Objawy wstrząsu mózgu u psa

Wstrząs mózgu u psa – objawy

Podobnie jak u ludzi, wstrząs mózgu u psa jest bardzo poważną przypadłością, która jest następstwem poważnego urazu głowy. Co trzeba wiedzieć o tym stanie? 

Spis treści: ( kliknij aby przejść )

 1. Wstrząs mózgu objawy 
  1. Wstrząs mózgu leczenie 

   Psiaki najczęściej doznają urazu mózgu podczas wypadku samochodowego, wypadnięcia z okna, czy innego wypadku, w którym mocno ucierpiała ich głowa. Warto dodać, że wstrząs mózgu jest zawsze związany z utratą przytomności u psiaka. W przypadku wypadku samochodowego, czy innego wypadku, którego byliśmy świadkiem, nie będzie wątpliwości co do tego, że psiak mógł dostać wstrząsu mózgu, bo przecież będzie prawie od razu poddany specjalistycznej opiece weterynaryjnej (zawsze pamiętaj, żeby po jakimkolwiek wypadku zabrać psa do weterynarza, nawet, jeśli wygląda, jakby nic mu się nie stało – nie jesteś w stanie ocenić obrażeń wewnętrznych, które potrafią być śmiertelnie groźne!). Jednak co w przypadku, kiedy pies przykładowo spadł ze schodów, czy miał inny poważny wypadek w domu, a Ciebie akurat w nim nie było? Na jakie objawy trzeba uważać? 

   Wstrząs mózgu objawy 

   Zacznijmy od tego, że wyróżniamy trzy stopnie wstrząśnienia mózgu. Pierwszy stopień objawia się chwilowym zaburzeniem świadomości, które jednak nie trwa dłużej, niż około 15 minut. Drugi stopień charakteryzuje się dłuższym czasem trwania – powyżej 15 minut. Jeśli z kolei psiak doznał wstrząsu mózgu trzeciego stopnia, straci on zarówno świadomość, jak i przytomność. 

   Przechodząc do objawów wstrząsu mózgu, można do nich z pewnością zaliczyć wymioty i nudności, a także światłowstręt, wrażliwość na dźwięki, zaburzenia równowagi i lękliwość. Poza tym można zaobserwować również światłowstręt, różny rozmiar źrenic, drżenie, niepanowanie nad oddawaniem kału i moczu. 

   Pamiętaj, że pies po wypadku, który doznał wstrząsu mózgu, ma zaburzenia świadomości, co może sprawić, że będzie zachowywał się agresywnie, nawet w stosunku do właściciela. 

   Reklama

   Wstrząs mózgu leczenie 

   Leczenie polega przede wszystkim na wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego, podaniu leków i opatrzeniu wszystkich ran. Pies będzie musiał zostać na ten czas w lecznicy, by mógł być pod stałą obserwacją. 

   Zapisz się na newsletter!

   Reklama

   Autor: Maja Magiera

   Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

   Reklama

   Podobne artykuły

   Reklama

   Czytaj dalej

   Dodaj komentarz

   Reklama