Doberman – wszystko co powinieneś wiedzieć o psie rasy doberman

Silny, wytrzymały i zrównoważony – to cechy, którymi niewątpliwie możemy określić dobermana. Silny instynkt stróżowania kwalifikuje go do kategorii psów obronnych. Ze względu na swój wygląd i nieufność wobec obcych, doberman często jest postrzegany jako pies agresywny.

Nic bardziej mylnego, to łagodny jak buldog francuski i niezwykle oddany swojemu właścicielowi pies.

Jaki jest doberman?

Doberman to pies tryskający energią. Zaliczany jest do ras dużych psów. Dorosły samiec osiąga wagę od 40 do 45 kilogramów, natomiast dojrzała przedstawicielka tej rasy waży zwykle od 32 do 35 kilogramów. Zadbany i zdrowy pies żyje około 10-12 lat.

Najczęściej spotykane umaszczenie dobermana to czarne lub brązowe. Rosnącą popularnością cieszy się również kolor niebieski lub kasztanowy, tzw. podpalany. Sierść jest przylegająca do ciała, bez podszerstka. Co ciekawe, dobermany występują również w kolorze białym, zwane inaczej doberman albinos. Niestety takie umaszczenie dobermana nie jest uznawane za wzorzec europejski. 

Doberman – usposobienie

Doberman to silny pies o niezwykłym temperamencie. Jest zaliczany do pięciu najbardziej inteligentnych ras psów na świecie. Ma niezwykłą pamięć, dzięki czemu z łatwością przyswaja nowe sztuczki i polecenia. Doberman przywiązuje się do swojego opiekuna i domaga się od niego ciągłej uwagi. Należy podkreślić, że pies rasy doberman na pewno nie jest dla każdego. Ze względu na swój temperament potrzebuje niezwykle spokojnego, a jednocześnie konsekwentnego i odpowiedzialnego opiekuna. Źle prowadzony doberman może być niebezpieczny nie tylko dla otoczenia, ale też dla swoich domowników.

Choroby tej rasy

Pomimo iż te psy słyną ze swojej siły i odporności, też mogą się borykać z różnego rodzaju chorobami. Jak wszystkie duże psy, doberman pinczer może cierpieć na dysplazję stawu biodrowego i łokciowego. Psom tej rasy mogą również przytrafić się alergie skórne. Warto podkreślić, że niektóre przedstawiciele tej rasy mogą cierpieć na choroby serca, zatem nie zaleca się nadmierne trenowanie szczeniaków od pierwszych dni. 

Reklama
Top hotele na Lato 2024

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie dobermana, należy sprawdzić daną hodowlę. Doberman szczeniak powinien mieć wykonane wszelkie niezbędne badania celem wykluczenia wad wrodzonych i ewentualnej dysplazji stawów. Co ciekawe, pierwotnie hodowle tych psów były ukierunkowane przede wszystkim na wydajność rasy. Doberman z takiej hodowli cechuje się niezwykłą czujnością i bojowością. Obecnie dobermany są cenione jako psy rodzinne i coraz więcej hodowców skupia się na tym celu hodowli. 

Żywienie 

Żywienie dobermana to nie lada wyzwanie. Niektórzy przedstawiciele tej rasy mogą być narażone na skręt żołądka, zatem należy zwrócić szczególną uwagę nie tylko na jakość karmy, ale też na sposób jej podawania. Pokarm dla tej rasy psów powinien być bogaty w białko i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, dzięki czemu zapewnimy naszemu pupilowi energię na cały dzień. Bardzo ważna jest też odpowiednia suplementacja dobermana, gdyż ta rasa jest niezwykle wrażliwa na jej niedobory. Wybierając karmę suchą czy mokrą warto zwrócić uwagę na to, aby w jej składzie nie było zbóż oraz różnego pochodzenia mączek kostnych.

Reklama

Silny charakter, jakim cechują się dobermany może stanowić nie lada wyzwanie dla niedoświadczonego opiekuna. Natomiast odpowiedzialny i zrównoważony właściciel będzie miał niezwykle inteligentnego przyjaciela u swojego boku przez wiele lat. Pamiętajmy zatem, że nieodpowiednio wychowany doberman może stanowić zagrożenie nie tylko dla otoczenia, ale także dla członków rodziny.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Artykuł sponsorowany

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama