Czym obcinać pazury psa?

Jak obciąć pazury psu – poradnik?

Jak obciąć pazury psu? Odpowiednie dbanie o pazury Twojego psa jest jednym z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych, na które trzeba zwracać baczną uwagę i wykonywać je regularnie, tak, by nasz pies nie odczuwał bólu czy dyskomfortu z powodu przerośniętych pazurów. 

Jak często obcinać pazury? 

Nie można jednoznacznie wyznaczyć jednego zakresu czasu po upływie którego należy obciąć psiakowi pazury, ponieważ jak zapewne wiemy, każdy pies jest inny i u każdego pazury będą rosnąć w innym tempie, tak samo jak paznokcie u ludzi. Można jednak uśrednić, że powinno się chwytać za nożyczki do pazurków mniej więcej co dwa – trzy tygodnie. Najważniejsza zasada jest taka, że pazury nie powinien w żaden sposób się zaginać, czy stukać o podłoże. Powinny być równo obcięte. Warto co kilka dni sprawdzać psiakowi stan pazurów, by upewnić się, że wszystko w porządku. Tak jak do obcinania pazurów, tak do wszystkich innych czynności należy psiaka przyzwyczaić od małego, tak, by nie miał oporów przed podaniem łapy i pozwoleniem sprawdzić sobie paznokci. 

Częstotliwość obcinania pazurów będzie również zależała od aktywności psiaka. Jeśli pies uprawia dość intensywnie sport, czy biega ze swoim opiekunem, prawdopodobnie trzeba będzie obcinać mu pazury rzadziej, niż psiakowi, który ma tego ruchu o wiele mniej. 

Regularne obcinanie pazurów jest bardzo ważne 

Regularne dbanie o pazury czworonoga jest bardzo ważnym obowiązkiem pielęgnacyjnym, a zaniedbanie go będzie miało dla psiaka bardzo przykre konsekwencje. Jakie? Przede wszystkim przerośnięte pazurki będą powodować u psiaka ból. Z czasem zaczną ranić opuszki, co najprawdopodobniej doprowadzi do infekcji. A jak to z psiakami bywa, kiedy wynajdą u siebie jakąś ranę, zaczynają ją lizać i gryźć, co tylko pogłębia problem i przyczynia się do powstania infekcji. Ponadto, pies, który ma za długie pazury, zaczyna chodzić w nienaturalny sposób, co w końcu prowadzi do zwyrodnień stawów. 

Czym obcinać psu pazury? 

Jeśli nie czujesz się pewnie z perspektywą obcinania psiakowi pazurów, zawsze możesz o to poprosić weterynarza, jednak jest to zabieg, który spokojnie możesz przeprowadzić w domu. Najlepiej jest przyzwyczajać do niego psiaka od małego, tak, by nie przysparzał problemów i nie stresował się podczas obcinania. 

Reklama

Do obcinania pazurów należy kupić specjalne cążki do psich pazurów. Normalne nożyczki absolutnie się nie sprawdzą, ponieważ pazury mają zupełnie inną budowę, niż nasze paznokcie. Ponadto, cążki posiadają specjalną metalową część, nazywaną systemem bezpieczeństwa, która pokazuje, w którym miejscu należy obciąć psiakowi pazurek. 

Jak obcinać psu pazury? 

Zatem jak obciąć psu pazury? Obcinanie pazurów nie jest trudne, ale mimo wszystko wymaga trochę skupienia. Jest to o wiele łatwiejsze przy jasnych pazurach, gdzie wyraźnie zaznaczone są naczynia krwionośne i z łatwością można zobaczyć gdzie powinno się uciąć pazur. Czerwony rdzeń jest właśnie granicą, powyżej której nie powinno się obcinać. W przypadku ciemnych pazurów, warto zerknąć na pazur pod światło, wtedy rdzeń powinien być dobrze widoczny. Pazurki należy obcinać pod kątem 45 stopni do podłoża. W razie naruszenia rdzenia, trzeba zasypać rankę talkiem. 

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama