Jindo – opis rasy psa

Pochodzenie rasy nie jest znane. Jej nazwa pochodzi od wyspy Jindo położonej na południowy zachód od wyspy Haenam. Prawdopodobnie przodkami współczesnych Jindo są północne szpice, które dotarły do Korei wiele wieków temu. Na kontynencie były one krzyżowane z innymi psami, natomiast populacja z wyspy Jindo zachowała się w niezmienionej formie do XX wieku. Wraz z koreańskimi emigrantami Jindo dotarły do Stanów Zjednoczonych i rozprzestrzeniły się po tamtym kontynencie.

Jindo – ogólna charakterystyka

Jindo są generalnie zdrową i długowieczną rasą z małą skłonnością do problemów zdrowotnych. Długość życia Jindo to średnio 14 lat lub więcej, a większość z przedstawicieli rasy Jindo żyje bardzo długo. Najczęstszymi problemami zdrowotnymi Jindo są alergie i niedoczynność tarczycy. Odnotowano kilka pojedynczych przypadków zaćmy i dysplazji stawów biodrowych. Systematyczne badania zdrowotne nie były normą aż do niedawna, więc prawdziwy stan zdrowia tej rasy, ale i nie tylko, nie został jeszcze zbadany.

Jindo jest rasą bardzo wymagającą, a jego podwójna sierść wymaga cotygodniowego wyczesywania szczotką typu slicker lub pinczer. Jindo jest znane z tego, że są niezwykle schludne i czyste. Ich podwójna sierść jest stosunkowo odporna na brud i wodę, a one same nie wydzielają zazwyczaj nieprzyjemnego zapachu. Przez większość roku sierść Jindo poza szczotkowaniem wymaga sporadycznej kąpieli, aby wyglądała jak najlepiej. Podobnie jak w przypadku wszystkich ras o podwójnej sierści, dwa razy w roku Jindo zrzucają swoją sierść, a właściwie jej podszerstek

Jindo – aktywność

Jindo jest bardzo energicznym psem myśliwskim o nienagannych manierach domowych. Jindo jest wręcz stworzony do zadań myśliwskich, jest zdolny do dużej aktywności fizycznej oraz do chwytania małej i dużej zwierzyny. Jindo cto atletyczna rasa wymagająca odpowiedniej ilości fizycznej i psychicznej aktywności. Czy to pilnowanie terenu, czy wykonywanie sztuczek dla dzieci sąsiadów, Jindo uwielbiają mieć pracę do wykonania, a ich potrzeby są dość łatwo zaspokajane w aktywnym gospodarstwie domowym. Jindo lubią sporty takie jak wyścigi wabików, albo aportowanie. Jindo startowały w zaprzęgach psów i są szczęśliwe, gdy mogą wykorzystać swoje dobre rozwinięcie fizyczne do każdego aktywnego zadania, nawet jeśli tym zadaniem jest po prostu miły długi spacer. W domu Jindo są grzeczne i uważne. Często podążają za swoim właścicielem z pokoju do pokoju, równie chętnie zwijają się w kącie, gdzie mogą po prostu być blisko i czuwać nad tobą lub całą rodziną. Jeśli Jindo ma wolne wyjście z domu, bądź mieszkania to rzadko przeszkadza w domu.

Jindo jest psem słynącym z lojalności wobec właściciela i rodziny. Jest to pies niezwykle inteligentny i niezależny, posiadający duże umiejętności poznawcze, rozwiązywania problemów i zdolność samodzielnego myślenia. Jindo mają spokojną, pewną siebie, rozważną naturę, nigdy nie są lękliwe ani agresywne bez powodu. Jindo to psy indywidualne, bardzo lojalne wobec właściciela i rodziny, często powściągliwe wobec obcych. Rasa Jindo, jest bardzo opiekuńcza w stosunku do właściciela i jego własności i jest ceniona jako inteligentny pies stróżujący, który nie reaguje, jeśli nie jest to konieczne. Charakterystyczne dla rasy Jindo jest to, że bardzo źle znosi przymusowe traktowanie przez obcą osobę. Wysoki popęd do zdobyczy jest normą dla tej niezwykle ruchliwej rasy. Jindo nie toleruje niegrzecznego zachowania innych psów i generalnie nie jest zainteresowany kontaktami z obcymi psami poza domem. W domu agresja psów tej samej płci jest często normą, dlatego zaleca się dobieranie psów w pary o przeciwnych płciach. Wczesna socjalizacja i zajęcia szkoleniowe dla szczeniąt są niezwykle ważne, aby zapoznać Jindo z wieloma rzeczami w jego otoczeniu i dać mu podstawowe umiejętności, aby stał się dobrym psim obywatelem. Jindo są niezwykle czyste i naturalnie dają się nauczyć czystości w bardzo młodym wieku.

Reklama

Jindo – żywienie

Jindo powinien spożywać wysokiej jakości karmę dla psów, czy to produkowanej komercyjnie, czy też przygotowywanej w domu. Każda dieta powinna być dostosowana do wieku psa (szczeniak, dorosły lub senior). Jindo są lekkoduchami, a ich szczupły wygląd często skłania właścicieli do obaw o ich dietę. Bardzo łatwo jest zmienić Jindo w wybrednych podjadaczy, pozostawiając im jedzenie na wierzchu, aby mogły jeść, kiedy tylko zechcą lub dodając smakołyki do jedzenia, aby zachęcić je do jedzenia. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące wagi lub diety swojego psa, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Czysta, świeża woda powinna być dostępna przez cały czas.

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

KANGAL – opis rasy

Klasyfikacja FCI, ale organizacja rejestruje je jako owczarki anatolijskie – grupa II FCI, sekcja 2.2, [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama