Jak nauczyć psa zostawać w domu – poradnik

Jak nauczyć psa zostawać w domu, kiedy musisz wyjść i załatwić swoje sprawy? Ku rozczarowaniu Twojego psiaka, niestety musisz czasami wychodzić z domu, zrobić zakupy, pójść do pracy, czy do urzędu. Jest to nieuniknione, dlatego warto wiedzieć, co można zrobić, żeby nauczyć psa zostawać samemu w domu. 

Jak nauczyć dorosłego psa zostawać samemu w domu? 

Zacznij od planowania. Psy uwielbiają rutynę i stałe pory spacerów, i jedzenia. Rozplanuj pory posiłków psiaka i w godzinach, w których Cię nie będzie, najlepiej zaopatrz się w automat na karmę, który o ustawionych przez Ciebie godzinach będzie zwierzakowi podawał karmę. Możesz również poprosić o pomoc sąsiadów, ale wiadomo, że nie zawsze będą mieli czas i możliwość, żeby nakarmić Twojego pupila. 

Upewnij się, że Twój pies nie cierpi na lęk separacyjny. Czy nie został zbyt szybko oddzielony od mamy? Jeśli Twój pies kiepsko znosi rozłąkę, to może być powodem. 

Nauka zostawiania psa w domu może być trudna, szczególnie na początku, nawet u zdrowego psiaka, który nie ma problemów behawioralnych i lęku separacyjnego. Warto zaplanować kilka dni wolnego na naukę psiaka zostawania samego w domu. Jak zatem to zrobić? Cała nauka będzie polegała na wychodzeniu na coraz dłuższe okresy czasu. Zanim jednak wyjdziesz, upewnij się, że psiak ma wszystko, czego potrzebuje, czyli świeżą wodę, zabawki, gryzaki i wygodne legowisko. 

Zacznij od wyjścia na 15 minut i najlepiej stój przez ten czas za drzwiami. Później wydłuż ten czas do pół godziny, godziny, aż w końcu psiak przyzwyczai się, że kiedy wychodzisz do pracy, wracasz po określonym czasie. 

Jeśli mimo częstego powtarzania tego ćwiczenia Twój pies nadal będzie bardzo źle znosił rozłąki, rozważ spotkanie z behawiorystą, którzy pomoże wam przejść przez cały ten proces. Jeśli nie ma Cię długo w domu, warto również rozważyć adopcję psiego towarzysza dla Twojego malucha. Dwa psiaki będą sobie dotrzymywały towarzystwa (ale jednak jest to o wiele więcej obowiązków, więc warto to przemyśleć). 

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama