Psu śmierdzi z pyska – dlaczego i jak temu zapobiec?

Psu śmierdzi z pyska i trudno z nim wytrzymać? Podobny problem ma wielu właścicieli psów. Często zadają sobie pytania o to, co zrobić, żeby psu nie śmierdziało z pyska, ale także zastanawiają się nad powodami tego problemu – a jego przyczyn może być kilka i pochylimy się nad nimi w dzisiejszym artykule. 

Dlaczego psu śmierdzi z pyska? 

Powodów przykrego zapachu może być kilka, ale zanim przejdziemy do ich omówienia, warto dodać, że z uwagi na to, że pies jest mięsożercą, z jego pyska zawsze będzie wydobywała się lekko nieprzyjemna woń. Jednak nigdy nie powinna być ona na tyle przykra, by jej zapach odrzucał. Zatem czemu psu śmierdzi z pyska

1. Kamień nazębny 

Jedną z najczęstszych przyczyn tego, że śmierdzi psu z pyska może być właśnie kamień nazębny i niewłaściwa higiena jamy ustnej psiaka. Zalegające na zębach, dziąsłach i języku resztki jedzenia są idealnym podłożem dla rozwoju bakterii, które są odpowiedzialne za brzydki zapach. Im więcej kamienia nazębnego będzie się zbierało, tym trudniej będzie z psem wytrzymać. 

2. Koprofagia 

Kiedy zastanawiasz się nad tym, dlaczego psu śmierdzi z pyska kupą, albo dlaczego Twój pies śmierdzi padliną, najprawdopodobniej koprofagia jest odpowiedzią na Twoje pytanie. Czasami zdarza się, że pies postanowi zjeść kupę – swoją, czy innego zwierzęcia. Powodem takiego zachowania są problemy zdrowotne, takie jak: 

– zarobaczenie, – niedobór enzymów wątrobowych, trzustkowych czy jelitowych, źle dobrana karma, – niedobory witamin. 

Reklama

Dlatego kiedy następnym razem będziesz zastanawiać się nad tym, czemu psu śmierdzi z pyska padliną, zabierz go do weterynarza – on będzie najlepiej wiedział co zrobić, by mu pomóc. 

3. Choroby nerek 

Gdy psu śmierdzi z pyska, warto wziąć pod lupę możliwość choroby nerek. Szczególnie, jeśli wyczuwamy w oddechu zapach mocznika – jest to objaw niewydolności nerek i zatrucia organizmu groźnym mocznikiem. Jeśli do tego zauważysz takie objawy jak: osłabienie, zmatowienie sierści, czy problemy z sikaniem, niezwłocznie zgłoś się do weterynarza – jest to stan zagrożenia życia. 

Reklama

Co zrobić żeby psu nie śmierdziało z pyska? 

Mimo wykluczenia problemów zdrowotnych psu śmierdzi z pyska? Co zrobić? Na rynku dostępnych jest mnóstwo preparatów mogących pomóc w sytuacji kiedy Twojemu dorosłemu psiakowi, ale także szczeniakowi śmierdzi z pyska. 

Do wyboru są pasty do zębów, które są szczególnie skuteczne przy szczeniakach, bowiem o wiele łatwiej jest je nauczyć dyscypliny i rutyny w porównaniu do dorosłych psów. 

Jeśli powyższa metoda nie zadziała i nadal nie wiemy co zrobić gdy psu śmierdzi z pyska, możemy zakupić płyn do płukania, który wlewa się do miski z wodą psiaka. Działa on podobnie do płynów do płukania, które stosują ludzie. Kolejną metodą są również pasty, które wystarczy lekko wetrzeć zwierzęciu w zęby – usuwają one nagromadzone resztki pokarmu. 

Co zrobić żeby psu nie śmierdziało z pyska – domowe sposoby 

Najważniejszą rzeczą, jaką można zrobić, by wyeliminować przykry zapach, jest zmiana diety. Sprawdź skład karmy jaką podajesz swojemu psu, upewnij się, że posiada wysoki procent mięsa (a nie mięsa i dodatków pochodzenia zwierzęcego). Sama zmiana karmy powinna dużo zdziałać. Jednak aby zminimalizować przykry zapach, możesz również: 

Reklama

– podawać psu więcej świeżych warzyw do jedzenia, szczególnie takich jak marchewka, czy korzeń pietruszki,

– zaopatrz się w przysmaki dla psów, które są stworzone do tego, by wspierać higienę jamy ustnej, – możesz dolać odrobinę octu jabłkowego do wody pitej przez psa (jednak nie zmuszaj go do picia, jeśli nie będzie miał na to ochoty).

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Jak oduczyć psa sikania w domu

Jak oduczyć psa sikania w domu? To pytanie zadają sobie nieustannie właściciele psów (szczególnie szczeniaków) [...]

Kąpanie szczeniaka

Czy można kąpać szczeniaka? To pytanie z pewnością zadaje sobie każdy opiekun czworonoga. I trudno [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama