Powinniśmy uważać na nadmierny przyrost wagi u swojego pupila, ponieważ może on mieć poważne zdrowotne konsekwencje. Zaczynając od nadmiernie obciążonych stawów, poprzez otłuszczone narządy, kończąc na poważnych chorobach serca i całego układu krwionośnego. Zalecenie od weterynarza w takiej sytuacji jest jasne: pies musi schudnąć. Jak się jednak do tego zabrać? Jak odchudzić psa?
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
Za otyłość u psa uważa się stan nadwagi powyżej 25 % optymalnej masy ciała. Oczywiście, żeby stwierdzić otyłość i nadwagę, trzeba wykonać kilka badań i odwiedzić weterynarza. Kiedy już wiadomo, że psiak musi co nieco schudnąć, weterynarz zaleci, jaką dietę powinien stosować, a także optymalną dla psa ilość ruchu.
Badania naukowe pokazują, że nadwaga psów jest niestety często skorelowana z nadwagą opiekunów! Przebadano właścicieli 137 psów, które miały nadwagę i okazało się, że aż 66 % opiekunów również miała kłopoty z nadprogramowymi kilogramami! Co ciekawe, kiedy zostali poproszeni o ocenę sylwetki psiaka, aż 80% z nich uznało, że wszystko jest w porządku i nie ma powodów do niepokoju!
Oczywiście w kwestii kilogramów istnieje niepodważalna różnica pomiędzy ludźmi, a psiakami. Dla człowieka przybranie kilku kilogramów nie jest końcem świata, najczęściej nie jest nawet zauważalne. Natomiast dla psa, który przeciętnie waży od kilku, do kilkunastu kilogramów, tak naprawdę każdy dodatkowy kilogram może przyczyniać się do pogorszenia samopoczucia.
Często niestety wina leży po stronie właścicieli, który mają co prawda dobre chęci, ponieważ chcą dla swoich zwierzaków jak najlepiej, ale w praktyce po prostu je przekarmiają, albo dokarmiają resztkami ze stołu.
Bilans jest bardzo prosty i rozbija się o kalorie. Jeśli psiak przyjmuje dziennie więcej kalorii, niż potrzebuje – przytyje. Jeśli spożywa mniej – chudnie. Jeśli zaś zjada tyle, ile powinien – jego waga będzie się utrzymać na stałym poziomie. Oczywiście nie bez znaczenia jest tutaj ruch, który pozwala spalić dodatkowe kalorie i poprawić wydolność organizmu.
Nie można ulegać psiakom, które z maślanymi oczami proszą o więcej jedzenia, jeśli dostały go dokładnie tyle, ile potrzebują. Dobrym pomysłem może być zwiększenie ilości warzyw i owoców w diecie psiaka, które są małokaloryczne, a sycące. Z pewnością wpłynie to bardzo pozytywnie na jego zdrowie.
Jak odchudzić psa po kastracji / sterylizacji?
Psy po kastracji mają szczególną skłonność do tycia z uwagi na to, że stają się spokojniejsze i mniej się ruszają, a do tego więcej jedzą. W takiej sytuacji należy zadbać o zwiększenie dziennej dawki ruchu psiaka, a także o dobrze dobraną dietę, która uwzględnia wszystkie ewentualne choroby i alergie pokarmowe. Pamiętaj, żeby sprawdzić, czy pies nie tyje z powodu choroby, np. przez niedoczynność tarczycy, czy cukrzycę.
Jak odchudzić starego psa?
Odchudzanie u starszego psiaka trzeba przeprowadzić delikatnie, pamiętając o tym, że potrzebuje on mniejszej ilości ruchu, niż kiedy był dorosły. Warto dobrać z weterynarzem odpowiednią dietę z dużą ilością białka i warzyw. W przypadku staruszków warto postawić na spokojne, ale nieco dłuższe spacery.