Buhund norweski to rasa mało znana poza rejonami Skandynawii. Nazywane psami wikingów buhundy to jednak psy, które żyły i pracowały z Norwegami od niepamiętnych czasów. Charakterne, temperamentne i pełne radości życia są dzisiaj znakomitymi psami rodzinnymi i zdobywają coraz więcej wielbicieli.
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
Rys historyczny rasy
Psy towarzyszyły Skandynawom przez setki lat. Cenione były za swoją wierność i ciężką pracę już w czasach Wikingów. Podczas prowadzonych na terenie Norwegii wykopalisk archeologicznych odkryto groby z około 900 r. n.e., w których odnaleziono szkielety psów przypominających dzisiejsze buhundy. Ponieważ wedle wierzeń nordyckich Wikingowie chowani byli po śmierci wraz z najcenniejszym dobytkiem, domyślać się można, jak ważna więc role w ich życiu odgrywały psy. Podróżowały wraz z nimi droga morską, towarzyszyły im na lądzie i jak widać, wraz z nimi podążały też do Walhalli.
W języku norweskim przedrostek „bu” oznacza „zagrodę” lub „gospodarstwo„. Buhund jest więc psem typowo „gospodarskim”. Do tego bardzo wszechstronnym. Stróżującym, pilnującym obejścia, ale również pracującym przy wypasaniu i zaganianiu owiec. Prawdopodobnie mógł być również wykorzystywany przy polowaniach na niedźwiedzie oraz wilki.
Norsk buhund – wzorzec rasy
Buhund norweski należy do grupy V w klasyfikacji psów Międzynarodowej Federacji Kynologicznej FCI. Do grupy tej zalicza się szpice i psy w typie pierwotnym, a sam buhund należy do sekcji 3 – północne psy pasterskie. Pierwszy pokaz psów tej rasy miał miejsce w latach 20. ubiegłego wieku. Wówczas też powstał pierwszy oficjalny wzorzec.
Buhund to typowy przedstawiciel szpiców. Jest lekko zbudowany, o krótkim i zwartym tułowiu. Kufa jest spiczasta, głowa proporcjonalna w stosunku do reszty ciała i niezbyt ciężka. Uszy są średniej wielkości i stojące, ogon wysoko osadzony i noszony zawinięty na grzbiecie. Oczy są owalne, o ciemnych obwódkach. Pożądany jest jak najciemniejszy kolor tęczówek.
Sierść psów tej rasy jest gruba, jednak gładka w dotyku. Podszerstek jest miękki i gęsty. Buhundy występują w dwóch umaszczeniach: biszkoptowym (pszenicznym) oraz czarnym. Wysokość dorosłego psa nie powinna przekraczać 47 cm wysokości w kłębie oraz 18 kg wagi. Suki są nieco mniejsze (do 45 cm i 16 kg).
Buhund – temperament i usposobienie
Nieustraszony, energiczny, przyjacielski. Tymi słowami opisuje buhundy standard rasy. To rzeczywiście bardzo wesoły i aktywny pies. Potrzebuje sporo pracy i aktywności z opiekunami. Nie męczy się łatwo i wymaga sporo ćwiczeń. Niespożytkowana energia może stać się powodem frustracji i niszczycielskich zachowań w domu. Dlatego od szczeniaka należy zapewniać mu sporą dawkę ruchu na świeżym powietrzu i jednocześnie uczyć spokoju i wyciszenia w domu.
Buhundy mocno przywiązują się do swoich opiekunów i całej rodziny. Te silne więzi sprawiają, że czworonogi tej rasy są świetnymi psami stróżującymi, gotowymi oddać życie w obronie swojego terytorium. Osoby decydujące się na tę rasę powinny też pamiętać, że zamiłowanie do stróżowania wiąże się często z dużą szczekliwością i reagowaniem na najmniejszy ruch i hałas wokół domu. Wobec obcych buhundy bywają powściągliwe i nieufne.
Norweski buhund – tresura
Psy tej rasy uznawane są za bardzo inteligentne. Jednak ich pierwotne pochodzenie sprawia, że są także niezwykle niezależne. Niektórzy mogliby powiedzieć, że wręcz uparte. Dlatego też od jak najwcześniejszego wieku powinny być uczone posłuszeństwa pozytywnymi metodami. Zapewni to właściwe budowanie więzi z opiekunem.
Bardzo ważne jest, aby pracować nad ich koncentracją i umiejętnością skupiania się na właścicielu. Na szczęście buhundy mają w sobie dużą potrzebę zadowalania najbliższych im osób. Dobrze motywuje je także jedzenie, więc odpowiednio przeprowadzany i konsekwentny trening pod okiem profesjonalistów może być wspaniałą zabawą.
Dla kogo nordycka rasa?
Wiadomo, że temperament psa powinien być dobrze dopasowany do charakteru jego opiekuna. Dlatego też bohundy to nie rasa dla wszystkich. Najlepiej czują się w aktywnych rodzinach i wśród ludzi, którzy mogą poświęcić czas na trening i wspólne ćwiczenia. Osoby aktywne poszukujące rasy do psich sportów z pewnością docenią tę rasę. Bohund to doskonały towarzysz biegania, pieszych wędrówek i jazdy na rowerze. Może odnosić również sukcesy w psich sportach takich jak agility, czy flyball.