Skręt żołądka u psa – jak się objawia i jakie podjąć leczenie?

Skręt żołądka jest nagłym i bardzo poważnym stanem bezpośredniego zagrożenia życia,  który wymaga niezwłocznej interhwecji chirurgicznej u lekarza weterynarii, w innym  przypadku skończy się bardzo bolesną śmiercią psa. Niestety nie do końca wiemy, jakie  są przyczyny skrętu żołądka. Wiadomo jednak, jakie czynniki mogą zwiększać ryzyko. Jak  rozpoznać stan skrętu żołądka i jak reagować? Czy jedne rasy są narażone na jego  występowanie bardziej od innych?  

Skręt żołądka u psa – które rasy są bardziej narażone?  

Mimo tego, że wiemy relatywnie mało na przyczyn skrętu żołądka u psa, wiemy, które  rasy są na niego bardziej narażone od innych.  

Predysponowane są przede wszystkim rasy psów dużych i olbrzymich. W ich przypadku  ryzyko jest większe z uwagi na głęboką budowę klatki piersiowej.  

Rasami, które są szczególnie narażone na skręt żołądka są: dogi, bernardyny, setery,  retrievery, owczarki, berneńskie psy pasterskie i bloodhoundy. Nie oznacza to oczywiście,  że psy innych ras są zupełnie bezpieczne, po prostu u nich prawdopodobieństwo  wystąpienia tej przypadłości jest niższe.  

Dodatkowo ryzyko skrętu żołądka wzrasta u psów chronicznie zestresowanych,  karmionych zbyt dużymi dawkami pokarmu i niedożywionych. Dobrze jest uczyć psa  wolniejszego jedzenia, jeśli je zbyt łapczywie, ponieważ może się to skończyć tragicznie.  

Reklama

Ryzyko skrętu kiszek jest również bardzo wysokie, jeśli pies podejmuje bezpośrednio po  jedzeniu intensywny wysiłek fizyczny.  

Skręt jelit u psa – czym jest? 

Skręt kiszek u psa to ich obrót wokół własnej osi. Najczęściej jelita obracają się zgodnie z  ruchem wskazówek zegara. Żołądek obraca się najczęściej o 180 stopni, choć zdarza się,  że wykonuje pełen obrót, czyli 360 stopni. Rzadziej jelita obracają się w ruchu  przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, ale ze względu na budowę anatomiczną układu  pokarmowego, ma on maksymalny kąt 90 stopni.  

Reklama

Dlaczego jest to takie niebezpieczne? Między innymi dlatego, że żołądek obracając się,  pociąga za sobą śledzionę, przez co następuje jej natychmiastowe uszkodzenie.  Konieczne jej wówczas jej operacyjne usunięcie. Skrętowi dodatkowo towarzyszy  rozszerzenie żołądka, czyli nagłe zwiększenie jego objętości poprzez zaleganie w nim  dużej ilości treści pokarmowej i gazów, które przez skręt nie mogą wydostać się na  zewnątrz.  

Skręt żołądka u psa objawy

Warto jak najdokładniej obserwować swojego psa. Pierwsze objawy pojawiają się już w  kilka godzin od ostatniego posiłku. Bardzo charakterystycznemu symptomem są odruchy  wymiotne, które nie kończą się po opróżnieniu żołądka – takie odruchy nazywamy  nieproduktywnymi.  

Dodatkowo brzuch psiaka jest powiększony i bardzo napięty. Pupil dyszy, jest osłabiony i  się ślini. Dodatkowo wykazuje dość silną niechęć do ruchu, może się chować i być apatyczny. Jego błony śluzowe robią się blade. Dodatkowo skrętowi żołądka może  towarzyszyć wstrząs.  

Skręt żołądka u psa – jak długo trwa? 

Nie da się dokładnie określić jak długo trwa skręt żołądka u psa, ponieważ nie ulega on  samoistnemu wyleczeniu. Poprawa następuje dopiero po niezwłocznej interwencji  chirurga. Nieleczony skręt kiszek prowadzi bardzo szybko do śmierci, która jest ogromnie  bolesna. Czas reakcji jest w tym przypadku absolutnie kluczowy. Im szybciej pies trafi do  szpitala, tym większą jest szansa, że uda się go wyleczyć.  

Reklama

Lekarz po szybkim zebraniu wywiadu dotyczącego objawów, bada brzuch psa, sprawdza,  czy jest napięty i twardy, a następnie zleci wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, które  jednoznacznie potwierdzi, czy mamy do czynienia ze skrętem.  

Zdarza się bowiem, że żołądek jest tylko powiększony, nie skręcony. W takim wypadku  zupełnie wystarczające będzie leczenie farmakologiczne połączone z opróżnieniem treści  żołądka z zalegającego pokarmu i gazów.  

Skręt kiszek u psa – leczenie 

Leczenie polega na interwencji chirurgicznej. Przede wszystkim trzeba ustabilować stan  zwierzaka. Następnie należy usunąć znajdujące się w żołądku treść pokarmową i gazy, po  czym może przystąpić do samej operacji. 

Zabieg polega na odkręceniu żołądka do jego fizjologicznego położenia. Niejednokrotnie  przyszywa się ścianę żołądka do jamy brzusznej (zabieg nosi nazwę gastropeksji), by  uniknąć nawrotów. Niestety jest to przypadłość, która lubi nawracać, dlatego  gastropeksja może w perspektywie czasu uratować zwierzęciu życie.  

Reklama
Reklama

W trakcie operacji lekarz ocenia, czy doszło do uszkodzenia śledziony i ściany żołądka.  Szacuje się, że najlepsze rokowania daje operacja przeprowadzona w ciągu 5 – 6 godzin  od pojawienia się pierwszych objawów.  

Śmiertelność przy wystąpieniu tej dolegliwości jest oceniana na 15 – 33 %. Trzeba  również pamiętać, że niestety nawet gastropeksja nie daje 100% pewności braku  nawrotów. Po zabiegu pies jest hospitalizowany przez około 2 – 3 doby. 

Skręt żołądka u psa koszt operacji 

Cena operacji okręcenia żołądka to koszt od kilkuset złotych do nawet dwóch tysięcy –  wszystko zależy od miasta, stanu i wieku psa, a także jego wielkości. Do kosztu zabiegu  trzeba najczęściej doliczyć również koszt RTG, leków, wizyt kontrolnych i  rekonwalescencji.  

Czy można zapobiec skrętowi żołądka u psa? 

Czynniki które mogą zwiększać ryzyko skrętu żołądka to z pewnością duża porcja karmy  podawana naraz. Szczególnie, jeśli pies je dość łapczywie i połyka przy jedzeniu dużo  powietrza.  

Duże rasy (choć mniejsze też!) powinny przyjmować kilka mniejszych posiłków w ciągu  dnia. Jeśli jednak mimo tego pies je łapczywie, warto rozważyć podawanie mu karmy w  specjalnej misce, która spowalnia jedzenie.  

Po zjedzeniu posiłku pies powinien odpoczywać. Zakazane jest nawet chodzenie po  schodach, nie mówiąc o większym wysiłku fizycznym. Nie należy też narażać psiaka na  żaden stres. Odpoczynek powinien trwać minimum 30 minut.  

W przypadku wyżej wymienionych ras, które są szczególnie narażone na skręt żołądka,  istnieje możliwość prewencyjnego zabiegu gastropeksji. Zabieg ten wykonuje się najczęściej przy okazji innego zabiegu, kiedy jest otwierana jama brzuszna. Sam zabieg  nie ma raczej skutków ubocznych, a może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia  skrętu. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Wady i zalety kojca dla psa

Kojec dla psa, czyli inaczej mówiąc klatka zabezpieczająca dla zwierzaka jest rozsądnym rozwiązaniem dla każdego właściciela czworonoga, [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama