Dobra karma dla psa – czym się kierować?

Na rynku dostępnych jest wiele gotowych karm dla psów, o rozmaitych smakach i w różnych formach. Jak spośród nich wybrać rzeczywiście dobrą karmę dla psa?

Dobra karma dla psa – jakiego pożywienia potrzebuje pies?

Podobnie jak w przypadku człowieka prawidłowe żywienie i zbilansowana dieta, dostarczająca wszystkich niezbędnych składników odżywczych, jest dla zdrowia psa jednym z najważniejszych czynników. Bez odpowiednio dobranego pokarmu organizm zwierzaka nie jest w stanie funkcjonować tak, jak powinien i prędzej czy później prowadzi to do rozmaitych problemów i chorób.

Działania profilaktyczne, takie jak uważne zaplanowanie, co psiak będzie jadł, nie tylko pozwalają oszczędzić stresu i cierpienia samemu pupilowi, ale także są na dłuższą metę bardziej opłacalne dla samego opiekuna – pieniądze zaoszczędzone na jedzeniu mogą okazać się mniejsze niż koszty późniejszego leczenia psa z chorób spowodowanych złą dietą.

Niektórzy opiekunowie decydują się samodzielnie przygotowywać posiłki dla psa, w oparciu np. o założenia diety BARF. Gotowe karmy dla psów wciąż cieszą się jednak ogromną popularnością, m.in. ze względu na wygodę ich podawania i pewność, że posiłki będą odpowiednio zbilansowane. Pewność co do tego ostatniego można jednak mieć dopiero, kiedy wie się, jak wybrać dobrą karmę dla psa. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj opiekun ostatecznie się zdecyduje, istnieją pewne uniwersalne założenia odnośnie pożywienia odpowiedniego dla psa.

Przede wszystkim warto wiedzieć, że pies określany jest jako “względny mięsożerca”. Oznacza to, że w przeciwieństwie do kota jego dieta nie musi bazować na mięsie, aby organizm przyswoił wszystkie niezbędne składniki odżywcze – dobrze zbilansowana karma wegetariańska może – pod warunkiem regularnych kontroli stanu zdrowia – sprawdzić się w przypadku psa. Nie zmienia to faktu, że większość dostępnych na rynku produktów oparta jest właśnie na różnych rodzajach mięsa. W celu wybrania dobrej karmy dla psa warto przyjrzeć się jednak jej dokładnemu składowi.

Reklama

Dobra karma dla psa – ogólne zasady wyboru karmy

Przy wyborze dobrej karmy dla psa najważniejsze jest dokładne przestudiowanie składu na etykiecie. W tym przypadku również obowiązują zasady podobne do tych stosowanych w przypadku produktów przeznaczonych do konsumpcji przez ludzi – składniki umieszczone na samym początku listy to te, których w karmie dla psa znajduje się najwięcej i dalej uszeregowane są malejąco.

W przypadku większości karm gorszej jakości na pierwszym miejscu znajdowały się będą produkty zbożowe i to właśnie one powinny być pierwszym sygnałem ostrzegawczym. Same w sobie nie są one co prawda szkodliwe czy nieodpowiednie dla psa, jeśli jednak karma (a co za tym idzie długoterminowa dieta psa) bazuje przede wszystkim na nich, sytuacja przedstawia się zgoła inaczej. Zboża są bowiem tuczące, a jednocześnie nie dostarczają psu wszystkich niezbędnych składników odżywczych, mogą więc prowadzić do nadwagi i otyłości psa oraz szeregu związanych z tym problemów zdrowotnych.

Reklama

Lista składników powinna też być jak najbardziej czytelna i zrozumiała dla kupującego. Producenci dobrych karm dla psa chętnie dzielili się będą składem produktu, nawet jeśli prawo nie nakłada na nich takiego obowiązku.

Dobra karma dla psa – karma mokra

Karma mokra to dobra karma dla psa przede wszystkim ze względu na swoją stosunkowo niską w porównaniu do karmy mokrej kaloryczność. Dzięki temu pies może otrzymać nieco większy posiłek, którym będzie się dłużej cieszył, a jednocześnie nie narazi go to na negatywne konsekwencje zdrowotne wynikające z nadpodaży kalorii.

Kolejną zaletą mokrej karmy jest wysoka zawartość wody, która sprawia że nawet pies, który co do zasady nie pije dużo wody, będzie mógł utrzymywać prawidłowe nawodnienie organizmu. Pozwala to zadbać przede wszystkim o prawidłową pracę nerek – narządu kluczowego dla procesów usuwania z organizmu szkodliwych produktów ubocznych przemiany materii.

W przypadku mokrej karmy łatwiej jest uniknąć produktów wysoko przetworzonych i zawierających szkodiwe chemiczne substancje, takie jak sztuczne barwniki, konserwanty czy wzmacniacze smaku. Jednocześnie jest to produkt, który cechuje intensywny zapach – jest to cecha, która może z jednej strony być pewną wadą dla opiekuna, ale bez wątpienia stanowiła będzie pozytywny aspekt dla głównego zainteresowanego, czyli psa.

Reklama

Przykład składu dobrej karmy dla psa w formie mokrej:

70% wołowiny (serca, wątroba, mięso, płuca, żwacze) 1% minerałów, 0,2% oleju lnianego, 28,8% bulionu mięsnego.

Dobra karma dla psa – karma sucha

Produkt w formie suchej również może być wysokiej jakości – dobra karma dla psa powinna być oceniana przede wszystkim na podstawie składu, a niewątpliwe zalety mokrej karmy nie przekreślają korzyści z podawania psu karmy suchej. Jest ona przede wszystkim dużo wygodniejsza – nie trzeba martwić się o to czy karma nie zepsuje się i o sposób jej przechowywania.

Z drugiej strony może to tworzyć pokusę podawania psu większej ilości karmy naraz – skoro nie istnieje ryzyko, że pies zatruje się nią, jeśli nie zostanie w porę zjedzona, opiekun może założyć, że pupil sam zdecyduje, ile jej zjeść w danym momencie. Niestety jest to błędne myślenie – psy nie potrafią racjonalnie dawkować sobie pożywienia i zostawianie im do dyspozycji dowolnej ilości karmy często skończy się po prostu spożyciem od razu całej porcji.

Reklama
Reklama

Podobna zasad tyczy się dokładnych dziennych ilości podawanych psu – zważywszy na fakt, że karma sucha jest bardziej kaloryczna niż mokra, jest jej objętościowo mniej. Może to powodować u człowieka wrażenie, że pies nie naje się taką porcją i skłaniać do samodzielnego wyznaczania porcji “na oko”. Jest to duży błąd – zalecane dawki na opakowaniu są dokładnie opracowane pod kątem odpowiednich kategorii wagowych psów i jeśli pies ma pozostawać w dobrej formie, należy się stosować do zaleceń na opakowaniu.

Ostatnią kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę przy podawaniu psu karmy suchej jest zapewnienie psu odpowiedniej ilości wody do picia – dostarczanie jej w innej formie niż z pożywieniem jest w tym wypadku konieczne, aby utrzymać prawidłowe nawodnienie organizmu.

Przykład składu dobrej karmy dla psa w formie suchej:

Dehydratyzowana jagnięcina (23%), cięty owies (22%), świeża wołowina angus (5%), świeża wieprzowina yorkshire (5%), tłuszcz jagnięcy (5%), cała czerwona soczewica, cały groch zielony, cała zielona soczewica, surowa jagnięcina (4%), cały owies, świeża wątroba wołowa (2%), dehydratyzowana wieprzowina (2%), olej ze śledzia (2%), świeża wątroba wieprzowa (2%), cała ciecierzyca, cały groch żółty, lucerna, włókno soczewicy, świeże żołądki wołowe (1%), suszony brązowy kelp, świeża dynia, świeża dynia piżmowa, świeży pasternak, świeży jarmuż, świeży szpinak, świeża marchew, świeże jabłka red delicious, świeże gruszki bartlett, liofilizowana wątroba wołowa (0,1%), świeża żurawina, świeże borówki, korzeń cykorii, kurkuma, ostropest plamisty, korzeń łopianu, kwiat lawendy, korzeń prawoślazu lekarskiego, owoce dzikiej róży.

Dobra karma dla psa – karmy specjalistyczne

W przypadku karm specjalistycznych, a więc przeznaczonych dla psów o określonych problemach i wymaganiach zdrowotnych, zdania są niestety nieco podzielone. Z jednej strony dieta bez wątpienia stanowi jeden z fundamentów zdrowia każdego zwierzęcia, więc odpowiednio dobrane pod kątem poszczególnych schorzeń składniki karmy powinny teoretycznie działać na korzyść i wspomagać leczenie i rekonwalescencję. Z drugiej strony składy karm weterynaryjnych często pozostawiają wiele do życzenia i wielu ekspertów uważa, że lepiej jest opierać kurację na lekarstwach, a przy wyborze karmy kierować się właśnie jej możliwie najlepszym składem.Mimo tych podzielonych zdań, jest sytuacja, w której bez wątpienia należy dostosować karmę do problemu zdrowotnego i jest nią alergia pokarmowa. W przypadku innych kwestii zdrowotnych warto natomiast zdać się na specjalistyczną pomoc i przy wyborze karmy kierować się opinią lekarza weterynarii, który dobrze zna przypadek konkretnego psa i będzie w stanie doradzić, jaki wybór będzie w danej sytuacji najlepszy.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Kąpanie szczeniaka

Czy można kąpać szczeniaka? To pytanie z pewnością zadaje sobie każdy opiekun czworonoga. I trudno [...]

Dodaj komentarz

Reklama