Decydując się na zakup lub adopcję psa należy mieć świadomość, że jego utrzymanie wiąże się z pewnymi kosztami. Często bywają one tak duże, że może ona kilkakrotnie przewyższać cenę samego szczenięcia.
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
Posiadanie psa związane jest ze stałymi kosztami trwającymi całe życie naszego pupila, a to oznacza przez kilka, kilkanaście lat. Kupno samego szczeniaka to dopiero początek tego co czeka każdego właściciela.
Utrzymanie psa – jakie koszty można wliczyć.
Po za miejscem do spania, dachem na głową, nasz pies potrzebuje pełnowartościowych posiłków dwa razy dziennie, opiekę weterynaryjną w zakresie profilaktyki chorób zakaźnych oraz wszelkich pasożytów wewnętrznych i zewnętrznych. Co więcej, należy pokryć koszty związane z kastracją/sterylizacją oraz ewentualnego leczenia. Musimy mieć świadomość, że pewne rasy potrzebują regularnych wizyt u osób potrafiących w odpowiedni sposób utrzymać ich okrywę włosową w należytym porządku. Salony groomerskie liczą sobie za jedną wizytę psa, podczas której zwierzak nasz zostanie wykąpany i pięknie ostrzyżony – od 80 do 200 zł.
Nie wszyscy wiedzą, że posiadanie psa związane jest z płaceniem podatku za niego. Kwota jaką należy uiścić wynosi od 20 do 125 złotych i wszystko zależy od gminy, do której należy właściciel zwierzaka. Oczywiście można spotkać wyjątki od tej zasady np. rolnicy są zwolnieni z tej opłaty, tak jak osoby zamieszkujące Kraków, którzy zaadoptowali psa ze schroniska dla bezdomnych zwierząt.
Utrzymanie psa – ile kosztuje zwierzę?
Cena za szczenię jest uzależniona od rodzaju rasy i jego pochodzenia. Psy bez rodowodu są zdecydowanie tańsze od tych posiadających rodowód. Jednakże ceny ekstremalnie niskie, które można spotkać podczas poszukiwania wymarzonej rasy, powinny wzbudzać wątpliwości, bowiem może to być oferta prosto z pseudohodowli. Zazwyczaj ceny psów rasowych oscylują w granicach od tysiąca do kilku tysięcy złotych.
Z kolei, jeżeli zdecydujemy się na adopcję psa ze schroniska, możemy liczyć się z poproszeniem o dokonanie wpłaty. W takim miejscu opłata jest dobrowolna, choć zdarzają się miejsca, gdzie istnieje stały cennik, a cena uzależniona jest od wieku i rasy zwierzęcia.
Utrzymanie psa – jego żywienie.
Cena za karmę dla psa jest ściśle związana z wielkością zwierzęcia oraz od jej klasy. Najtańsza wersja tzw. ekonomiczna i podstawowa, jest dostępna w większości marketach. Z kolei sklepy zoologiczne oraz przychodnie weterynaryjne oferują wersje premium i superpremium, które są dużo droższe. Skład takiej karmy jest doskonale dobrany, zapewnia ona niezbędne składniki odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie i rozwój psa. Co więcej, dodatkowo wspiera ona zdrowie czworonoga – jego stawy, prawidłowe utrzymanie masy ciała, stan jego okrywy włosowej itd. Oczywiście istotne jest, aby dobrać rodzaj karmy indywidualnie do naszego psa i jego potrzeb.
Na ilość zaleconej karmy dla psa odpowiadają czynniki typu: masa ciała zwierzęcia, jego aktywność fizyczna, wiek, stan fizjologiczny oraz kaloryczność karmy.
Utrzymanie psa – badanie i szczepienie.
Regularne wizyty psa w przychodni weterynaryjnej związane są przede wszystkim z profilaktyką chorób zakaźnych i pasożytniczych.
Coroczne szczepienie przeciwko wściekliźnie jest obowiązkiem prawnym właściciela zwierzęcia. W czwartym miesiącu życia psa powinien otrzymać on pierwszą dawkę szczepionki, a każda kolejna musi być podawana co rok. Cena za szczepienie przeciwko wściekliźnie wynosi 25-55 zł.
Zapobieganie przeciwko chorobom zakaźnym (parwowirozie, nosówce, chorobie Rubartha, koronawirozie, kaszlowi kenelowemu i leptospirozie) nie leży w obowiązku właściciela, ale lekarze weterynarii zalecają wykonanie takiego szczepienia. Jednorazowa dawka nie daje gwarancji odporności, dlatego należy ja powtórzyć po kilku tygodniach, następnie po roku. Koszt jednej dawki wacha się w granicach 55 – 100 złotych.
Odrobaczanie jest kolejną istotną kwestią odnośnie profilaktyki zdrowotnej naszego czworonożnego przyjaciela. Pierwszą dawkę podajemy co miesiąc przez pierwsze 6 miesięcy życia psa. Po tym okresie należy podawać preparaty co 3 – 6 miesięcy. Cena za jednorazowe odrobaczanie wynosi od 7 do 150 złotych.
Dodatkowe wszelkie niepokojące objawy występujące u naszego psa, należy konsultować w gabinecie weterynaryjnym, a sama porada może wynieść od 20 -100 złotych. Jednakże trzeba się liczyć z dużo większymi kosztami w zależności od przeprowadzonych badań, zabiegów, operacji, czy podanych lekarstw.
Kastracja i sterylizacja to zabiegi kosztujące od 80 do 300 złotych. Wykonuje się go jeden raz, a rozbieżność cen jest uzależniona od rodzaju znieczulenia podanego psu.
Nie mniej jednak utrzymanie psa jest kosztowne. Jednakże biorąc czworonoga pod swój dach dajemy mu nie tylko miejsce do spania, życia, lecz również dom, ciepło i rodzinę. Tym samym staje się on pełnoprawnym członkiem ludzkiego stada, o którego należy dbać.