urojona u suczki

Ciąża urojona u psa – objawy, leczenie, ile trwa

Ciąża urojona u psa jest skutkiem działania żeńskich hormonów w organizmie suczki. Wielu właścicieli boryka się z problemem ciąży urojonej, która czasami daje bardzo uciążliwe objawy, a innym razem przebiega niezauważenie. Skąd bierze się ciąża urojona i czy można jej zapobiec? Jak ją leczyć i czy jest ona w ogóle chorobą? 

Urojona ciąża u psa – przyczyny 

Niestety wśród wielu właścicieli psów pokutuje jeszcze przekonanie, że suczka powinna przynajmniej raz w życiu zajść w ciążę i urodzić szczeniaki, rzekomo dla jej zdrowia fizycznego i psychicznego. Uważa się, że dzięki zajściu w ciążę suczka nie będzie narażona na choroby układu rozrodczego, a także nie będzie przechodzić przy okazji kolejnych cieczek ciąży urojonej. Jest to bardzo szkodliwy mit, który sprawia, że rodzą się kolejne pokolenia psiaków, które nigdy nie znajdą domu i nie zaznają miłości. Ciąża urojona powstaje przez działanie żeńskich hormonów, dlatego jedynym sposobem, by mieć pewność, że suczka nie będzie musiała już przez nią przechodzić, jest sterylizacja. 

Ciąża urojona u psa objawy 

W urojonej ciąży suczka zachowuje się po prostu, jakby była w ciąży. Brzuch się powiększa, wydziela się mleko, zaczyna ona wić gniazdo, jest bardzo opiekuńcza, a pod „koniec ciąży”, wycofana i spokojnie czekająca na poród (który oczywiście nigdy nie nadejdzie). 

Pojawienie się ciąży urojonej jest dowodem na to, że całkiem niedawno suczka przechodziła owulację (oczywiście nie każda owulacja musi oznaczać ciążę urojoną). Ciąża urojona jest częstym i normalnym zjawiskiem, które występuje u niesterylizowanych suczek. 

Warto również dodać, że ciąża urojona w żaden sposób nie zwiększa prawdopodobieństwa wystąpienia ropomacicza, czy bezpłodności. Jednak niewysterylizowanie suczki z kolei istotnie zwiększa ryzyko wystąpienia ropomacicza i warto o tym pamiętać. Może ono bowiem prowadzić nawet do śmierci psiaka. 

Reklama

Ciąża urojona u psa brak apetytu 

Ciąża urojona u psiaka może faktycznie objawiać się brakiem apetytu i apatią. Są to zupełnie normalne objawy, które nie powinny niepokoić. 

Diagnoza ciąży urojonej 

Jeśli chcesz rozpoznać ciążę urojoną u psa, trzeba go przede wszystkim obserwować. Suczka w ciąży urojonej będzie przede wszystkim wiła gniazdo i znosiła do swojego legowiska zabawki, poduszki i różne przedmioty, które normalnie by się tam nie znalazły. 

Reklama

Suczka będzie również w ciąży bardzo opiekuńcza – może okazywać czułość i opiekuńczość w stosunku do innych zwierząt w domu (nawet do kotów), a także dzieci. 

Innym objawem jest powiększenie się gruczołów mlekowych, a nawet wysięk mleka. Suczka w urojonej ciąży naprawdę przechodzi laktację! 

Ciąża urojona u psa – leczenie (ile trwa?) 

Czas trwania ciąży urojonej u psa jest trudny do jednoznacznego określenia, bowiem zależy to od konkretnego psa. Czasami nawet ta sama suczka może mieć kilka urojonych ciąż, gdzie każda z nich będzie miała inny czas trwania. Zazwyczaj jednak jest to od jednego, do kilku tygodni. 

Jednak jeśli objawy będą utrzymywały się powyżej dwóch tygodni, trzeba przebadać suczkę w kierunku niedoczynności tarczycy, może ona mieć bowiem zaburzone wydzielanie hormonów tarczycy, co będzie stymulowało występowanie ciąż urojonych. 

Reklama

W przypadkach, kiedy ciąża urojona u psa trwa krócej, leczenie nie jest konieczne. Jeśli natomiast widzisz, że suczka jest zdezorientowana, apatyczna, odmawia jedzenia – skonsultuj się z weterynarzem, bowiem czasami trzeba wprowadzić leczenie farmakologiczne. 

Najlepszym i najbardziej skutecznym sposobem leczenia ciąży urojonej jest sterylizacja. W tym wypadku należy jednak wykonać ją w odpowiednim momencie, tzn., że nie powinno się jej wykonywać bezpośrednio po rui, ponieważ jeśli to zrobimy, wydłużymy trwanie ciąży urojonej, czasami nawet do kilku lat. 

Można też użyć innych sposób do leczenia ciąży urojonej suczki, ale sprawdza się one jedynie wtedy, kiedy objawy ciąży nie będą bardzo nasilone. Jakie to sposoby? Przede wszystkim należy nieco ograniczyć podanie pokarmu suczce, częstsze wychowanie na długie spacery i uniemożliwianie budowy gniazda. Dlatego za każdym razem, kiedy zobaczysz, że suczka znosi zabawki do swojego legowiska – po prostu spokojnie odłóż je na miejsce albo je schowaj. 

Zapobieganie urojonej ciąży u psa 

Ciąży urojonej u suczki można zapobiec poprzez sterylizację. Jednak jak już zostało wspomniane wcześniej, musi być ona wykonana w odpowiednim momencie, nie za wcześnie. Aby zabieg był skuteczny i żebyśmy mieli pewność, że ciąża urojona nie będzie 

Reklama
Reklama

się już pojawiać w przyszłości, należy wysterylizować suczkę najwcześniej po 8 tygodniach od zakończenia cieczki. Czasami jest to niemożliwe, np. kiedy suczka wpadnie w cykl cieczek, które następują jedna po drugiej. Wtedy jednak najlepiej skonsultować strategię postępowania z weterynarzem. 

Do wykonania zabiegu wybierz zaufanego, dobrego weterynarza, które wykonuje takie zabiegi na porządku dziennym. Bardzo ważne jest, by dokładnie usunąć wszelkie pozostałości jajników, bowiem czasami zdarza się, że nawet malutka część jajnika pozostawiona na swoim miejscu zaczyna produkować hormony i ciąża urojona występuje ponownie.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Jedna myśl na temat “Ciąża urojona u psa – objawy, leczenie, ile trwa

Dodaj komentarz

Reklama