Ile wody musi pić pies?

Woda jest dla organizmu psa tak samo ważna, jak ważna jest dla organizmu człowieka – bez wody nie ma życia. Pełni ona funkcję transportową dla szeregu witamin, substancji chemicznych, ogrywa niezwykle istotną rolę w termoregulacji ciała, nadaje tkankom elastyczność, a także jest rozpuszczalkkem. Właśnie dlatego niezwykle istotne jest, by zadbać o to, by psiak pił odpowiednią ilość wody. Ile wody powinien pić pies i co zrobić, kiedy pies nie pije wody? Albo pies dużo pije

Organizm psa składa się aż z 70 – 80 % wody, niesamowite, prawda? Wystarczy utrata wody na poziomie 15 – 20 %, by doprowadzić do śmierci. Oczywiście bardzo ważne jest to, by obserwować swojego psa i sprawdzać, czy odpowiednio się nawadnia, ale równie ważne jest to, by wiedzieć, jakie zapotrzebowanie pies tak naprawdę na wodę ma. Składa się na to wiele czynników, między innymi rasa, wiek, aktywność fizyczna, dieta (czy pies zjada karmę suchą, mokrą, czy jedną i drugą, a jeśli obie, to w jakich proporcjach?), stan organizmu, to, czy psiak jest zdrowy, czy może chory, kraj w którym mieszka, wilgotność powietrza, klimat i inne czynniki, takie jest stres. 

Pies nie pije wody przyczyny 

Psiaki najczęściej wiedzą, co dla nich dobre i instynktownie wiedzą, ile wody powinny wypić, by zaspokoić zapotrzebowanie organizmu. Gorzej sprawa ma się jednak w sytuacji psów starszych, schorowanych, czy tych, które jedzą tylko suchą karmę (dieta psa nie powinna składać się tylko z suchej karmy!). 

Zacznijmy od ustalenia, jakie zapotrzebowanie na wodę tak naprawdę ma dany pies. Pomijając powyższe czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę, przeciętne zapotrzebowanie 10 kg psa na wodę wynosi około 550 ml. Oczywiście nie cała ta woda musi być fizycznie wypita z miski przez psa. Pies pobiera również dużo wody z jedzenia, szczególnie mokrego, dlatego ilość wody powinna być odpowiednio pomniejszona o tę wartość. Generalna zasada jest taka, że na każdy kilogram masy ciała powinno przypadać od 50 – 60 ml wody. Warto również pamiętać, że psy latem będą siłą rzeczy piły więcej, niż zimą. Są też psy, które nie przepadają za wodą. Co wtedy można w zasadzie zrobić? 

Pies nie chce pić – co zrobić? 

Przede wszystkim należy się zastanowić, czy nie jest to wynikiem stresu, czy choroby, ale to trzeba już skonsultować z weterynarzem. Jeśli zaś chodzi o niechęć do wody, można zwiększyć przede wszystkim udział mokrych karm w diecie, a także zakupić np. specjalną fontannę dla psa, która powinna go zachęcić do picia wody. 

Reklama

Pies pije dużo wody – przyczyny 

Kiedy pies pije dużo wody (jest to normalne w upały), może to być oznacza choroby. Kiedy zauważysz, że Twój pies pije zbyt dużo, a do tego zachowuje się inaczej niż zwykle, można podejrzewać między innymi cukrzycę, problemy z nerkami, ropomacicze, czy gorączkę. 

Objawy towarzyszące to z pewnością apatia, brak lub nadmierny apetyt, przybranie lub schudnięcie. Można również zauważyć pogorszenie kondycji i osłabienie, a także częste oddawanie moczu. W przypadku zaobserwowania tych objawów, zgłoś się jak najszybciej do weterynarza. 

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Wady i zalety kojca dla psa

Kojec dla psa, czyli inaczej mówiąc klatka zabezpieczająca dla zwierzaka jest rozsądnym rozwiązaniem dla każdego właściciela czworonoga, [...]

Dodaj komentarz

Reklama