Żywienie zwierząt ma ogromny wpływ na ich samopoczucie oraz stan zdrowia. Innej karmy wymagają szczeniaki czy kociaki, innej dorosłe psy i koty, a innej zwierzęta przewlekle chore. Na rynku dostępnych jest wiele różnych karm, suchych i mokrych, które różnią się nie tylko smakami czy ceną, ale przede wszystkim składem. Czym różni się karma mokra od suchej? Jaką karmę najlepiej podawać swojemu pupilowi?
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
Karma mokra – czym się cechuje i jakie ma właściwości?
Karma mokra dla psów i kotów odznacza się dużą wilgotnością – na poziomie około 75%. Dzięki temu jest lepiej przyswajalna i lekkostrawna. Dobra karma mokra powinna też mieć dużą zawartość mięsa – najlepiej, gdy pojawia się ono na etykiecie na pierwszym miejscu w składzie, z uwzględnieniem konkretnych części czy podrobów (na przykład żołądki, serca itd.). Im wyższa zawartość mięsa, tym bardziej wartościowy pokarm.
W porównaniu z karmą suchą, mokra jest mniej kaloryczna i szybciej się trawi. Łatwiej też ją pogryźć. Będzie więc odpowiednia dla zwierząt z problemami gastrycznymi, uzębienia czy nadwagą.
Dostępne są weterynaryjne karmy dietetyczne, dedykowane zwierzętom z różnymi schorzeniami lub alergiami pokarmowymi. Mają one wtedy mniejszą lub większą zawartość pewnych składników mineralnych, odpowiadających za rozwój różnych chorób.
Na rynku mamy też karmy mokre dla kociąt i szczeniąt, które różnią się zawartością witamin, białka oraz kalorycznością. Parametry te są dostosowane do potrzebmłodych zwierząt, które szybko się rozwijają i potrzebują więcej energii w ciągu dnia.
Wysokomięsna, bezzbożowa karma mokra może stanowić podstawę diety dorosłego psa i kota. Mokra karma dla kotów jest zdecydowanie lepszym wyborem niż sucha, ponieważ w dużym stopniu zapewnia im nawodnienie. Koty z natury rzadko piją, a wodę pobierają głównie z pokarmu, dlatego mokra karma pozwala pokryć to zapotrzebowanie.
Mokra karma dla dorosłych psów to dobry wybór, gdy zwierzę potrzebuje pokarmu lekkostrawnego i mniej kalorycznego. Podając mokrą karmę o ustalonych porach, mamy pełną kontrolę nad tym, ile karmy zjada w ciągu dnia nasz pupil. To istotne, gdy nasze zwierzę musi przejść na dietę.
Karma sucha – kiedy można ją podawać swojemu zwierzakowi?
Karma sucha, najczęściej występująca w formie chrupek, to również popularna forma żywienia zwierząt domowych. Taka karma ma zdecydowanie niższą wilgotność niż karma mokra, a także wyższą kaloryczność. Dlatego podając suchą karmę kotu i psu należy dopilnować, by zwierzę miało stały dostęp do świeżej wody. O ile w przypadku psów nie stanowi to większego problemu, gdyż mają one odruch picia wody, o tyle u kotów wygląda to inaczej.
Koty są nauczone pobierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze – w tym wodę – z pokarmu. Zwykle więc nie sięgają dodatkowo po wodę, nawet jeśli mają do niej stały dostęp. Wybierając suchą karmę, trzeba dopilnować, by kot był dodatkowo w ciągu dnia dopajany.
Jeżeli nie jesteśmy zmuszeni do podawania specjalistycznej karmy weterynaryjnej, a nasz kot toleruje mokry pokarm, lepiej ograniczyć podawanie karmy suchej.
Sucha karma bywa wygodnym rozwiązaniem w lecie lub gdy pracujemy w ciągu dnia i nie mamy możliwości kilka razy dziennie nałożyć zwierzakowi porcji posiłku. Karma sucha nie psuje się tak, jak karma mokra, a zwierzę ma do niej łatwy dostęp, gdy poczuje się głodne.
Wybieraj karmy wysokiej jakości, aby dostarczyć swojemu zwierzakowi wszystkiego, czego potrzebuje
Omówiliśmy pokrótce różnice, jakie występują między suchą a mokrą karmą dla psów i kotów. Tak naprawdę jednak nie ma jednego, uniwersalnego sposobu żywienia, który zadziała w przypadku każdego zwierzaka.
Zarówno koty jak i psy różnią się od siebie predyspozycjami i potrzebami. Do tego trzeba wziąć pod uwagę wiek zwierzaka, przebyte lub obecne choroby i preferencje smakowe. Obserwując swoje zwierzę, można odnaleźć sposób żywienia, który będzie dla niego najlepszy.
Niezależnie od tego, na jaki rodzaj karmy się zdecydujemy, miejmy na uwadze jakość wybieranego produktu. Jak wspomnieliśmy wcześniej, decyduje o tym skład karmy podany na etykiecie. Karmy, które nie są odpowiednio zbilansowane, mogą prowadzić do otyłości i innych poważnych schorzeń.
Jeżeli mamy wątpliwości co do tego, jaką karmę wybrać dla swojego pupila, warto wykonać podstawowe badania, by wiedzieć, jak aktualnie wygląda stan zdrowia zwierzęcia i skontaktować się z lekarzem weterynarii lub doświadczonym dietetykiem zwierzęcym. On udzieli cennych wskazówek, jak dopasować dietę do potrzeb i stanu zdrowia psa czy kota.